Články / Sloupky/Blogy

Osm důvodů k návštěvě osmidenních Folkových prázdnin

Osm důvodů k návštěvě osmidenních Folkových prázdnin

Anna Mašátová | Články / Sloupky/Blogy | 28.07.2013

Dvacátý osmý ročník za námi, za necelý rok tu máme další. Proč zařadit do letního festivalového diáře právě město nad Oslavou?

  1. Vyvolává ve vás slovo „folkový“ kopřivku a automaticky vám před očima probleskne čutora a ešus? Zbytečný strach. Slovo „folk“ v tomto případě označuje lidovou hudbu, na festivalu si však podávají ruce world music s rockem a platí snad jen jediné pravidlo: pečlivý a odvážný výběr toho nejlepšího ze současné české a zahraniční scény. Ne nadarmo se traduje, že na Folkovkách si dává folk prázdniny.

  2. Na festival se samozřejmě většinou vydáváte kvůli lákavým jménům vystupujících na plakátech. Osmadvacet ročníků se může pochlubit jmény jako Iva Bittová, Markéta Irglová, Hradišťan, Radůza nebo Vltava, ze zahraničních pak Hazmat Modine, Mercedes Peón, Waterson: Carthy, Mari Boine, Iarla O'Lionárd, Glen Hansard, Habib Koité... a stovky dalších. Ostatně Náměšť nad Oslavou je vůbec fascinující, co se koncertů týče. Stačilo se letos podívat na výstavu prastarých plakátů a zjistili jste, že po zdejší dlažbě kráčel i Woody Guthrie či Youssou N'Dour... A když už máme za sebou Colours of Ostrava, není k zahození připomenout, že Amparo Sánchez, Sam Lee či v minulém roce Shtetl Superstars vyrazili z Ostravy právě na Folkovky.

  3. Co dělat v pětitisícovém městě osm dní? Hlavní program sice začíná až v podvečer, nudy se ale obávat nemusíte. Už od rána probíhají výtvarné díly a workshopy s účinkujícími, kolokvium, přednášky, odpoledne se v kapli sv. Anny odehrávají koncerty českých projektů. Náměšť nad Oslavou nabízí i turistické vyžití – můžete si dát prohlídku renesančního zámku a zajímavých historických objektů. Lenoši mohou trávit den na vzorně udržovaných březích Oslavy či cachtáním v jejím korytě, případně posedět v jedné z kaváren na náměstí. Nemluvě o výstavách v rámci festivalu. Jen u řeky si dejte pozor, kde roztahujete deku. Hned za barokním mostem se nachází jatka, pohled na mrtvou krávu den rozhodně nevylepší.

  4. Oheň, táborák, camp fire. Nejlepší lidský vynález, kvůli kterému se vyplatí přijet i jen na pár hodin. Organizátoři, vystupující a návštěvníci se sejdou po skončení oficiálního programu každou noc právě u plamenů. Zpívá se, hraje se, pije se, povídá se... Pravděpodobně největší zážitky festivalu vznikají právě tady.

  5. Na Folkových prázdninách se můžete i vzdělat. Buď na dvoudenním mezinárodním kolokviu zaměřeném na lidovou, folkovou a etnickou hudbu a world music, nebo na denních odpoledních přednáškách. Přednášejícími jsou ti nejpovolanější z povolaných – Petr Dorůžka, Milan Tesař, Jiří Moravčík, Pavel Klusák a mnozí další.

  6. Místo. Zámecké nádvoří přestalo kapacitně dostačovat, hraje se tedy v zámeckém parku nebo v kapli sv. Anny, za deště v jízdárně. Anebo kdekoliv je místo a nálada.

  7. Slušná je nabídka ubytování – ať již rádi kempujete, nebo ne. Cena za kemp je 30 kaček za osobu na den, pro rodiče s dětmi je dokonce zařízeno hlídání po dobu večerního programu. Ostatní mohou využít ubytovny, pensiony a hotely.

  8. Doprava. Z Brna kousek, z Prahy dále, ale vcelku pohodlná cesta. Autobusem nebo vlakem několikrát denně, auto je kde zaparkovat, pokud jste vytrvalci, jistě vede do Náměště pěkná turistická stezka.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Preview: Elevate Festival 2020

waghiss666 21.02.2020

Kam první březnový týden? Pobyt ve Štýrském Hradci stojí za zvážení, obzvlášť když se pod tematickou střechou Human Nature sešla tak zajímavá jména, jaká představujeme v následující selekci.

Kam na rajz s Tomášem Pokorným

redakce 19.02.2020

Tomáš Pokorný informuje svět o všem dobrém, co se děje (nejen) v Brně. A zve na akce ze své stáje, i na akce venku.

Kam na rajz s Vaškem Kokešem

redakce 10.02.2020

Směska country a rapu, třídenní párty, tajemná kapela z Chicaga, Fly Pan Am nebo Ars Electronica, to doporučuje Vašek Kokeš.

MoMENTálně vyřešeno aneb to nejlepší z MENTu 2020

redakce 09.02.2020

Lublaňský MENT, jeden z nejzajímavějších a nejvybranějších showcasů v Evropě, má za sebou další povedený ročník a zase to bylo nejlepší.

CTM 2020: Reverzní kolonialismus

Jan Starý 06.02.2020

Padá pevnost Evropa, něco si přej. Letošní ročník CTM ovládly nezápadní projekty.

Kam na rajz s Trochtýnou

redakce 05.02.2020

Která nejlepší kapela na světě bude mít brzy koncert v Praze? Kam na rajz radí Trochtýna Kristová.

To nejlepší z CTM 2020: Hudba, pivo, instalace

redakce 03.02.2020

Na CTM se nevyplatí jezdit na hvězdy – ano, jsou tu, ale daleko důležitější než výběr z výročních žebříčků jsou neokoukaná jména, která dostávají rovnocenný prostor.

Preview: Ment 2020

Aneta Martínková 03.02.2020

V programu slovinského Mentu najdete chuťovky od belgické rapperky s kapverdskými kořeny po baskického hráče na akordeon. Ruský blok?

Šejkr #45: Srdečné pozdravy z Istanbulu

Michal Pařízek 02.02.2020

Už strašně dlouho se chci podívat do Istanbulu. Nepamatuji si, kdy to přesně začalo, možná jsou na vině knihy série Ve stínu pádišáha, možná bondovka Srdečné pozdravy z Ruska...

Filmové žebříčky Full Moonu: videoklip/soundtrack/mem roku 2019

redakce 28.01.2020

Včera jsme se podívali na nejlepší filmy a seriály, dnes si projdeme videoklipy, soundtracky a ty nejvtipnější memy.