Zprávy / Festivalové

Open Air Program Hradec Králové nabitý hudbou i divadlem

Open Air Program Hradec Králové nabitý hudbou i divadlem

redakce | Zprávy / Festivalové | 01.06.2015

Ve dnech 19. až 28. června proběhne v Hradci Králové 16. ročník nesoutěžní divadelní přehlídky Open Air Program Hradec Králové. Opět připraví mix vysokého a nízkého umění, autorských, experimentálních či performativních projektů. V programu jsou zastoupena představení nového cirkusu, improshow, bytové divadlo, představení pro celou rodinu, autorská čtení, design markety i výtvarné a pohybové dílny. Chybět nebude samozřejmě ani každodenní přísun hudební výživy. Na 14 otevřených scénách a šapitó se uskuteční více než 300 divadelních, hudebních a doprovodných produkcí, které každoročně zvou k oslavě života v ulicích, k oslavě tvůrčí činnosti a pospolitosti, jejíž atmosféra již 16. rokem přitahuje do historického centra Hradce Králové tisíce diváků.

V hlavním Open Air Programu představí hradeckému publiku to nejlepší ze svého repertoáru Divadlo D21, které se na tři dny usídlí v Open Stanu v Žižkových sadech. Na programu budou například autorské inscenace KRYL - Zmrdtvýchvstání zažít (Jiří Ondra), Deset deka Dürrenmatta (Jiří Jelínek) FUKS (Jan Kačena/Jan Poláček) volně inspirovaná knihou Příběh spalovače mrtvol. V úterý 23. 6. uvedeme autorskou a oceňovanou inscenaci Evy Rysové a kolektivu pod názvem Šest miliard Sluncí, inspirovanou Alzheimerovou chorobou. Ve středu 24. 6. Uvede nezávislé Divadlo Letí komedii Romana Sikory Sestup a vzestup pana B.


Do letošního programu se přihlásila řada souborů založených studenty nebo čerstvými absolventy hereckých škol. Ve festivalové dramaturgii se představí divadelní spolek La'My, orientující se především na komedie. Tematicky se zabývá problematikou mezilidských vztahů v současné společnosti. V pátek 19. 6. se díky nim roztočí groteskní kolotoč vztahů v inscenaci Čechov řekl Tolstému sbohem. Ochutnávku ze své tvorby nabídne experimentální divadelní platforma Off národ, která se ostře vymezuje proti klasické a tradiční činohře nebo vůči divadelnímu prostoru samotnému. Představí se hrou Wernera Schwaba Prezidentky, dále pouliční performancí zkoumající fenomén vzrůstající popularity české slam-poetry Nejsme klauni a audio-vizuálním scénickým čtením Život po titulkách. Do Hradce také dorazí Divadlo Spektákl s představeními Maryšo! Evo! Dom!, pouliční Fraškou o Dušanově duši a inscenací Zmoudření dona Quijota. V programu se také objeví soubory BOZI, Chrchel a další.

První víkend se v Šapito Q10 na Kavčím plácku, představí soubory ryze mužské sestavy. V programu tak uvítáme pražský nezávislý soubor Masopust a jejich sociálně angažované pásmo v režii Jana Friče O hezkých věcech, které zažíváme. V sobotu 20. 6. to bude taneční představení absolventů HAMU Marka Zelinky a Martina Talagy Synovial vystihující muže, jak vnímají sami sebe a svoje tělo v současnosti. Večer bude následovat autorským představením Depresivních dětí toužících po penězích – Milostný dopis ženě, kterou nemilujeme. Pražský umělecký gang si tentokrát vzal na mušku jednu konkrétní singl ženu, která hledá na internetu svého partnera. Mužské defilé zakončí v neděli 22. 6. současné fyzické divadlo a klaunské představení pro celou rodinu o lapáliích mladého energického muže Umbilicus v podání performera a tanečníka Florenta Golfiera.

Park pod historickým centrem se stal prostorem živelnější části festivalu. Již potřetí pod sochu Jana Žižky zavítá nezávislá produkčně-dramaturgická jednotka Stan nočního kozodoje, kterou tvoří skupina Lachende Bestien, Divadlo Koňa a motora a platforma Kartel, ty po sedmi dnech vystřídají propagátoři švédovaných filmů divadlo UMSKUP a na betonovém plácku se již tradičně zaleskne modro-bílá karosa Divadla Bufet. Pod hradbami zatluče do země stanové kolíky také letní kino Promeetárna, které bude vidět s prvním nočním ptákem a plnit nejkrásnější filmová přání. Open Air Program by již nebyl myslitelný bez improvizací v jakékoliv formě a podobě. V programu se proto objeví skupiny: Impra, Improvizační liga, Pa.Le.Ťác.I, Služebníci lorda Alfreda a samozřejmě již kultovní divadlo Vosto5 a jejich Stand´artní kabaret. Nováčkem v našem programu bude uskupení TYhle s pohybovou klauniádou Les Fantomes.


Open Air program také tradičně nabízí bohatý doprovodný program, kterému dominuje samostatná a svébytná hudební dramaturgie postavená na prezentaci aktuálního hudebního dění a jeho průsečících s divadlem, filmem či světem výtvarného a vizuálního umění.

První festivalovou neděli 21. června se již tradičně připojíme k mezinárodnímu Svátku hudby / Fête de la Musique koordinované francouzským ministerstvem kultury. Hradec Králové se tak prostřednictvím divadelního festivalu připojí k více jak čtyřem stovkám měst z celého světa, které se tomuto fenoménu pouličních hudebních produkcí, tedy buskingu, věnují. Hudba bude naplňovat ulice a různá zákoutí města jazzem, funkem, blues, hudební improvizací a osobitým životem i následující dny. Kromě tradičních hudebních scén jako jsou Žižkovy sady, Městská hudební síň, Pivovarské náměstí či Kavčí plácek, budou návštěvníky provázet hudební produkce v ulicích, na náměstích a v nejrůznějších zákoutích historického centra v samém srdci festivalu.

Letošní hudební program opět nabídne to nejlepší z tuzemské i mezinárodní hudební scény. Zámořskou nezávislou scénu bude reprezentovat americký alternativní raper Astronautilis či jeho další krajané - psychedelická taneční úderka HUJO nebo brooklynští indie rockoví Celestial Shore. Kromě další řady zahraničních interpretů se představí i aktuálně nejzajímavější jména české a slovenské hudební scény. Ta bude zastupovat svérázná písničkářka Nikola Mucha s kapelou, legenda nočních festivalových večírků Ventolin s energickou show, indiepopoví Prodavač či symbolistická a dekadentní skupina Piča z hoven.

V žánrově pestré nabídce hudebních vystoupení naleznete také berlínské duo Hyenaz rozvíjející estetiku kabaretu, burlesque či glamrocku, česko-norské trio Deshane kombinující tradiční norský folklor s ambientní woldmusic a jazzem či autentickou kytarovou The Jelly Belly, jejíž příslušnost ke Košicím by hádal jen málokdo, ačkoliv jsou na ni pánové patřičně pyšní. Unikátní scénografii jsme připravili pro kostel Sv. Jana Nepomuckého. Atmosféru prostoru podtrhne v divácky atraktivním uspořádání jedna z největších nadějí české hudební scény posledních let zpěvačka Never Sol či následně francouzský audiovizuální umělec Philippe Cavaleri.

K festivalu neodmyslitelně patří i večírky, speciální vystoupení a dj-sety. Těšit se tak můžete na karnevalovou disko mši již zmíněného Daniele Hernandeze, speciální vystoupení americké performerky Mad Kate společně s australským Adrienem Teicherem, poctivě rock ´n ´rollové hity od Creepy crawlers djs a mnohé další.

Info

Mezinárodního festivalu Divadlo evropských regionů
Open Air Program 2015
19. - 28. 6. 2015
Hradec Králové

www.facebook.com/events/1541165976167622
www.facebook.com/OpenAirProgramHradecKralove
www.openairprogram.cz

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Rock for People hlásí (téměř) vyprodáno

redakce 20.05.2022

Čtyřdenní vstupenky na festival zmizely z prodeje a jedinou možností, jak se zúčastnit festivalu, je zakoupení posledních jednodenních.

Czech Music Crossroads a hudebníci z celého světa

redakce 19.05.2022

Na festivalu Czech Music Crossroads zahrají například Tomáš Kačo, Nikol Bóková, Kaczi nebo manželé Havlovi a další.

Před Beckem Tata Bojs

redakce 19.05.2022

Beckovi i Tata Bojs je v první řadě blízká hra s prvky těch nejroztodivnějších hudebních žánrů a absence jakýchkoli zábran v jejich mixování.

Mladí ladí jazz od jara do zimy

redakce 17.05.2022

Krátce po velkolepé oslavě Mezinárodního dne jazzu na pražském Karlově náměstí tým pořadatelů festivalu přichystal další pestré koncerty.

Rafael Anton Irisarri přidává druhý koncert v Planetáriu

redakce 15.05.2022

Irisarri a vizuální show na kupoli Planetária? Hned nadvakrát.

Festival MikuLOVE nabídne fúzi Už jsme doma a Hradišťanu

redakce 15.05.2022

Hudebníci obou formací zahrají nově zaranžované skladby z repertoáru Už jsme doma i Hradišťanu, a to v poměru přibližně půl napůl.

Hudební festival UTOpije

redakce 12.05.2022

Nejrůznější hudební styly od postfokloru přes psychedelic-rock po acid-live-drums-techno rozvlní vodní nádrž.

Slunovrat přiváží Truffaze, La Putyku nebo Mawera

redakce 12.05.2022

Světová jména i nové neokoukané tváře, inspirativní přednášky a besedy s řadou osobností, tradičně vytříbená gastronomie včetně několika zbrusu nových překvapení.

Le Guess Who zveřejňuje první jména

redakce 11.05.2022

Vystoupí Abdullah Ibrahim, Animal Collective, clipping., CURL, Low, The Staples Jr. Singers, Ostinato Records a mnoho dalších.

Line-up Pop Messe je kompletní

redakce 11.05.2022

Program druhého ročníku progresivního festivalu Pop Messe nabídne téměř šedesát umělců ze zahraničí a Česka.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace