Články

Okupace Kabinetu múz

Okupace Kabinetu múz

Ema Klubisová | Články | 18.03.2022

Polhodina pred začiatkom krstu albumu Okupace a Kabinet bol plný. Fronta na bar sa tiahla od vchodových dverí, no išlo to rýchlo. Dvaja mladí čašníci lietali sprava doľava a napriek smädnému davu za mnou mi vysvetlili, čo je v akom drinku. Dala som si Kyiv Mule.

Altový jemne chrapľavý hlas speváčky garage rockových Beps'n'Johnnies výborne fungoval s melancholickou náladou publika, no zároveň sa dopĺňal s rýchlym tempom bicích. Gitarista kapely bol chorý, a tak ho zaskakoval novozélandský Rhys Braddock, ktorého kapela Metronome Blues je tiež súčasťou soundtracku k filmu Okupace. Záskok si náramne užíval a nechýbalo ani vtipkovanie s publikom.

S pokročilejšou hodinou sa zvýšilo aj tempo. Pražský Madhouse Express na českú scénu priniesol šesťdesiatkový rock v modernejšom prevedení a príjemne nadviazal na sugestívnych Beps. Svižné gitarové riffy, dynamické bicie a spevák, ktorý okrem hrania na hlasivky, gitaru a synťák zvládol aj tanečné kreácie. Publikum zacítilo nástup dopamínu. Všetci tancovali, poskakovali, hádzali vlasmi sem a tam. Po poslednom songu niekto zakričal „ešte jednu“ a o pár sekúnd už do rytmu skákal celý prvý rad.

fotogalerie z koncertu tady

V tempe a energií pokračovali aj Kill the Dandies!. Skupinu založili čerství držitelia Českého leva za hudbu k Okupácií - La Petite Sonja a Hank J. Mancini. Dandies sú syntézou prvkov alternatívnej a psychadelickej hudby a teatrálneho vystupovania spevákov. Sonjin prejav bol hypnotizujúci, maznavý a precízny, naopak keď bol pri mikrofóne Hank, zavládla anarchia. Dve fanúšičky chvíľu tancovali na stagi a potom zas Hank na oplátku chvíľu skákal v publiku. Niekomu z prvej rady daroval vinyl a na záver vystúpenia všetkým požehnal. Koncentrovaný zážitok, kde nič nechýbalo.

Album sa pokrstil, nástroje utíchli a steny Kabinetu sa dootriasali. Po zvyšok noci vládla voľná zábava v modro-žltom osvetlení.

Info

Kill the Dandies! + Madhouse Express + Beps'n'Johnnies
16. 3. 2022 Kabinet Múz, Brno

foto © Vrbaak

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

10 + 1 = Pantha du Prince

redakce 30.03.2023

Spojování neobvyklého lze vyčíst i z jeho výběru desítky nejoblíbenějších skladeb, v němž vedle sebe najdeme jazz, elektroniku i hardcore.

Pojďme dál (Paramore)

Viktorie Motlochová 30.03.2023

Jakkoliv nemůžeme Paramore upřít hudební vyzrálost, nové album This Is Why je matoucí jak hudebně, tak rozháraným sdělením.

Tanec mezi kameny marimby (Chloé & Vassilena Serafimova)

blueskin 29.03.2023

Vystoupení ikony francouzské elektronické hudby Chloé a multiinstrumentalistky bulharského původu Vassileny Serafimovy bylo očekávané coby jeden z vrcholů Spectaculare.

Vstupní prohlídka: Circus Brothers

redakce 29.03.2023

Circus Brothers před nedávnem vydali novou desku Za všim si stojim, kterou pokřtili v Paláci Akropolis. Pojďme si je proklepnout.

Sdílená vyznání (Damien Rice)

Akana 28.03.2023

Jelikož ale nepostrádá smysl pro poutavou pódiovou prezentaci, své nedělní vystoupení v Divadle Hybernia pojal mnohem rafinovaněji...

Protokol: David Noonan (Just Mustard)

redakce 27.03.2023

Do seznamu jarních koncertů stále přibývají nová jména. Do Prahy se vrací irští Just Mustard.

Když si kapela vozí léto s sebou (Bukahara)

Václav Valtr 25.03.2023

Dlouho dopředu oznámený koncert měl být původně v komorním prostoru pražského Café V lese. Mé obavy, že se tam fanoušci jen sotva vejdou, byly oprávněné a koncert byl přesunut.

Bez nich a o všem (Robot Koch + Mickael Le Goff: Sphere)

Michal Smrčina 25.03.2023

Kopule planetária pohasíná, kosmos se rodí. V rozsahu necelé hodiny sledujeme etapy, ve kterých se vesmír nacházel, nachází a třeba zas bude nacházet...

Spodní proudy moderního žití (Dry Cleaning)

Jan Krejča 24.03.2023

Nikdy jsem nevěřil v linearitu hudebního vývoje, nikdy jsem neuctíval interprety ani kapely víc, než bylo nutné. Počítal jsem vždy s niternou intuicí, která mě přivábí k něčemu výjimečnému.

Šejkr #101: Čerti, kam se podíváš

Michal Pařízek 24.03.2023

Trnavská mizéria, pohádka v Leidenu i Alexino zaklínání. Výživný březen. Na show Siksa myslím od návratu z Holandska a ještě dlouho budu.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace