Zprávy / Pozvánky

Party hard! Na trubku k narozeninám A.M.180 zahraje Jamie Stewart

Party hard! Na trubku k narozeninám A.M.180 zahraje Jamie Stewart

pozvánka | Zprávy / Pozvánky | 07.11.2012

Když sourozenci Jakub a Anežka Hoškovi společně se Štěpánem Bolfem a dalšími přáteli v roce 2003 pořadatelskou partičku A.M.180 Collective zakládali, byla kalifornská kapela Xiu Xiu jedna z prvních, na které se bez výhrad shodli. Společně vyjížděli na jejich koncerty za hranice, společně ji chtěli dostat na koncert do Prahy. Od začátku jim byl blízký postoj zakladatele Xiu Xiu Jamieho Stewarta, který se publiku nepodbízí, a prostřednictvím hudby nutí posluchače přemýšlet o nejrůznějších tabu, fobiích a utrpení. „Jamie se lidem ve svojí tvorbě dává úplně všanc, odkrývá věci, které si neradi přiznáváme. To mnohé zneklidňuje a vytáčí až k úplnému odmítnutí. Jsme přesvědčení, že s tak silnou hudbou, respektive uměním by lidé měli být konfrontováni,“ říká Štěpán Bolf.

Poprvé Xiu Xiu zahráli na pátých narozeninách A.M.180, podruhé na jeho sedmém výročí, zatím nikdy ale v Česku nevystupovali v klubu, který je přitom pro A.M.180 zásadní – na strahovské Sedmičce. „Je to jedna z mála pražských scén, která dlouhodobě nabízí férové zázemí podobným partám, jako jsme my,“ upřesňuje Jakub Hošek. Xiu Xiu tam 11. listopadu vystoupí se speciálním setem sestaveným pro aktuální turné. „Rozhodně bude nejdepresivnější, který jsme kdy hráli,“ vzkázal Jamie Stewart českým fanouškům. Jako předkapely zahrají neo-gothic dvojice Low Sea z Irska a elektronický projekt Američana Jamese Rossiho, Jr. s názvem Avoxblue. Vstup na místě bude za 350 Kč, možná rezervace na am180gallery@gmail.com (za 250 Kč). Více (méně) na www.am180.org. Last minute note: Xiu Xiu zavítají také do nového brněnského prostoru Eleven, a sice už ve čtvrtek 9. listopadu, kde nakopnou rekontrukci nového kulturního centra. Jak vidno, Jamie Stewart prostě "normální koncerty" nehraje.

A.M.180 Collective svoje působení od počátku zakládali na propojení hudby s vizuálním uměním. Dva z jejich členů – sourozenci Hoškovi - se mu věnují ve svém profesním životě. Vedle koncertů tak v prostoru Utopia na pražských Vinohradech od začátku pořádají výstavy. Za svou dosavadní existenci uvedla komorní Galerie A.M.180 práce nejširšího spektra výtvarné scény, od ve své době začínajících tvůrců jako Vít Svoboda, Alexey Klyukov nebo Mark Ther přes umělce střední generace, jako jsou Markéta Othová, Kryštof Kintera a Tomáš Vaněk až po matadory Vladimíra Skrepla, Jiřího Kovandu a Václava Stratila, stejně tak řadu skupinových kurátorských výstav. Dva dny před oslavou, 9. listopadu, tu své ilustrace k temnému fantasknímu románu Ondřeje Štindla Mondschein představí malíř Josef Bolf. Ten se navíc objeví i po koncertě Xiu Xiu na strahovské Sedmičce s dalšími svými kolegy v nezvyklé roli afterparty DJ.

Za devět let uspořádali A.M.180 více než půl druhé stovky koncertů, podobné množství výstav, čtyři ročníky festivalu Creepy Teepee a spoluzaložili label AMDiscs. Opakovaně dávají příležitost kapelám a projektům na začátku kariéry i během následného vzestupu (např. Final Fantasy), podporují jména, která programově zůstávají v undergroundu (U.S. Girls), a se stejným nadšením přiváží poprvé do Česka hvězdy nezávislé scény (Billa Callahana nebo Liars). „Neskromně si myslíme, že za ta léta do podoby nezávislé scény nenásilně promlouváme a spoluutváříme ji,“ uzavírá Štěpán Bolf. "Přijďte to s námi neskromně oslavit!"

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Hackedepicciotto po dvou letech v Praze

redakce 10.12.2019

Do Prahy se vracejí umělečtí a životní partneři Alexander Hacke a Danielle de Picciotto. Vezou novinkové album The Current.

Producent Griz a jeho živý future funk se vrací do Prahy

redakce 10.12.2019

Detroitský umělec se proslavil energickými koncerty, kde kombinuje živý zvuk saxofonu s EDM produkcí a odlehčenou funkovou flow.

Vzpomínky i čerstvý vítr: The Subways

redakce 09.12.2019

Trojice The Subways slaví patnáct let od vydání debutového alba Young for Eternity. Do Brna i Prahy přivezou i nové skladby.

Belgrado přivezou do Prahy svůj inovativní postpunk

redakce 08.12.2019

Dva Venezuelané, Brit a Polka v čele, takové je složení v Barceloně usazeného postpunkového kvartetu Belgrado.

Bombay Bicycle Club přijedou poprvé do České republiky

redakce 08.12.2019

Celé album je o naději a obnovení, o tom nalézt bezpečí v tom, co vám přináší pohodlí, v tom co nejvíc milujete.

Zakládající člen Pink Floyd Nick Mason se vrátí do Prahy

redakce 08.12.2019

Kapela si pro nadcházející turné připravila i nový program, který bude ale stále založen na raných písních Pink Floyd.

Stormzy v Praze, jde do většího

redakce 06.12.2019

Stormzy se stal vůbec prvním britským rapperem, který headlinoval hlavní stage legendárního festivalu Glastonbury.

Veľryba 52 Hertz Whale sa vynorila a zhlboka nadýchla

redakce 06.12.2019

Priamočiara pieseň sa nesie vo vodách postpunku a figurujú v nej nástroje, ktoré kapela dosiaľ na nahrávkach nevyužívala.

Bára Zmeková chystá vánoční koncert a vydává vinyl

redakce 06.12.2019

Písničkářka Bára Zmeková, autorka letošního, kritiky a veřejností výborně přijatého alba Lunaves, si na závěr roku připravila speciální koncert.

Australská rockerka Tash Sultana poprvé v Praze

redakce 05.12.2019

Tash Sultana s hudbou začala ve třech letech, kdy se zamilovala do své první kytary, pak díky koncertování procestovala celý svět.