Zprávy / Pozvánky

Olomoucká akce XY hostí tvůrce z Plzně

Olomoucká akce XY hostí tvůrce z Plzně

redakce | Zprávy / Pozvánky | 26.07.2022

XY 2022 je společný projekt olomouckých nezávislých galerií. Dnes již kultovní akce každoročně Olomoučanům představuje současnou tvorbu výtvarných umělců z vybraného města. Letos proběhne po sedmé a tentokrát se soustředí na Plzeň.

Návštěvníci putují v průběhu odpolední kolektivní procházky výstavními prostory a nezávislými galeriemi Olomouce, kde se setkávají s nejrůznějšími způsoby prezentace současného umění. V každém prostoru proběhne zahájení nové výstavy. Celkem XY představí tvorbu zhruba třiceti umělců a umělkyň, kteří se v Plzni narodili, nebo zde žijí či tvoří. Všichni buď absolvovali, nebo stále studují Fakultu designu a umění Ladislava Sutnara. Procházka je specifická svou atmosférou, k průvodu návštěvníků se může každý na potkání připojit.

Tzv. Sutnarka, plzeňská vysoká umělecká škola, zahrnuje ateliéry audiovize, grafického designu a ilustrace, výtvarného umění a designu a užité tvorby. Průřez ateliérem nových médií zprostředkuje výstava, kurátorsky zaštítěna malířem a vedoucím ateliéru Vladimírem Mertou a jeho asistentkou Evou Šindelářovou, která proběhne v letos otevřeném Studiu G21 na Dolním náměstí, a také v Galerii XY, v jejíž spodní části pak bude probíhat videoinstalace intermediálního umělce, filmového scénografa a režiséra Tomáše Svobody. Umělecké centrum Univerzity Palackého (Konvikt) nabídne výběr animované tvorby vytvořené za posledních deset let v přízemní Galerii Monitor, Galerie Basement v podzemí Konviktu představí velkoformátové tisky ilustrátorky Markéty Knorové. Pro obrazovky Galerie 9:16pm ve výloze Muzea umění Olomouc připravuje videoinstalaci Kamila Müllerová. Grafiky slovenského umělce Alexe Vida budou k vidění ve Vitríně Denisce, další vitrínovou Galerii Véčko u populárního studentského klubu zaplní tvorba sochaře Matyáše Fialy. V prostoru krytu Letní galerie v areálu olomouckého Letního kina vystaví své práce olomoucká rodačka Agáta Dokoupilová.

Info

XY 2022
28. 7. 2022 16:00
Olomouc
web projektu

foto © se svolením XY

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Nová koncertní série: Hudební Vzlet

redakce 08.08.2022

Nově přináší Vzlet také nadžánrovou dramaturgickou linku současné hudby, jejíž letní prolog zahájí právě Vladivojna La Chia a David Pomahač.

Selah Sue zahraje v Praze rovnou dvakrát

redakce 08.08.2022

Na nové desce Selah Sue poprvé podrobně prozkoumává vlastní slabiny i silné stránky, nechává je, ať se střetávají a soupeří o pozornost.

Palaye Royale se vrací v doprovodu bbno$

redakce 07.08.2022

Palaye Royale se po úspěšném březnovém koncertě vrací do pražské Malé sportovní haly.

Inspiral Garden: městský festival v Plzni

redakce 05.08.2022

Každý den festivalu je zakončen tzv. silent nights, kdy se hudební produkce přesune z reproduktorů do sluchátek.

Rachot v sprnu: Zea, Isaiah Collier & The Chosen Few, Lee Ranaldo a další

redakce 05.08.2022

Isaiah Collier je hudebník, který je pevně ukotven v odkazu jazzových velikánů, ale jeho hudba míří jako stroj času do budoucnosti.

Rodina a přátelé DJe Loutky pořádají dražbu jeho vinylů

redakce 03.08.2022

Výtěžek ze své vinylové sbírky chtěl poslat na dětskou onkologii. DJovo přání nyní plní rodina a přátelé.

Josefina Dusk a Dmitrievna křtí

redakce 03.08.2022

V Bike_Jesus představí Josefina Dusk své druhé EP Šklabuník (my jellyfish). Dmitrievna debutové album Parazit.

50 Cent po dvanácti letech v Praze

redakce 03.08.2022

50 Cent ani po letech od přelomového alba nepřestává dominovat nejvyšším příčkám světových hitparád a na kontě má nespočet megahitů.

Novozélandští Fat Freddy's Drop s novou deskou

redakce 29.07.2022

Na počest oázy zelených pastvin a údolí zarostlých původními lesy zachytili pohodu a mír lokality ve své barvité tvorbě.

Koncert NeverMore 68 na Výstavišti

redakce 27.07.2022

V roli headlinera se objeví jedna největších ukrajinských indierockových kapel Brunettes Shoot Blondes.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace