Články / Offtopic / / Soundtrax

Originál a bizár (Swiss Army Man)

Originál a bizár (Swiss Army Man)

Adam Hencze | Články / Offtopic / / Soundtrax | 10.09.2016

Originál a bizár: to byla nejčastější shrnutí snímku Swiss Army Man během letošního filmového festivalu v Karlových Varech. Díky režijní dvojici Danů s uměleckým pseudonymem DANIELS a obsazení Daniela Radcliffa do role Mannyho (prdící mrtvoly s exponovanými erekcemi a unikátním chápání světa) nebylo snad jediného baťůžkáře, který by o filmu koutkem ucha nezaslechl. A už vůbec nebylo nikoho, kdo by si po projekci nebroukal některé z témat extrémně chytlavého soundtracku, který nemá daleko k instantní kultovce.

Daniel Scheinert a Dan Kwan jsou primárně klipaři, kteří mají za sebou třeba Turn Down for What pro DJ Snake & Lil Jon, videa kapel Tenacious D, The Shins, Foster the People Manchester Orchestra – a právě díky klipu Manchester Orchestra se dostali do rukou dvojice hudebníků, kterou se jim podařilo podepsat. Soundtrack k Švýcaráku je stejně jako film všechno jen ne všední. Andy Hull a Robert McDowell mixují atmosféru islandské Riceboy Sleeps a tóny z The Beasts of the Southern Wild – jen si odmyslete všechny ty nástroje. Drtivá většina stopáže je totiž a capella, kytara zazní až v poslední baladě A Better Way, smyčce v klimaxové Finale a několik klapek piana o chvilku dřív – vše ostatní stojí na obratném a trefném vrstvení hlasů, popěvků a popkulturních odkazů. To ale v duchu subjektivní projekce skrze hlavní postavu snímku, tedy ztroskopsance Paula Dana, který si pro uchování rozumu zpívá a pronáší filipiku na téma "písně, které se vám v hlavě zaseknou”. Skóre tak není jen ultimátním feel-good zážitkem, plní i úlohu mostu hudby s formální a příběhovou stránkou filmu.

K ní se váží reference na Jurský Park nebo emo verze Cotton Eye Joe od Rednex – často v nich slyšíme dvojhlasy přímo Paula Dana a Radcliffa. Nehraje se tu příliš na vážno, nýbrž na originalitu a metafory jak lyrické, tak epické. Promyšlená funkčnost se pozná tak, že na konci filmu “o prdech a lidech” brečíte dojetím a při poslechu “pá padá, pá padá” neúspěšně hasíte husí kůži. Ano, jistá dávka kontroverze Švýcaráku nechybí a díky bohu za to, protože tenhle hořkosladký chvalozpěv na život a na smrt je i s hudbou ryzím zlatem.


Info

Swiss Army Man OST
www.itunes.apple.com/us/album/swiss-army-man-original-motion/id1120441590

Autor je redaktorem filmového sajtu Pinbacker.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články