Zprávy / Festivalové

Ostravská banda oslaví na Ostravských dnech své kulatiny

Ostravská banda oslaví na Ostravských dnech své kulatiny

redakce | Zprávy / Festivalové | 11.08.2015

Mezinárodní komorní orchestr Ostravská banda byla založena Petrem Kotíkem v roce 2005 pro potřeby zvládnutí náročných partitur druhé poloviny 20. století a století 21. na festivalu Ostravské dny. Bezprostředně poté se stala rezidenčním orchestrem tohoto festivalu. Koncertním mistrem orchestru je Conrad Harris, renomovaný houslista z New Yorku. Kromě Ostravských dnů je také hlavním "operním" orchestrem festivalu NODO: Dny nové opery Ostrava, který od roku 2012 pořádá Ostravské centrum nové hudby a Národní divadlo moravskoslezské v obou divadelních budovách. Ostravská banda vystupuje samostatně i mimo oba festivaly.

Členy Ostravské bandy jsou mladí instrumentalisté z Evropy a USA (cca 35 hráčů), kteří se zaměřují na interpretaci soudobé hudby. Kromě uměleckého šéfa orchestru Petra Kotíka spolupracují s Ostravskou bandou také dirigenti Roland Kluttig, Johannes Kalitzke a Ondřej Vrabec, Rolf Gupta a další.


Hlavní devizou Ostravské bandy je hluboký zájem hráčů o soudobou hudbu, dokonalá znalost nových interpretačních technik, intenzivní nasazení hráčů během zkoušek (hráči jsou schopni zkoušet i 12 hodin denně), na nejvyšší míru soustředěný výkon na vystoupeních a přátelská a otevřená atmosféra uvnitř orchestru. Každý z hráčů Ostravské bandy má svou sólovou kariéru a jednotliví hráči tak vystupují s orchestrem i v roli sólistů (Paulin Kim Harris, Irvin Venyš, Andrej Gál, František Výrostko, Daniel Havel, Jan Souček a další). Samostatně své vysoké hráčské schopnosti dokazují např. na Noci sól (letos v rámci Ostravských dnů 25.8.).

Repertoár Ostravské bandy tvoří stěžejní díla 20. století (John Cage, Morton Feldman, György Ligeti, Luigi Nono, Galina Ustwolskaja, Edgard Varése, Iannis Xenakis aj.) a kompozice z tvorby současných skladatelů (Louis Andriessen, Petr Cígler, Petr Kotík, Alvin Lucier, Tristan Murail, Phill Niblock, Salvatore Sciarrino, Wolfgang Rihm, Martin Smolka, Miroslav Srnka, Peter Graham, Petr Bakla nebo Christian Wolff).

Ostravská banda absolvovala několik evropských turné (Berlín, Paříž, Utrecht, Graz nebo Madrid) a od roku 2007 vystupuje pravidelně v New Yorku – celkem 11 koncertů (Bohemian National, Hall, Carnegie Hall, Lincoln Center, Roulette). Ostravská banda zahajovala na podzim 2014 prestižní Huddersfield Contemporary Music Festival ve Velké Británii. Ostravská banda má bohatou diskografii a její činnost pravidelně dokumentuje Český rozhlas a Česká televize.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

JazzFestBrno oslaví dvacítku

redakce 25.11.2020

Jubilejní 20. sezóna brněnského festivalu začne 7. března a ozdobí ji mistr klavírního tria Chick Corea.

Hudobný festival Next bude virtuálnym 3D zážitkom

redakce 25.11.2020

Live streamy vlakových jázd, zábery z centier veľkých miest, kamerové pasce z chránených prírodných oblastí, ale aj chat roomy, mačacie útulky, konferenčné hovory.

PAF Olomouc ohlašuje první jména

redakce 19.11.2020

V průběhu uplynulých dvou dekád se PAF rozvinul v label zahrnující mezinárodní síť umělců, kurátorů a událostí.

Jazz Dock odvysílá online festival

redakce 15.11.2020

Můžeme se těšit například na Ondřeje Pivce, Vertigo nebo Ondřeje Rumla. Koncerty budou přenášeny několika kamerami a se špičkovým zvukem.

Festival krátkých filmů Brno16 má nové datum konání

redakce 15.11.2020

Diváci se mohou těšit na tradiční mezinárodní soutěž i soutěž pro autory z České a Slovenské republiky, Československou 16.

Le Guess Who? oznamuje kurátory dalšího ročníku

redakce 12.11.2020

Čtrnácté vydání mají ve svých rukou kurátoři John Dwyer (Oh Sees), Lucrecia Dalt, Matana Roberts, Midori Takada a Phil Elverum (Mount Eerie/The Microphones).

Dokumentární Ji.hlava skončila, diváků bylo o polovinu více než loni

redakce 11.11.2020

Čtyřiadvacátý ročník Ji.hlavy je za námi. Proběhl výjimečně online a divácky překonal minulé ročníky

Hradecký slunovrat se pustil do záchrany kostela

redakce 10.11.2020

Crowdfundingová akce si klade za cíl zaplatit opravu brány v gotickém portálu zbylých městských hradeb a nátěr kostelní věže v Opavě.

Pohodové novinky

redakce 07.11.2020

Veľký výpredaj v Pohoda shope, Devendra Banhart na Pohodě 2021 a dokument Orchestra from the Land of Silence na Festivalu Jeden Svet.

Dokumenty na Mezipatrech představí milníky queer historie

redakce 04.11.2020

Heslem 21. ročníku festivalu, který letos proběhne poprvé celý online, je “Zotavení” obracející pozornost na duševní a fyzické zdraví LGBTQ+ komunity.