Zprávy / Festivalové

Ostravské dny v poločase

Ostravské dny v poločase

redakce | Zprávy / Festivalové | 29.08.2023

V Ostravě se koná za velkého zájmu veřejnosti jeden z nejdůležitějších festivalů soudobé hudby na světě. Ostravské dny.

Téměř stovka kompozic – pro velký symfonický i komorní orchestr, malé ansámbly, pěvecký sbor, sólisty, improvizátory, opery pod širým nebem i v kamenném divadle, site specific performance, jazzové výboje i elektronický maraton – vše, čím žijí hudebníci dneška, ale i ti, kteří jim ve 20. století nebojácně razili cesty.

více o festivalu zde

Intenzivní zážitek z poslechu hudby současnosti nabídne 29. srpna koncert v Katedrále Božského Spasitele v Ostravě, kde vedle prostorové kompozice pro sbor, varhany, sóla a elektroniku Michala Rataje (světová premiéra), uslyšíme Improvizační suitu slavné afroamerické varhanice a zpěvačky Aminy Claudine Myers z New Yorku, ve světové premiéře rovněž skladby Jana Dobiáše a Petera Grahama. Hlavní roli hraje smíšený sbor Canticum Ostrava pod vedením Jurije Galatenka také ve skladbách čtyřech skladatelů, účastníků Institutu z Ostravských dnů.

Středa 30. srpna patří v novém Uměleckém klastru City Kampus Ostravské univerzity hráčům a repertoáru Ensemble Garage z Kolína nad Rýnem, který v ČR vystoupí zcela poprvé. K němu se přidá slovenský kytarista Ondrej Veselý. Druhý koncert večera v City Campusu pod názvem Sóla a ansámbly uvede brilantní výkony členů Ostravské bandy, a to díky kompozicím devíti skladatelů od Austrálie po Kanadu. Vedou je taková jména jako Klaus Lang nebo Annesley Black.


Čtvrtek 31. srpna nabídne druhý koncert orchestru Ostravská banda: na postindustriálním krytém náměstí Trojhalí Karolina uslyšíme osm kompozic také se sóly houslistky Hany Kotkové, basklarinetisty Garetha Davise, hráče na bicí Martina Opršála. Program připravují dirigenti Bruno Ferrandis, Johannes Kalitzke a Jiří Rožeň. Angličan Richard Ayres v sérii tzv. „NEkoncertů“, určených pro sólový nástroj a ansámbl či orchestr, se sólistou často zachází jako s virtuózním anti-hrdinou, což dokazuje Ayresovu schopnost balancovat mezi dramatem a humorem. Jedna z nejznámějších skladatelek Kanady Ana Sokolovic představí kompozici inspirovanou hudebními elementy ze dvou písní od srbské rockové kapely EKV (Ekatarina Velika). Kompozice je věnována městské generaci 80. let z bývalé Jugoslávie, se kterou byla Ana úzce spjata. Mezi nejmladší skladatele večera patří Michal Wróblewski, také improvizátor a experimentální hudebník, dále Csenge Mihalicza z Maďarska, Franziska Wilhelm z Německa a James Falzone z USA. Nové kompozice doplní Xenakisova Échange: hudba kosmu – starobylá a zároveň hypermoderní.

Koncertu Legendy improvizace, který začíná čtvrtek ve 21:30, zřejmě nebudou stačit kapacity klubu Parník: vystoupí zakladatel ART Ensemble of Chicago, skladatel a saxofonista Roscoe Mitchell a čerstvá nositelka nejprestižnější jazzové ceny v USA Amina Claudine Myers.

Info

Ostravské dny
24. 8. –⁠ 2. 9. 2023
Ostrava
web festivalu

foto © se svolením festivalu Ostravské dny

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Mezinárodní komiksový festival KOMA, Deadline

redakce 27.09.2023

Milovníkům komiksu a ilustrace představí to nejlepší, co nejen český komiks v současné době nabízí. Letošním tématem festivalu je Deadline.

JazzFestBrno láká na Pivce, Bártu i Jaga Jazzist

redakce 24.09.2023

V rámci off-programové série Tension pak přivítá festival v brněnské premiéře norskou kapelu Jaga Jazzist.

Lunchmeat Festival začíná

redakce 22.09.2023

V pondělí začíná program festivalu v CAMPu, kde se představí díla připravená speciálně pro místní obří plátno o rozměrech 20 x 4 metry.

Knižní veletrh LITR ve znamení fauny a flóry

redakce 20.09.2023

Víkend plný tvůrčích workshopů, výstav, autorských čtení a hudebního programu bude probíhat především v šapitó před pavilonem a ve sbírkových sklenících Flory.

Le Guess Who? 2023 oznamuje kompletní line-up

redakce 19.09.2023

Je libo legendární ESG z jižního Bronxu, která zde předvede svůj vůbec poslední evropský koncert, Alana Sparhawka z Low nebo společné představení Catariny Barbieri a Space Afrika?

Dream Or Die, festival psychedelického snění

redakce 19.09.2023

Nabitý hudební program láká také na výstavu obrazů, poezii, přednášení a další aktivity.

Mladí ladí jazz-fest zatnul do živého

redakce 18.09.2023

K hvězdným jménům světové jazzové a experimentální scény přibyli francouzsko-alžírští Acid Arab kombinující elektronickou hudbu s tradiční arabskou kulturou.

Boleslam, festival slam poetry

redakce 17.09.2023

Během dvou dnů proběhne více než 24 tematických slamových exhibic, při kterých vystoupí největší jména tuzemské slamové scény.

Ji.hlava se zaměří na ženské režisérky

redakce 16.09.2023

Letošní program nabídne také přehlídku dokumentárních děl ve virtuální realitě.

Festival Spontana na kraji Brna

redakce 14.09.2023

Spontana je pole, na poli zelený ostrůvek a v něm betonový bazén ve kterém 23. září imploduje hned několik těles.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace