Zprávy / Pozvánky

Party hard! Na trubku k narozeninám A.M.180 zahraje Jamie Stewart

Party hard! Na trubku k narozeninám A.M.180 zahraje Jamie Stewart

pozvánka | Zprávy / Pozvánky | 07.11.2012

Když sourozenci Jakub a Anežka Hoškovi společně se Štěpánem Bolfem a dalšími přáteli v roce 2003 pořadatelskou partičku A.M.180 Collective zakládali, byla kalifornská kapela Xiu Xiu jedna z prvních, na které se bez výhrad shodli. Společně vyjížděli na jejich koncerty za hranice, společně ji chtěli dostat na koncert do Prahy. Od začátku jim byl blízký postoj zakladatele Xiu Xiu Jamieho Stewarta, který se publiku nepodbízí, a prostřednictvím hudby nutí posluchače přemýšlet o nejrůznějších tabu, fobiích a utrpení. „Jamie se lidem ve svojí tvorbě dává úplně všanc, odkrývá věci, které si neradi přiznáváme. To mnohé zneklidňuje a vytáčí až k úplnému odmítnutí. Jsme přesvědčení, že s tak silnou hudbou, respektive uměním by lidé měli být konfrontováni,“ říká Štěpán Bolf.

Poprvé Xiu Xiu zahráli na pátých narozeninách A.M.180, podruhé na jeho sedmém výročí, zatím nikdy ale v Česku nevystupovali v klubu, který je přitom pro A.M.180 zásadní – na strahovské Sedmičce. „Je to jedna z mála pražských scén, která dlouhodobě nabízí férové zázemí podobným partám, jako jsme my,“ upřesňuje Jakub Hošek. Xiu Xiu tam 11. listopadu vystoupí se speciálním setem sestaveným pro aktuální turné. „Rozhodně bude nejdepresivnější, který jsme kdy hráli,“ vzkázal Jamie Stewart českým fanouškům. Jako předkapely zahrají neo-gothic dvojice Low Sea z Irska a elektronický projekt Američana Jamese Rossiho, Jr. s názvem Avoxblue. Vstup na místě bude za 350 Kč, možná rezervace na am180gallery@gmail.com (za 250 Kč). Více (méně) na www.am180.org. Last minute note: Xiu Xiu zavítají také do nového brněnského prostoru Eleven, a sice už ve čtvrtek 9. listopadu, kde nakopnou rekontrukci nového kulturního centra. Jak vidno, Jamie Stewart prostě "normální koncerty" nehraje.

A.M.180 Collective svoje působení od počátku zakládali na propojení hudby s vizuálním uměním. Dva z jejich členů – sourozenci Hoškovi - se mu věnují ve svém profesním životě. Vedle koncertů tak v prostoru Utopia na pražských Vinohradech od začátku pořádají výstavy. Za svou dosavadní existenci uvedla komorní Galerie A.M.180 práce nejširšího spektra výtvarné scény, od ve své době začínajících tvůrců jako Vít Svoboda, Alexey Klyukov nebo Mark Ther přes umělce střední generace, jako jsou Markéta Othová, Kryštof Kintera a Tomáš Vaněk až po matadory Vladimíra Skrepla, Jiřího Kovandu a Václava Stratila, stejně tak řadu skupinových kurátorských výstav. Dva dny před oslavou, 9. listopadu, tu své ilustrace k temnému fantasknímu románu Ondřeje Štindla Mondschein představí malíř Josef Bolf. Ten se navíc objeví i po koncertě Xiu Xiu na strahovské Sedmičce s dalšími svými kolegy v nezvyklé roli afterparty DJ.

Za devět let uspořádali A.M.180 více než půl druhé stovky koncertů, podobné množství výstav, čtyři ročníky festivalu Creepy Teepee a spoluzaložili label AMDiscs. Opakovaně dávají příležitost kapelám a projektům na začátku kariéry i během následného vzestupu (např. Final Fantasy), podporují jména, která programově zůstávají v undergroundu (U.S. Girls), a se stejným nadšením přiváží poprvé do Česka hvězdy nezávislé scény (Billa Callahana nebo Liars). „Neskromně si myslíme, že za ta léta do podoby nezávislé scény nenásilně promlouváme a spoluutváříme ji,“ uzavírá Štěpán Bolf. "Přijďte to s námi neskromně oslavit!"

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Simply Red oznamují turné a novou desku

redakce 23.09.2019

Krátce po oznámení, že nové album Blue Eyed Soul vyjde zkraje listopadu, Simply Red dnes odtajnili detaily chystaného turné.

6. ročník přehlídky Be2Can představí profil Fatiha Akina

redakce 23.09.2019

Letos v rámci sekce Be2Can Fokus dostane prostor tvorba německo-tureckého režiséra Fatiha Akina i jeho kontroverzní portréte sériového vraha ve snímku U Zlaté Rukavice.

Nová ženská tvár na slovenskej scéne - Blanch

redakce 21.09.2019

Blanch je najnovším prírastkom Slnko Records, za ktorým stojí skladateľka, speváčka a gitaristka Bianca Macková.

Be2Can - To nejlepší z nejprestožnějších filmových festivalů

redakce 21.09.2019

I letos naleznete v nabídce Be2Can hraniční, provokativní zážitky i robustní filmy-romány, filmařské legendy i čerstvou krev současné arthouse scény.

Německá indie střela Giant Rooks míří do Prahy

redakce 21.09.2019

Na domácí půdě si vydobyli pověst jedné z nejzábavnějších koncertních mladých kapel, u nás své kouzlo předvedou ve smíchovském klubu Underdogs'.

Polská pianistka Hania Rani na turné

redakce 20.09.2019

Talentovaná pianistka a skladatelka Hania Rani v rámci svého podzimního tour odehraje jediný český koncert v Kopřivnici.

Nový projekt Jungstötter v Lese

redakce 20.09.2019

Skladby Jungstötter svou intenzitou těžknou podobně jako hudba Bad Seeds nebo Tuxedomoon. Nový projekt v Café v lese.

Jeden z nejrychlejších rapperů světa Ocean Wisdom v Roxy

redakce 20.09.2019

Roxy hlásí silný rapový podzim.

Floex pokřtí remixy Machinaria

redakce 19.09.2019

Křest remixového alba Machinarium Remixed, kterým počítačová hra Machinarium studia Amanita Design oslaví své 10. narozeniny.

Amanda Palmer představila nový klip

redakce 19.09.2019

Amanda Palmer chystá v prsžkém Divadle Hybernia téměř tříhodinový koncert a zároveň představuje nový videoklip.