Zprávy / Pozvánky

Opulence: letní eventová série Radia Wave a GHMP

Opulence: letní eventová série Radia Wave a GHMP

redakce | Zprávy / Pozvánky | 06.07.2024

Série tří hudebních eventů s názvem Opulence, odkazující na hédonismus a velikášství, které se prolíná v umění od baroka až po současnost, proběhne během tří letních večerů v areálu Zámku Troja ve spolupráci GHMP a Radia Wave.

Spojení Radia Wave (stanice Českého rozhlasu pro mladé) a Galerie hlavního města Prahy (GHMP) přinese letos v létě unikátní eventy v areálu Zámku Troja v Praze. Kromě několika opulentních koncertů v zákoutích zdejších zahrad se můžete těšit na tematické debaty vedené hudební publicistkou Anetou Martínkovou.

Umění v době krize. Máme za sebou covid, potýkáme se s inflací nebo válkami, můžeme si ale všimnout, že po civilnosti se do hudby zase vrací opulence, hédonismus a velikášství – velkolepý zvuk, hodně lesku, šminek a hojnost všeho. To se ostatně v umění děje napříč dějinami. Jedním velkým příkladem za všechny je baroko jako styl, který měl lidi vyvést z letargie po morové ráně. Opulence v areálu barokního Zámku Troja během léta prozkoumá, jak se nás hudba snaží rozptýlit v aktuálních krizích.


Opulence I (baroque pop) se odehraje 9. července a vystoupí DASA, Ponyhenge (fka Fourtuna), debatovat bude Jana Patočková a Tereza Patočková. Za hranu. Opulence v hudebním boji za rovná práva: Velkým tématem současného boje za rovná práva v popkultuře je slast. Kostýmy hudebnictva se třpytí, basy duní, za právo užívat si života plnými doušky ve všech oblastech bojují ženy i queer lidé. Jakou roli má v současném popu drag? Proč si potěšení všech lidí nejsou rovná? A nemůže třpytivý aktivismus ztratit svou hranu?

Opulence II (hedonistic rap) bude 30. července s DJ Venktovka a Sawsane. Debatovat bude Andrea Steckerová a Kristina Hamplová. Naše koně mají zlatý podkovy. Hédonisté v baroku i rapu: Každá doba má své opulentní kulturní hrdiny – v čem je velikášství pro umělce tolik přitažlivé? V čem bohémové nastavují zrcadlo dobové morálce, kde je hranice mezi toxicitou a rebelií? A co mají společného barokní malíř Petr Brandl a rapper Post Malone?

Opulence III (drone sound) proběhne 20. srpna, zahraje Tábor a Petra Hermanova. Debatovat bude Pavel Turek a Miloš Hroch. Rozpuštěný čas. Hojivá síla varhanního zvuku: Varhany jsou hudební nástroj, který své největší slávy dosáhl v období baroka, stylu, který měl společnost vytáhnout z letargie po bolestném úderu morové rány. Dunivý, táhlý dronový zvuk si ale pro své léčivé účinky oblíbily i jiné žánry. Proč k varhanům usedají často hudebníci a hudebnice z experimentální scény? V čem nám dělá dobře ztratit se v hutné zvukové ploše?

Info

GHMP
web

foto © Dag Markl

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Šimanský & Niesner v Džungli BKAO

redakce 14.07.2024

Jan, řečený Člověk Krve, si nese slovo sen i v rodovém jméně. Z magických prostor jeho písní se noří živé postavy, důvěrně známá místa i povědomá slova.

Psychedelic Porn Crumpets ve Futuru

redakce 14.07.2024

Odkud by měl do světa proudit ten nejlepší psychedelický rock, když ne z Austrálie.

Berlin Atonal představuje nový projekt Openless

redakce 11.07.2024

Poté, co v loňském roce přešli na dvouletý režim, představují Openless jako sérii tří výjimečných koncertních večerů plných audio-vizuálních zážitků.

David Tibet s Current 93 v Kostele sv. Šimona a Judy

redakce 08.07.2024

Svět C93 je pestrý, chaotický, má spoustu odboček a zákoutí, ale v konečném důsledku jde především o upřímnou snahu vydat ze sebe mimořádný umělecký výkon.

Za Fuchsem Arleta, Berlin Manson nebo Dušan Vlk

redakce 07.07.2024

Po třech slovenských edicích míří Underground Overtake poprvé do Prahy, kde obsadí open air prostor za Fuchsem.

Okay Kaya, Yann Destal a Kavinsky v Praze

redakce 05.07.2024

Dva večery s tou nejlepší francouzskou elektronikou a jeden s tajuplnou hudebnici. Fource.

CocoRosie oslaví v Praze dvacet let na scéně

redakce 04.07.2024

Svým uměním se zasazují o lidská práva, zpochybňují společenské normy a často si pohrávají s různými tabu.

Porridge Radio ve Futuru

redakce 04.07.2024

Výrazný zvuk, kombinující prvky indie rocku a postpunku, je doplněn o upřímné texty, které se nebojí otevřeně reflektovat emocionální turbulence a existenciální otázky.

Fource přivezou The Last Dinner Party, Cults i Alana Walkera

redakce 01.07.2024

Jako když paprsky světla pronikají do temných koutů – hudba Cults je jako posmutnělý film, který je ale plný záblesků naděje.

Laid Back Country Picker v Café V lese

redakce 30.06.2024

Jeho motto zní „hrát country hudbu a chovat se k lidem správně“ a tohoto slibu se drží každý večer.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace