Články / Reporty

On: Off (Festival 2022)

On: Off (Festival 2022)

Radka Bednarzová | Články / Reporty | 08.08.2022

Do Katovic se vracím ráda a obzvlášť jsem si oblíbila jejich rekreační zónu U Tří rybníků, kterou tvoří vodní plochy obklopené stromovím. Tentokrát jsem měla namířeno do areálu letiště místního aeroklubu, takže bez romantiky.

OFF je označován jako jeden z největších festivalů alternativní hudby v Evropě. Láká fanoušky indie, rocku, metalu, punku nebo hip hopu. Vzhledem k tomu je areál roztomile maličký, což má i svoje nevýhody, parkovat jsem musela u dva kilometry vzdáleného obchoďáku.

Polská metalová skvadra Gruzja měla připravenou show, při které přecházel zrak i sluch. Hřmotné bicí a kovový zvuk kytar se staly kulisou pro vystoupení hned čtyř zpěváků s mocnými chrapláky. Frontman zvolil vymazlenou image absolventa tanečního kurzu ve vybledlém obleku, pak tu byl svalovec, kterého byste nechtěli potkat v podchodu. Část repertoáru převzal Ježíš po čtyřicetidenním půstu a vše dovedně doplňovala postava v burleskním kostýmu. Kříže byly všude, na gruzínské vlajce i na čele frontmana. Hudebníci zdánlivě bezcílně bloudili pódiem a vyvolávali dojem pitoreskního divadla, ne tak úplně zvládnutého principálem. O tom, že to Gruzja s metalem nemyslí až tak vážně, svědčilo několik téměř popových kousků. Gruzja mají své publikum, a to bylo spokojené.

fotogalerii z festivalu zhlédněte tady

Prošla jsem poloprázdným letištěm. Stage stály poměrně blízko u sebe, cesty lemovaly toitoiky, gastrozóna lákala bary, hospůdkami a rozličnými stánky s občerstvením z celého světa. Vše probíhalo v poklidu, jako by se nehýbali lidé ani vzduch. Uklidňující atmosféru nenarušili ani anglicky zpívající domácí Oxford Drama, kteří jako by vyšli ve vytahaných džínách a mikinách ze zkušebny na střední škole. Ale jejich pohodový pop-rock zněl hodně dobře.

Jako z jiného světa byli Mdou Moctar šířící pouštní hudbu Tuarégů. Začali ve třech a se třemi nástroji, flétnou, bubínky a „etno“ kytarou. Brzy je doplnil basák, bubeník a klávesista, aby spolu předvedli skladby rockové, ale i bezmála swingové. Nastolená pohoda byla předzvěstí věcí příštích.

Iggy Forever

Najednou se vzduch rozechvěl, jako by se setmělo, opona se roztrhla. Američtí The Armed rozjeli svou show. Nadupané bicí, bleskurychlé kytary, pořádné chrapláky. Na pódiu se skákalo, kytary kmitaly vzduchem. Nic na to nezměnilo ani to, když se zjevila éterická blondýnka s blyštivou maskou na obličeji. Jakmile vzala do ruky mikrofon, proměnila se v krvelačnou strigu. Frontman skočil do kotle a nechal se jím unášet, objevily se náznaky moshpitů.

Areál se začal zaplňovat. Projít gastrozónou nebo uličkou kolem toalet se stalo pekelným zážitkem a mělo dojít na nejhorší. Před půlnocí se sešli na jednom místě úplně všichni, nešlo stát jinde než na cizí noze. Iggy Pop, „otec punku“ sice oslavil 75. narozeniny, to mu však nebránilo, aby zpíval, tančil, pózoval, svlékal se, řídil publikum a rozhlížel se, kam by skočil šipku. Jeho opakované pokusy nechat si svrchní část těla zahalenou byly zbytečné, lidi pod pódiem byli na hraně extáze. Lust for Life je rozžhavilo do běla, při skladbě The Passenger už zpívali a skákali i Popovi vrstevníci. Devadesátiminutová zpocená show byla hodná o generace mladších zpěváků.

Britská sekce

Punkoví Crows jsou jasným důkazem, že Iggy Pop má následovníky. Mladí, neklidní, rychlí a s velkým elánem dělat zábavu. Frontman neváhal seskočit do lidí, jen břišáky jsme neviděli. Později se obloha zbarvila červánky, mezi nimi prosvítaly poslední sluneční paprsky. A ticho rozervalo zběsile rychlé kytarové sólo Yard Act. James Smith se přihlásil k polským kořenům a následně dal průchod textům vycházejícím z každodenního života mladého Brita. To vše v chvatném tempu.

Hlavní slabinou festivalu bylo zázemí pro fanoušky. Skromný areál letiště prostě nemůže poskytnout dostatek místa pro všechny, otravné byly nekonečné fronty v gastrozóně, před záchodky i před nádobami s pitnou vodou. Navíc způsobovaly zácpy mezi stagemi. Na druhou stranu Off Festival dává příležitost vedle hvězd světového formátu méně známým interpretům, a to je jeho velkou předností.

Info

OFF Festival 2022
5.-7. 8. 2022
Katovice, Polsko
fb událost

foto © Valdemar Bednarz

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Láska, pot a sníh (Hear Me!)

Jiří Přivřel 05.12.2023

Tři dny radikálního naslouchání. Metalovou performancí první večer zavírá Petr Válek, Ondřej Merta a Jára Tarnovski. Poslech v rampě. Stíháme poslední tramvaj, což se další dny nepodaří...

Nekonečná experimentální mše (William Basinski)

Julia Pátá 03.12.2023

„Vím, že bych tady neměl klít, ale tahle společnost je plná sráčů, kteří se vás snaží vyždímat kvůli výdělku,“ dodal bujarý Basinski záhy se omlouvaje „pohledu shora“.

Monkey Week 2023: Jako doma

Michal Pařízek 29.11.2023

Vizuální charakteristika jubilejního patnáctého ročníku byla ve znamení jakéhosi obřího flipperu, což se záhy ukázalo jako nadmíru příhodné.

Down in the past (Mando Diao)

Eva Karpilovská 28.11.2023

V půlce koncertu skupina opustila podium, aby se vrátila k upravenému, akustickému setupu, kterým se opravdu přenesli do dob před rock’n’rollem. Long Before the Rock’n’roll.

Nepřestávám vrhat stín (WWW Neurobeat)

Tomáš Jančík 26.11.2023

Absolutní zapálení a smysl pro detail je vidět i ve chvíli, kdy raperovi na moment vypadne text – žádná nejistota, ve vteřině nastupuje freestyle.

Tired of life, start over (Blank Banshee)

Dominik Polívka 26.11.2023

Holubice, Macintosh a řecké sloupy. Procházím estetiku videí kanadského producenta Patrika Driscolla. Vše v dřevní kvalitě 3D modelů z počátku milénia.

Tanec v krajině snů (Jaga Jazzist)

Kryštof Kočtář 24.11.2023

Laťku norští hudebníci nasadili dost vysoko hned ze startu, avšak euforická cesta do cíle se nesla v jejím neustálém navyšování a překračování.

Chvála ozubeným kolesům i vesmírným potulkám (Laibach)

Michal Smrčina 23.11.2023

Kdo by se nebál do Divadla Hybernie? Toto místo si příliš nespojuji s kapelami typu Laibach...

Nebuďme zdvořilí (Laurie Anderson with Sexmob)

Lukáš Grygar 22.11.2023

Když došlo na O Superman, nebudu lhát, že mě nedojala – slyšet naživo basový nájezd doprovázející „so hold me, mom“ je samozřejmě chvilka do památníčku.

Stále silnější deprese (Blues Alive)

Jiří V. Matýsek 21.11.2023

Post-festivalová deprese bude po letošním Blues Alive tak nějak silnější. Všechno si prostě sedlo.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace