Zprávy / Pozvánky

Památník ticha rozsvítí první chanukové světlo

Památník ticha rozsvítí první chanukové světlo

redakce | Zprávy / Pozvánky | 25.11.2021

První chanukové světlo na pražském nádraží Bubny se rozsvítí historicky již potřetí, a to v neděli 28. listopadu v 18 hodin v rámci setkání Památníku ticha Světlo pro vítězství. Završí se tak letošní vzpomínkový cyklus k 80. výročí zahájení deportací Židů z českých zemí, který společně připomínají Památník Terezín, Židovské muzeum v Praze, Památník ticha, Terezínská iniciativa a dalších osm paměťových institucí.

Na nedělním setkání Světlo pro vítězství zapálí první chanukovou svíci vrchní pražský rabín David Peter. O hudební doprovod „melodií, jež doznívaly ve vzpomínkách“ se postará pianista Martin Rufer. Akce Památníku ticha je volně přístupna veřejnosti. Svátek chanuka letos začíná poslední listopadovou neděli a končit bude v pondělí 6. prosince. „Světlo dávné tradice je vzpomínkou na ty, kteří odcházeli před osmdesáti lety z Prahy do ghetta v Lodži s číslem a hvězdou na kabátech. Tzv. světlo zasvěcení, jež se přisuzuje chanuce, je pro nás také novodobým symbolem. Naděje na přestavbu místa paměti se po několikaleté stagnaci probudila. Nová státní organizace Památník ticha nedávno podepsala se Správou železnic smlouvu o využití nádraží dotýkaného válečnou minulostí na 99 let. Jedná se tak o symbolické světlo vítězství, naděje i paměti,“ říká Pavel Štingl z Památníku ticha. Autorský tým památníku usiluje o zahájení přestavby místa paměti na pražských Bubnech již v příštím roce.

Zmíněnému 80. výročí zahájení deportací Židů z českých zemí je také věnovaná výstava Pavel Dias: Torzo – Vzpomínky pro budoucnost organizovaná Památníkem ticha a Uměleckoprůmyslovým museem v Praze, která bude pro zájem návštěvníků prodloužena z původně plánovaného termínu ukončení 28. listopadu do konce ledna 2022. Z důvodu aktuálních protipandemických opatření se do konce roku ruší zbývající doprovodný program a přesouvá se na leden. Konkrétně 11. ledna v 18 hodin se tak bude možné ve výstavních prostorách zúčastnit komentované prohlídky výstavy s kurátorem Lukášem Bártlem, 18. ledna v 18 hodin se zde bude konat beseda autora konceptu, námětu a scénáře výstavy Pavla Štingla s Janem Havlem, grafikem výstavy a studentem Pavla Diase, a následně 25. ledna v 18 hodin zde proběhne beseda s dokumentárním fotografem Richardem Homolou.

Info

Světlo pro vítězství
28. 11. 2021 18:00
Nádraží Bubny, Praha
web organizátora

foto © Karel Cudlín

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Timothee Quost, Aldana Duoraan a Amberg/Schmid v Punctu

redakce 08.12.2021

Večer pod taktovkou A2+ Asociace Mlok.

Novi_sad a Kurws v Punctu

redakce 07.12.2021

Dva koncerty festivalu Stimul přinášejí odlišné pohledy na hudbu, a to v pojetí úderného polského tria a řeckého zvukového umělce.

Moderat ohlašují koncertní návrat

redakce 03.12.2021

V rámci plánovaného turné přijedou také do Prahy na svůj dosud největší samostatný koncert.

Závěr Synapse Knowledge 2021

redakce 03.12.2021

Letošní edici uzavře panelová diskuze s Bárou Ungerovou (výtvarnicí & polovičkou kapely DVA) a Jazem Colemanem (Killing Joke).

Arleta a post-hudba v Pardubicích

redakce 01.12.2021

Reflexe „roku nula” odráží schizofrenní paletu nálad třicátníků přežívajících v uzavřeném a vylidněném hlavním městě, ale i holka, která mluví moc.

V prosinci už kabát a snad ještě Kabál

redakce 30.11.2021

Část publika se za Vojtěchem a Irenou po léta vrací, protože je to hudba tajemství a hudba bezpečí.

Špína Wiegedood a Portrayal of Guilt ovládne Fuchs2

redakce 29.11.2021

Black metal, který se snaží vypořádat s tím, že jsme všichni ze stejné špíny. Očistný rituál proběhne na konci ledna.

Skladby fluxové scény rozezní Goethe-Intitut

redakce 29.11.2021

Zazní skladby Yoko Ono, Milana Knížáka či Nam Jun Paika u příležitosti 100. výročí narození umělce Josepha Beuyse.

Fource přivezou Working Men’s Club a King Gizzard & The Lizard Wizard

redakce 29.11.2021

Ve svém repertoáru mají acidní zasněné rockové skladby, westernovou operu, nekonečné písně inspirované sci-fi romány, konejšivý folk i dystopický death metal.

Arctic Monkeys po třinácti letech

redakce 28.11.2021

Kapela se po svém posledním turné Tranquility Base Hotel + Casino, které skončilo v roce 2019, vrací na scénu.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace