Články / Reporty

Odlesky nad Oslavou: Folkové prázdniny & friends

Odlesky nad Oslavou: Folkové prázdniny & friends

Anna Mašátová | Články / Reporty | 26.07.2013

Folkovky se překulily do své druhé poloviny. Malou útěchou může dle slov moderátora být, že se další ročník koná za méně než rok. Vzhledem k tomu, že se u ohně sedí mnohdy až do rozbřesku, vstávání na jubilejní hudební kolokvium u mnohých probíhalo s velkým sebezapřením. Desátý ročník s názvem Od folkloru k world music: Co patří do encyklopedie, zdobila jména přednášejících Aleše Opekara, Milana Tesaře, Jiřího Moravčíka či Petra Dorůžky. Mluvilo se o radostech a strastech tuzemských festivalů, smyslu hudebního alba v dnešní době či dokumentárním hitu, Pátrání po Sugar Manovi. Odpoledne probíhala debata za účasti pozvaných hudebníků, zatímco se v nedalekém Hnízdu múz výtvarničilo, psalo, vyráběly se masky, smaltovalo i tančilo flamenco.

Večer a noc byla věnována hudebním přátelstvím a i tentokrát se křtilo. Houslistka a zpěvačka Jitka Šuranská si k hostování na novém albu Nězachoď slunečko pozvala slovenské Pacora Trio, jehož člen Stano Palúch je také producentem desky. Festival byl skvělou příležitostí ke slavnostní chvíli. Spolu se Šuranskou a Pacorou se na pódiu objevil také Jitčin spoluhráč Jiří Plocek, Michal Muller a Marek Pastírik. Moravské písně a příběhy s milým a energickým projevem zpěvačky potěšily duši, i když texty lidovek jsou mnohdy posmutnělé.

Také další britsko-americkou dvojici Elizu Carthy a Tima Eriksena pojí dlouholeté přátelství. Členka britské dynastie hudebníků tradiční hudby se spojila s nositelem nejstarší americké pěvecké tradice sacred harp. Nic vám tento termín neříká? Stačí si vzpomenout na soundtrack k Návratu do Cold Mountain či Bratříčku, kde jsi. Jak Eliza poznamenala, nečekejte, že budete odcházet veselí. Také v amerických a anglických lidovkách se to jen hemží vražděním, zklamáním a nespravedlností. Střídali se i hráli dohromady. Carthy na housle, vysoký hubený Eriksen s pohledem upřeným do malé knížečky vypadal jako kazatel. Nezapomenutelné hlasy nesoucí se vzduchem až na druhý konec Náměště.

Posledním koncertem na hlavní scéně byli slovenští Pressburger Klezmer Band s americkým hostem Lorinem Sklambergem, zakladatelem slavných The Klezmatics. Po několika písních v podání skvělé zpěvačky Marty Potančokové se jindy značně sedavé náměšťské publikum odhodlalo k pohybu a především mládež to pod pódiem rozjela s veškerou vervou. Po Sklambergově příchodu se už spontánně tančilo i zpívalo a jednoznačným vrcholem byly písně In Mayn Shtetl, Ale Brider a především překrásná skladba Shnirele Perele.

Jak večer začal, tak také skončil. Pacora Trio ve stanu zámeckého parku a jiskřivé propojení jazzu s folklorem zaujalo přítomné muzikanty natolik, že jste ve frontě na desky mohli zahlédnout Sama Leeho, kupujícího album jak sobě, tak svým přátelům či Elize Carthy. Pro britské hosty nastala poslední noc v Náměšti, u táboráku se proto ještě dlouho hrálo a zpívalo v mnoha nářečích i jazycích...

Info

Folkové prázdniny
24. 7. 2013, Náměšť nad Oslavou

foto © Barka Fabiánová

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Jazz dvou kontinentů (Jorge Rossy Vibes Quintet)

David Bláha 20.01.2020

Úvodní melodie připomene tvorbu Thelonia Monka, což vlastně vypovídá i o celém výrazu a zvuku, který skupina vytváří...

Sub Focus – kdo chodí na starý djs?

Vadim Petrov 19.01.2020

Sub Focus nastoupí, potřese Bifidovi rukou a vypálí Rock It v double dropu s Take You Higher od Wilkinsona, synergické double dropy padají jeden za druhým téměř bez ustání.

Povolený sentiment na Balkáně (Božo Vrećo)

Ana Fligić 31.12.2019

Typické dlouhé vlasy, dramatický make-up, plnovous, elegantní, nejčastěji vlastnoručně navržené šaty, vysoké podpatky. Sevdah v Bělehradu.

Něco mezi (J.I.D)

Daniel Nádler 23.12.2019

Nevím, jestli zrovna tahle situace mu dodala kuráž nebo co se v něm zlomilo, ale pak bylo všechno jinak.

Náboženství: Island (Árstíðir)

Aneta Kohoutová 16.12.2019

Celým večerem se nese velký důraz na kořeny a pospolitost, chvílemi se v téhle situaci cítím trochu stísněně jako na sektářském kázání, do poznámek si píšu - guru feeling.

Bert & Friends jsou SUPR

Andrea Bodnárová 14.12.2019

Bezčasá benzinka se zjevuje v neonové záři a v místnosti nad ní jsou plyšová chlupatá křesla a misky s tutti frutti žvýkačkami.

Nikdy nejste doopravdy sami (Planes Mistaken for Stars)

Lukáš Grygar 12.12.2019

Středa dopoledne, hraje mi Neil Young, deska Broken Arrow, kterou zakládající kytarista Planes Mistaken for Stars považoval za trestuhodně nedoceněnou.

Tváře povědomé i nepřítomné (PAF Olomouc)

Viktor Palák 10.12.2019

„Po pravdě – nevim,“ odvětila jedna z porotkyň Chalupeckého ceny Vjera Borozan, když se jí moderátoři zeptali, zda se opravdu baví, anebo zda to jen předstírá...

Na kusy (Cult of Luna & spol.)

Jakub Koumar 09.12.2019

The Fall. Světla žhnou a gradující hudba jako by trhala kusy sebe sama a ty padají z pódia do hlediště.

Více lidskosti (Holly Herndon)

Natálie Zehnalová 09.12.2019

Sedm lidí a jedna umělá inteligence zaplnili industriální budovu Kraftwerku odzbrojující dávkou energie, křehkosti a lidskosti.