Články / Reporty

Odlesky nad Oslavou: Folkové prázdniny & friends

Odlesky nad Oslavou: Folkové prázdniny & friends

Anna Mašátová | Články / Reporty | 26.07.2013

Folkovky se překulily do své druhé poloviny. Malou útěchou může dle slov moderátora být, že se další ročník koná za méně než rok. Vzhledem k tomu, že se u ohně sedí mnohdy až do rozbřesku, vstávání na jubilejní hudební kolokvium u mnohých probíhalo s velkým sebezapřením. Desátý ročník s názvem Od folkloru k world music: Co patří do encyklopedie, zdobila jména přednášejících Aleše Opekara, Milana Tesaře, Jiřího Moravčíka či Petra Dorůžky. Mluvilo se o radostech a strastech tuzemských festivalů, smyslu hudebního alba v dnešní době či dokumentárním hitu, Pátrání po Sugar Manovi. Odpoledne probíhala debata za účasti pozvaných hudebníků, zatímco se v nedalekém Hnízdu múz výtvarničilo, psalo, vyráběly se masky, smaltovalo i tančilo flamenco.

Večer a noc byla věnována hudebním přátelstvím a i tentokrát se křtilo. Houslistka a zpěvačka Jitka Šuranská si k hostování na novém albu Nězachoď slunečko pozvala slovenské Pacora Trio, jehož člen Stano Palúch je také producentem desky. Festival byl skvělou příležitostí ke slavnostní chvíli. Spolu se Šuranskou a Pacorou se na pódiu objevil také Jitčin spoluhráč Jiří Plocek, Michal Muller a Marek Pastírik. Moravské písně a příběhy s milým a energickým projevem zpěvačky potěšily duši, i když texty lidovek jsou mnohdy posmutnělé.

Také další britsko-americkou dvojici Elizu Carthy a Tima Eriksena pojí dlouholeté přátelství. Členka britské dynastie hudebníků tradiční hudby se spojila s nositelem nejstarší americké pěvecké tradice sacred harp. Nic vám tento termín neříká? Stačí si vzpomenout na soundtrack k Návratu do Cold Mountain či Bratříčku, kde jsi. Jak Eliza poznamenala, nečekejte, že budete odcházet veselí. Také v amerických a anglických lidovkách se to jen hemží vražděním, zklamáním a nespravedlností. Střídali se i hráli dohromady. Carthy na housle, vysoký hubený Eriksen s pohledem upřeným do malé knížečky vypadal jako kazatel. Nezapomenutelné hlasy nesoucí se vzduchem až na druhý konec Náměště.

Posledním koncertem na hlavní scéně byli slovenští Pressburger Klezmer Band s americkým hostem Lorinem Sklambergem, zakladatelem slavných The Klezmatics. Po několika písních v podání skvělé zpěvačky Marty Potančokové se jindy značně sedavé náměšťské publikum odhodlalo k pohybu a především mládež to pod pódiem rozjela s veškerou vervou. Po Sklambergově příchodu se už spontánně tančilo i zpívalo a jednoznačným vrcholem byly písně In Mayn Shtetl, Ale Brider a především překrásná skladba Shnirele Perele.

Jak večer začal, tak také skončil. Pacora Trio ve stanu zámeckého parku a jiskřivé propojení jazzu s folklorem zaujalo přítomné muzikanty natolik, že jste ve frontě na desky mohli zahlédnout Sama Leeho, kupujícího album jak sobě, tak svým přátelům či Elize Carthy. Pro britské hosty nastala poslední noc v Náměšti, u táboráku se proto ještě dlouho hrálo a zpívalo v mnoha nářečích i jazycích...

Info

Folkové prázdniny
24. 7. 2013, Náměšť nad Oslavou

foto © Barka Fabiánová

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Romeo, Julie a Thom Yorke (Radio and Juliet)

Maria Pyatkina 09.08.2020

Romeo a Julie a Radiohead. Renomovaný choreograf Edward Clug pomocí současného tance vystihuje křehkou tragédii spojením dvou zásadních kulturních fenoménů.

Filmové Hradiště 2020: Filmovka bude!

Jakub Šíma, Michal Smrčina 09.08.2020

“Nic není, všechno zrušili. Všechno, Slovácké slavnosti vína a všechno ostatní taky, zůstala jenom filmovka.” Sám si nevybavím jinou akcí této velikosti, kterou by pořadatelé neodpískali. Všechna čest!

Cestopisy v podaní GenotPresents

Lucia Banáková 30.07.2020

Cez powerambient skrz vesmír, oceán a ostrov až na berlínske techno a späť do Prahy. GenotPresents ovládli Archu.

Nejlíp se tančí za deště (Okolojeles)

Michaela Peštová 29.07.2020

Je jedno, jestli máme srdce zlomené láskou nebo usychajícími lesy okolo. Potřebujeme místa, kde své vize nemusíme pořád dokola obhajovat.

Dobrá rozhodnutí (VlčkoviceFest)

Fomas 28.07.2020

První pohled na spoustu dětí, bosých nohou a žen bez podprsenek dával tušit, že opravdu půjde o hodně uvolněnou akci.

V kuchyni pod stolem, v atomovém krytu Simony Blahutové

prof. Neutrino 07.07.2020

Průvodcem výstavy je figurka legendární multifunkční hračky - Igráčka, jež neodmyslitelně patřila k povinné výbavě socialistické mládeže.

Full Moon 10: Buď promotérkou VI

apx, Jiří Šurák 02.07.2020

"Když jsme s klukama ze Scrape Sound čekali v příletové hale na Swans, koupila jsem si u Kosty dvě kafe, aby se mi přestaly klepat kolena, a dělala jakože nic,"…

Ani ne tak třaskavá jako ironická směs Františka Skály

Adéla Polka 29.06.2020

Být náhodný kolemjdoucí, řeknu si, že pánové obstojně hrají staré vály od táboráků a že se tomu u mikrofonu daří s jistou dávkou sebeironie napodobovat Elvise.

Banksy v Praze aneb jak znásilnit uměleckého teroristu

Ondra Helar 24.06.2020

Ta chvíle, kdy jsem Banksyho viděl poprvé. Palestina, zaprášená silnice vedoucí východně od Betléma, před více jak deseti lety...

Full Moon 10: Pokora je dar. Wovenhand (us) 1. 6. 2010 Bush Hall, Londýn, UK

Pavel Vulterýn 01.04.2020