Zprávy / Pozvánky

Palianytsia v HaDivadle

Palianytsia v HaDivadle

redakce | Zprávy / Pozvánky | 21.03.2022

Středa 23. března 2022 bude v podzemí Alfa pasáže věnována Ukrajině. HaDivadlo připravuje program pro všechny, kteří se mají zájem hlouběji seznámit s ukrajinskou kulturou, i pro usazené a příchozí Ukrajince. Vytvoří prostor pro společné setkání a sdílení konkrétních svědectví. Vstup je volný. Kolektiv HaDivadla prosí všechny zúčastněné, aby jakoukoliv částkou, kterou si mohou dovolit, podpořili některou z humanitárních organizací pomáhajících Ukrajině.

HaDivadlo začalo komponovaný program připravovat bezprostředně po začátku války. Hlavní motivací byla reflexe současné situace, akutní potřeba pomoci, potřeba sdílení společných zkušeností, obav, nadějí, ale i touha dozvědět se o ukrajinské kultuře co nejvíc. Program dostal název Palianytsia – toto pojmenování specifického ukrajinského chleba se nyní stalo symbolickým pro ukrajinskou národní identitu. Na přípravách dne se podílí kolektiv studentů JAMU pod vedením studenta režie Maxe Nowotarského, ukrajinského rodáka. Událost ve své úvodní workshopové části, která začne od 14:00, nabídne společné vaření varenyků pod vedením ukrajinského kuchaře, pěvecký workshop lidových písní a tanečně-pěvecké techniky v pojetí kolektivu Horbachevska septet (Uliana Horbačevská, Jasia Sajenko), a také výtvarnou dílnu pro zejména pro děti v rukou Světlany Bujevič, členky kolektivu HaDivadla.

Hlavní komponované pásmo v programu od 16:30 naplní koncert Konstiantyna Tyshka, klavírního virtuóza působícího v Brně, a koncertní vystoupení kolektivu Horbachevska septet. Dalším bodem programu je setkání a moderovaná beseda s několika ukrajinskými ženami, které válečná situace donutila opustit své domovy, změnit ze dne na den životy a které jsou právě nyní v Brně a jsou ochotné se podělit o své příběhy. O tlumočení a překlady svědectví, která některé z nich zapsaly přímo v okupovaných územích či během útěku, se postará vedle Maxe Nowotarského také Lucie Řehoříková, která více než pět let vedla České centrum v Kyjevě. Večerní program proběhne i v dalších prostorách divadla. Zde se bude možné zaposlouchat do textů současné ukrajinské literatury v interpretaci herců HaDivadla. Seznámit se s tvorbou exilové výtvarnice Dany Kaveliny, reflektující aktuální válečnou krizi, nebo zhlédnout oceňovaný film Cesta domů režiséra Narimana Alijeva z roku 2019, zachycující dopady ruské anexe Krymu předcházející současné invazi.

Info

HaDivadlo
web divadla

foto © Anna Stranská

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Půlnoc umění, nová výstava Kunsthalle Praha

redakce 26.06.2022

Letní výstava představí soukromou sbírku a aktivity Karla Babíčka – významného kulturního hybatele a zakladatele legendární pražské galerie Behémót v 90. letech.

V Underdogs' neofolkový Of the Wand And the Moon

redakce 22.06.2022

Kim Larsen již tuto sobotu představí nové album, na které milovníci neofolku čekali dlouhých deset let od poslední, fenomenální desky The Lone Descent.

Fobia Kid křtí ve čtvrtek na Altenburgu

redakce 21.06.2022

Po roční pauze od hudby i sociálních sítí se slovenský rapper vrací objevovat zákoutí digitálních glitchů a hyperaktivních beatů.

Horrorcore Ice Nine Kills i melancholický synthpop Nation of Language v Praze

redakce 21.06.2022

Ice Nine Kills, to jsou chytlavé riffy, monstrózní produkce i vyklenuté melodie – a hlavně estetika osmdesátkových hororů.

Ólafur Arnalds v Karlíně

redakce 19.06.2022

Royal Albert Hall? Opera v Sydney? Není problém. Tam se ale jeho podmanivá, leč velice jemná a intimní hudba perfektně hodí.

Otvíračka Čítárny Unijazz

redakce 17.06.2022

V sobotu se může celá pražská komunita těšit na velké otevření, která jako již mnoho let garantuje kvalitní hudební a literární program.

Východ slunce v ostravské galerii Plato

redakce 16.06.2022

Koncert při východu slunce se uskuteční ve spolupráci s kolektivem Gin&Platonic a nabídne živé sety Antoniny Nowacke a postambientního dua Misty Picture.

Ivo Pospíšil: Příliš pozdě zemřít mladý - kniha i film

redakce 16.06.2022

Memoárová kniha Iva Pospíšila se krátce po svém prvním vydání v roce 2015 stala kulturní a následně i kultovní událostí.

Kasárna Karlín slaví pět let

redakce 14.06.2022

Stovky promítání, koncertů, debat, prohlídek i rodinných aktivit přitáhly za pět let na statisíce návštěvníků.

Jediný letní koncert Plísňáků v Praze aneb Please the Trees a Maryland v Přístavu

redakce 14.06.2022

Přístav 18600 zahájil sezonu už před pár týdny, svůj letní koncert tam odehrají i Please the Trees.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace