Články / Recenze

Otcovský vzor (Criminal II & III)

Otcovský vzor (Criminal II & III)

3DDI3 | Články / Recenze | 03.09.2022

Criminal vždycky byl a bude o tom, jaký vliv má na dítě otec. Ed Brubaker napsal první knihu, když jeho otec žil, tu druhou krátce po tom, co už ne, a ve třetí se k vlastnímu dětství vrací. Úvodníky plné nostalgických vzpomínek na věci, které malého Brubakera utvářely, naladí na tu správnou vlnu. Ať šlo o čtení knih nebo sledování televize, kultura, která formovala jeho, byla ta, která promlouvala především k jeho otci, a přiznejme si to, má to tak spousta chlapců.

Tátové tu první roky života často nejsou, ať už protože musí do práce nebo sedí v kriminálu (případ Teega Lawlesse) a dělá je to o to nedostupnější. Jsou to oni, kdo trestají. Ultimátní autorita určující běh vašeho života. Pokud něčím pohrdali, pohrdali jste tím vy, pokud něco zbožňovali, zbožňovali jste to taky. Brubakerův táta přivedl svého syna ke kriminálkám, k noiru a díky němu je kultura o něco bohatší.

Otcové hrdinů druhé a třetí knihy Criminalu poslali své syny na cestu životem vybavené zabijáckým instinktem. Tracy Lawless zabíjel pro vládu i pro sebe, Jacob Kurtz, aby mohl žít, a Riley Richards, aby napravil svou chybu z dětství. A je to právě Richardsův příběh, který na sebe strhává veškerou pozornost. Jednou z hrdinek je i nevlastní dcera, která v téměř shakespearovském stylu zrazuje milého, aby zachránila nevlastního otce před smrtí.

Dle Brubakera nejvýznamnější a de facto nejlepší povídka Poslední z nevinných ukazuje typického hrdinu z románů pro mládež, ale protáhne ho skutečným životem. Být hrdinou svého vlastního příběhu znamená, že máte na všechny chyby odpověď. I viníka. Vše je dokonale ospravedlnitelné, všechno dává smysl. Richards má v plánu zbavit se manželky, zdědit, co se dá, a užít si zbytku života s láskou svého dětství. Vede ho touha uniknout ze současného života plného opakujících se činností, dluhů a špatného pocitu, že něco musí dělat špatně, když ho žena, kterou miluje, ponižuje s nýmandem ze školy. Pro Brubakera je Poslední z nevinných velmi osobní.

Criminal II & III jsou o racionalizaci všeho, co většina lidí považuje za nenormální, až psychopatické. Každá postava, která vypráví svůj příběh, věří, že jedná podle svých nejlepších schopností, i když nedokáže uhnout svému osobnostnímu profilu. Nezáleží na tom, jak moc chcete být někdo jiný, lepší. Pořád, ať se hnete kamkoliv, budete sami sebou. Se všemi chybami, které na sobě nesnášíte. Brubaker vysvětluje, proč tomu tak je, a předestírá okolnosti a důvody, které hrdiny, jejich otce, matky i přátele dostaly na šikmou plochu. Někteří kradou, jiní zabíjí a další dělají obojí.

Info

Ed Brubaker, Sean Phillips –⁠ Criminal 2: Poslední z nevinných (BB art, 2022)
web nakladatelství

Ed Brubaker, Sean Phillips –⁠ Criminal 3: Noční rozhodnutí (BB art, 2022)
web nakladatelství

foto © se svolením Ironcomics.cz

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Pokus o digitalizáciu energie (Khruangbin)

Matej Žofčín 06.07.2024

Ich štúdiové albumy síce nedosiahli u kritikov obrovského obdivu, to sa ale nedá povedať o ich živých vystúpeniach.

Nevšedné metafory (Herbal Dentists)

Jakub Veselý 29.06.2024

Debut Herbal Dentists prináša originálny zvuk a rozmanitosť, hrá sa s pocitmi a buduje temnú atmosféru.

The Smile zas pláčou nad lidským egem

Žofie Křížková 02.06.2024

The Smile se nejmenují po ničem, co by mělo pozitivní konotace. Naopak. Skupina je statementem vůči manipulativním, neupřímným úsměvům kolem nás.

Když bozi zestárnou (Těžké duše)

Martin Zoul 20.05.2024

Klíčovým problémem se jeví být odfláklá konstrukce ústředního hrdiny, jehož duševní obzor shrnuje podtitul O čem sní stárnoucí bílí muži.

Nepřestat křičet! (Doodseskader)

Klára Šajtarová 14.05.2024

Tvorba Doodseskader je jako palimpsest odhalující nové vrstvy s každým dalším poslechem. Tady se překračují hranice žánrů, tady uchvacují zdánlivě neslučitelné elementy.

Prosba o záchranu s příchutí nostalgie (Green Day)

Fí Poláchová 05.05.2024

Na předchozí nahrávce se snažili posluchače pobavit experimentováním s různými žánrovými prvky, kdežto u Saviors se vrátili k punkrockovým kořenům, hutným kytarovým riffům a intenzivním bicím.

Spolupráce, o tom to je (Lyrical Lemonade)

Tereza Bartusková 30.04.2024

Z internetového blogu, zaměřeného na chicagskou hudební scénu, vytvořil jeho zakladatel Cole Bennett během jedné dekády Lyrical Lemonade, jak ho známe dnes.

Superhrdinský noir (Inkognito)

3DDI3 27.04.2024

Zack Overkill je klasický noirový protagonista, který zahání depresi vzpomínkami na staré dobré časy a užíváním silných drog.

Prosvítající naděje ve světě izolující samoty (Malcuth & Facutum)

Viktor Hanačík 17.04.2024

Je to deska designovaná spíš pro klubové soundsystémy a podzemní parkety, ale obstojí i pro introspektivní poslech.

Historky otců zakladatelů budou těžko hledat čtenáře (Neviditelné řemeslo)

Martin Šinkovský 14.04.2024

I když autoři textu opakovaně tvrdí, jak složitě se jejich práce vysvětluje a obhajuje, skutečností je, že základní pravidla a kompetence jsou jednoduché a logicky vyvoditelné.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace