Články / Sloupky/Blogy

Osm důvodů k návštěvě osmidenních Folkových prázdnin

Osm důvodů k návštěvě osmidenních Folkových prázdnin

Anna Mašátová | Články / Sloupky/Blogy | 28.07.2013

Dvacátý osmý ročník za námi, za necelý rok tu máme další. Proč zařadit do letního festivalového diáře právě město nad Oslavou?

  1. Vyvolává ve vás slovo „folkový“ kopřivku a automaticky vám před očima probleskne čutora a ešus? Zbytečný strach. Slovo „folk“ v tomto případě označuje lidovou hudbu, na festivalu si však podávají ruce world music s rockem a platí snad jen jediné pravidlo: pečlivý a odvážný výběr toho nejlepšího ze současné české a zahraniční scény. Ne nadarmo se traduje, že na Folkovkách si dává folk prázdniny.

  2. Na festival se samozřejmě většinou vydáváte kvůli lákavým jménům vystupujících na plakátech. Osmadvacet ročníků se může pochlubit jmény jako Iva Bittová, Markéta Irglová, Hradišťan, Radůza nebo Vltava, ze zahraničních pak Hazmat Modine, Mercedes Peón, Waterson: Carthy, Mari Boine, Iarla O'Lionárd, Glen Hansard, Habib Koité... a stovky dalších. Ostatně Náměšť nad Oslavou je vůbec fascinující, co se koncertů týče. Stačilo se letos podívat na výstavu prastarých plakátů a zjistili jste, že po zdejší dlažbě kráčel i Woody Guthrie či Youssou N'Dour... A když už máme za sebou Colours of Ostrava, není k zahození připomenout, že Amparo Sánchez, Sam Lee či v minulém roce Shtetl Superstars vyrazili z Ostravy právě na Folkovky.

  3. Co dělat v pětitisícovém městě osm dní? Hlavní program sice začíná až v podvečer, nudy se ale obávat nemusíte. Už od rána probíhají výtvarné díly a workshopy s účinkujícími, kolokvium, přednášky, odpoledne se v kapli sv. Anny odehrávají koncerty českých projektů. Náměšť nad Oslavou nabízí i turistické vyžití – můžete si dát prohlídku renesančního zámku a zajímavých historických objektů. Lenoši mohou trávit den na vzorně udržovaných březích Oslavy či cachtáním v jejím korytě, případně posedět v jedné z kaváren na náměstí. Nemluvě o výstavách v rámci festivalu. Jen u řeky si dejte pozor, kde roztahujete deku. Hned za barokním mostem se nachází jatka, pohled na mrtvou krávu den rozhodně nevylepší.

  4. Oheň, táborák, camp fire. Nejlepší lidský vynález, kvůli kterému se vyplatí přijet i jen na pár hodin. Organizátoři, vystupující a návštěvníci se sejdou po skončení oficiálního programu každou noc právě u plamenů. Zpívá se, hraje se, pije se, povídá se... Pravděpodobně největší zážitky festivalu vznikají právě tady.

  5. Na Folkových prázdninách se můžete i vzdělat. Buď na dvoudenním mezinárodním kolokviu zaměřeném na lidovou, folkovou a etnickou hudbu a world music, nebo na denních odpoledních přednáškách. Přednášejícími jsou ti nejpovolanější z povolaných – Petr Dorůžka, Milan Tesař, Jiří Moravčík, Pavel Klusák a mnozí další.

  6. Místo. Zámecké nádvoří přestalo kapacitně dostačovat, hraje se tedy v zámeckém parku nebo v kapli sv. Anny, za deště v jízdárně. Anebo kdekoliv je místo a nálada.

  7. Slušná je nabídka ubytování – ať již rádi kempujete, nebo ne. Cena za kemp je 30 kaček za osobu na den, pro rodiče s dětmi je dokonce zařízeno hlídání po dobu večerního programu. Ostatní mohou využít ubytovny, pensiony a hotely.

  8. Doprava. Z Brna kousek, z Prahy dále, ale vcelku pohodlná cesta. Autobusem nebo vlakem několikrát denně, auto je kde zaparkovat, pokud jste vytrvalci, jistě vede do Náměště pěkná turistická stezka.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Šejkr #43: „Ale dneska v noci, dneska budu pít šampaňské.“

redakce 19.09.2019

Výstava Roberta Franka Unseen byla jedním z důvodů výletu do Berlína, který se změnil v povinnost, když se minulý týden objevila zpráva, že jeden z nejvlivnějších fotografů zemřel.

Setkání v sadu - 6 is the magic number (Pelhřimovy 2019)

redakce 22.08.2019

Tradiční plkání o post-bratroorffovském antifestivalu. Tentokráte hodně o magii (místa).

Všetky odtiene blata alebo Top 5 ArcTanGent 2019

redakce 21.08.2019

Najkrajšie na kompilácií Top 5 zo siedmeho ročníku festivalu je, že mená sa príliš neopakujú a headlineri sa do výberu dostávajú ojedinele.

RapRadar IV: České předpremiéry

redakce 13.08.2019

Albové předpremiéry na letošním Kempu, hyperaktivní Brockhampton a JAY Z i nezdar Chance the Rappera.

Hromy, blesky a Algiers. Top 5 Grape festival 2019

redakce 11.08.2019

Vodní téma, hromy, blesky a... zase ti Algiers. Piešťanský Grape podesáté.

...a na rub víček projektovat pohřeb. Top 5 Brutal Assault 2019 podle redaktorů a přízně

redakce 11.08.2019

Rozdávám lokty, plavu nad zpocenými hlavami, moje pochroumaná páteř mi nepoděkuje, ale nemůžu si pomoct. Hlasují domácí, hosté i pocestní. To nejlepší z ročníku, který ovládly Dcery.

Preview: Pop-Kultur Berlin 2019

redakce 10.08.2019

Za kulturou do pivovaru? Leda v Berlíně. Mezi hvězdy letošního ročníku Pop-Kultur patří například Shabazz Palaces, Anna Calvi, CocoRosie nebo Deerhoof, ale nejen oni. Pár tipů pro vás.

Tasovská kúra aneb Top 5 Besedy u Bigbítu 2019

redakce 06.08.2019

Taky na které další přehlídce se sejde tolik jejich redaktorů a fotografů z celé republiky? Nejen je jsme oslovily s nejlepšími zážitky z letošního ročníku Besedy u Bigbítu.

Šejkr #42: Zvuk je nejlepší polštář

redakce 25.07.2019

Po cestě z Colours si v hlavě přehrávám skvělý koncert Shilpy Ray a vzpomínám si, jak právě Todd stál hrozně o to, aby před jejím prvním koncertem v Praze hráli…

Limity interpretace aneb reakce na článek o současných českých textech

redakce 25.07.2019

Full Moon publikoval rozsáhlý článek s názvem V zajetí lyrického věku aneb Současné české texty. Člen skupiny ROLE na něj reaguje.