Akce

Opulence: letní eventová série Radia Wave a GHMP

Opulence II: DJ Venktovka + Sawsane
30. 07. 2024 18:00
Trojský zámek, Praha

Série tří hudebních eventů s názvem Opulence, odkazující na hédonismus a velikášství, které se prolíná v umění od baroka až po současnost, proběhne během tří letních večerů v areálu Zámku Troja ve spolupráci GHMP a Radia Wave.

Spojení Radia Wave (stanice Českého rozhlasu pro mladé) a Galerie hlavního města Prahy (GHMP) přinese letos v létě unikátní eventy v areálu Zámku Troja v Praze. Kromě několika opulentních koncertů v zákoutích zdejších zahrad se můžete těšit na tematické debaty vedené hudební publicistkou Anetou Martínkovou.

Umění v době krize. Máme za sebou covid, potýkáme se s inflací nebo válkami, můžeme si ale všimnout, že po civilnosti se do hudby zase vrací opulence, hédonismus a velikášství – velkolepý zvuk, hodně lesku, šminek a hojnost všeho. To se ostatně v umění děje napříč dějinami. Jedním velkým příkladem za všechny je baroko jako styl, který měl lidi vyvést z letargie po morové ráně. Opulence v areálu barokního Zámku Troja během léta prozkoumá, jak se nás hudba snaží rozptýlit v aktuálních krizích.


Opulence I (baroque pop) se odehraje 9. července a vystoupí DASA, Ponyhenge (fka Fourtuna), debatovat bude Jana Patočková a Tereza Patočková. Za hranu. Opulence v hudebním boji za rovná práva: Velkým tématem současného boje za rovná práva v popkultuře je slast. Kostýmy hudebnictva se třpytí, basy duní, za právo užívat si života plnými doušky ve všech oblastech bojují ženy i queer lidé. Jakou roli má v současném popu drag? Proč si potěšení všech lidí nejsou rovná? A nemůže třpytivý aktivismus ztratit svou hranu?

Opulence II (hedonistic rap) bude 30. července s DJ Venktovka a Sawsane. Debatovat bude Andrea Steckerová a Kristina Hamplová. Naše koně mají zlatý podkovy. Hédonisté v baroku i rapu: Každá doba má své opulentní kulturní hrdiny – v čem je velikášství pro umělce tolik přitažlivé? V čem bohémové nastavují zrcadlo dobové morálce, kde je hranice mezi toxicitou a rebelií? A co mají společného barokní malíř Petr Brandl a rapper Post Malone?

Opulence III (drone sound) proběhne 20. srpna, zahraje Tábor a Petra Hermanova. Debatovat bude Pavel Turek a Miloš Hroch. Rozpuštěný čas. Hojivá síla varhanního zvuku: Varhany jsou hudební nástroj, který své největší slávy dosáhl v období baroka, stylu, který měl společnost vytáhnout z letargie po bolestném úderu morové rány. Dunivý, táhlý dronový zvuk si ale pro své léčivé účinky oblíbily i jiné žánry. Proč k varhanům usedají často hudebníci a hudebnice z experimentální scény? V čem nám dělá dobře ztratit se v hutné zvukové ploše?

Info

GHMP
web

foto © Dag Markl

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Bob Dylan v Praze

redakce 19.07.2024

Americký zpěvák a skladatel Bob Dylan se vrací do Prahy, aby potěšil své fanoušky nezapomenutelnými koncerty. Hned třemi.

Poison Ruïn si vezmou Bike Jesus

redakce 18.07.2024

Crust punk inspirovaný oi!, postpunkem a dungeon synthem, s velkým důrazem na melodie a temnou středověkou estetikou, s lyrikou odkazující na anarcho ikonografii.

Jednota a Glory Affairs uvádějí Rắn Cạp Đuôi

redakce 17.07.2024

Rắn Cạp Đuôi je skupina z Ho Či Minova města, která vychází z internetové hyperreality a patří k mimořádně ceněným zástupcům experimentální elektroniky.

Glitterer s Bibione v Underdogs'

redakce 16.07.2024

Sám Glitterer mezi stěžejními vlivy zmiňuje například kapely Lilys, Unrest, Fugazi a Nation of Ulysses, ale i britské 70s a 80s kapely.

Sestry Garcíovy s Tomášem Liškou v Lodžii

Barka Fabiánová 16.07.2024

Ojedinělý koncert sesterského dua s česko-španělskými kořeny za doprovodu předního kontrabasisty proběhne ve Valdštejnské lodžii v Jičíně.

Sport na půdě

redakce 15.07.2024

Kapela Sport z francouzského Lyonu se vrací po pětileté odmlce. Jejich osobitý styl, kde kombinují prvky punku, indie a ema, si našel spoustu fanoušků.

Společný koncert Bardo a Ankramu

redakce 15.07.2024

Přestože jsou všechny skladby originální, mluvící vlastním jazykem, v Bardu lze nalézt i jistou fiktivní příchuť slovenského folklóru.

Šimanský & Niesner v Džungli BKAO

redakce 14.07.2024

Jan, řečený Člověk Krve, si nese slovo sen i v rodovém jméně. Z magických prostor jeho písní se noří živé postavy, důvěrně známá místa i povědomá slova.

Psychedelic Porn Crumpets ve Futuru

redakce 14.07.2024

Odkud by měl do světa proudit ten nejlepší psychedelický rock, když ne z Austrálie.

Berlin Atonal představuje nový projekt Openless

redakce 11.07.2024

Poté, co v loňském roce přešli na dvouletý režim, představují Openless jako sérii tří výjimečných koncertních večerů plných audio-vizuálních zážitků.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace