Zprávy / Festivalové

Ostrava Kamera Oko RájPARADISE

Ostrava Kamera Oko RájPARADISE

redakce | Zprávy / Festivalové | 09.07.2021

Po loňském roce ovlivněném celosvětovou pandemií a s ní spojenou skepsí se letos vrací přehlídka Ostrava Kamera Oko s pozitivní vizí budoucnosti. Hlavní část letošního ročníku proběhne od 29. září do 3. října v Ostravě. Už během letních měsíců navíc intervenuje do veřejného prostoru ve městě.

Loňský ročník byl rozdělen na dvě programové části. První přinesla dystopickou vizi budoucnosti, druhá měla přinést vizi pozitivní. Na tu však nakonec vůbec nedošlo. A letos? „Prožívali jsme teď nesmírně náročné období a věřím, že každý z nás během něj aspoň na chvíli zatoužil někam zmizet a odpočinout si od toho všeho. Rozhodli jsme se proto letošní ročník rámovat motivem ráje, tedy místem, které nám onen zasloužený únik může dopřát. Nezavíráme oči před každodenní realitou, jen si uvědomujeme, jak podstatné je včas se zastavit a načerpat energii ve chvíli, kdy nám dochází,“ prohlašuje Gabriela Knýblová, ředitelka OKO

Hlavní část festivalu bude probíhat v kinobaru Etáž v Dolní oblasti Vítkovice, kině Art Ostrava nebo v městské galerii PLATO Ostrava. Filmový program bude složen z Krátkometrážní soutěže, Oficiálního výběru a Kurátorského výběru, na kterém se bude podílet například umělec David Fesl, filmový režisér Michal Hogenauer nebo mediální teoretička a vedoucí Katedry filmových studií FF UK Kateřina Svatoňová.

Vybraní vizuální umělci vnesou různé podoby ráje během července, srpna a září přímo do ulic Ostravy. Svými site-specific díly zaplní prázdné výlohy, vitríny a další aktuálně nevyužívaná místa v centru města a blízkém okolí. Vystavovat budou například Valentýna Janů, Johana Novotná nebo Jakub Jansa. Výstavní warm-up program pak vyústí v podobě projekcí a prezentací do hlavní části festivalu na konci září. „Výchozími motivy pro zpracování tématu ráje je vnímání přítomnosti skrze vzájemnou komunikaci, péči a sdílení vlastních narativů a vizí,“ říká kurátorka Nela Klajbanová. A ve spolupráci s pražským hudebním vydavatelstvím Genot Centre proběhne v galerii PLATO v sobotu 2. října audiovizuální noc tvořená na míru prostoru i danému tématu.

Info

Ostrava Kamera Oko
29. 9. - 3. 10. Ostrava
web

foto © se svolením Ostrava Kamera Oko

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Přírodní saunový festival Hiki Joki

redakce 19.09.2021

Kromě nekonečného saunování v různých potírnách se na louce chystají i jiná smyslová dobrodružství. Včetně gurmánských, mystických nebo hudebních.

Be2Can odkrývá všech jedenáct filmů

redakce 19.09.2021

Berlín, Benátky a Cannes po roce okleštěných festivalů otevřely své brány naplno a Be2Can se tak vrací s širokou nabídkou.

Opavský páv už za měsíc

redakce 19.09.2021

Na půdě Slezské univerzity proběhne další ročník mezinárodního festivalu studentských filmů Opavský páv.

Less is Sound: Koncerty postavené na zvukoch lesa

redakce 17.09.2021

Slovensko-britské vydavateľstvo Proto Sites uvádza sériu koncertov experimentálnej hudby a zvukových performancií Less is Sound.

Le Guess Who? kompletuje soupisku

redakce 17.09.2021

Holandský festival Le Guess Who? do svého programu přihazuje hned sedmdesát nových jmen.

Colours of Ostrava 2022 potvrzují další kapely z celého světa

redakce 15.09.2021

Festival přidává například radikální newyorskou raperku Princess Nokia, geniální japonskou jazzovou pianistku Hiromi nebo malijskou zpěvačku Fatoumata Diawara.

Jazz Goes to Town proběhne v půlce října

redakce 15.09.2021

Tři světově proslulí improvizátoři, velký orchestr, dvě premiéry napsané přímo pro festival a jeden z nejslavnějších evropských skladatelů soudobé hudby.

Co nabídne letošní festival Film a architektura?

redakce 14.09.2021

Desátý ročník svým programem zcela naplňuje letošní téma “Spojení”, poukazující na nezastupitelnou roli architektury.

Festival Spectaculare představí zajímavosti z alternativní scény

redakce 14.09.2021

Již osm let propojuje Spectaculare pestrý hudební program s dalšími formami vizuálního umění jako je film, videoart, videomapping.

Berlínský Atonal oznamuje sérii koncertů v Kraftwerku

redakce 13.09.2021

Naditá soupiska plná experimentátorů zahraje v kultovním komplexu, ve kterém je jako doplnění programu připravena i výstava Metabolic Rift.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace