Články / Recenze

Pestrá místa podle Places

Pestrá místa podle Places

Filip Rabenseifner | Články / Recenze | 19.03.2021

OHODNOŤTE DESKU

Nápad na nové, v pořadí druhé album indierockových Places s poetickým názvem I Can't Let My Hands Fight Against Your Waterfall vznikl stejně rychle, jak se uskutečnilo samotné nahrávání. Po zrušení všech loňských koncertů se kapela rozhodla pro natočení nové desky, a to netradiční formou – za jediný den a všichni najednou. Záznam celé live session je dostupný na YouTube a sestává i z krátkého dokumentu mapujícího pozadí nahrávacího dne.

Pětičlenná formace v sestavě dvě kytary, basa, bicí a zpěv se ve všech ohledech skvěle doplňuje. Hravé melodie kytar se točí kolem basy, která se často stává vedoucím nástrojem, leckdy nese i hlavní téma skladby a spolu s progresivními rytmy bicích utváří precizně fungující celek. Vokály zpěvačky Evy Konečné nevyčnívají, nýbrž svým jemným charismatem dotváří celkový snivý, až meditativní zvuk alba. To působí velice přirozeně, nenuceně, energicky, místy až jako improvizace, čemuž napomáhá způsob, jakým byla nahrávka pořízena, což ještě podtrhuje její živý feeling. Každá z kytarových linek nese jedinečný příběh, ale i tak do sebe dokonale zapadají a jsou do puntíku promyšlené.

Jedná se o desku velmi pestrou, plnou experimentálních prvků a nečekaných zvuků, které pocházejí z muzikantského umu obou kytaristů s pomocí vibrapáky, slidu a efektů, uplatní se zejména delay, jehož užitím je docíleno barevného, plného zvuku se zasněnou atmosférou. Emocemi nabitá hudba je doplněna texty, jejichž témata jsou blízká každému, kdo někdy prožíval spory s blízkou osobou nebo osobní duševní mizérie. Vadou na kráse celého alba je jistá jednotvárnost. Skladby poměrně splývají, mají podobnou atmosféru i vývoj. Více dynamičtějších skladeb by určitě neuškodilo.

Info

Places – I Can't Let My Hands Fight Against Your Waterfall (Places & X Production, 2021)
Bandcamp kapely

foto © Adel Kocmánková

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Jiskra nostalgie (Crywank)

Veronika Tichá 23.11.2021

Crywank mohou působit písničkářsky nebo folkově, sami se ale tomuto označení vždycky bránili.

Napíšu tobě, ty zas mi (Gudrun Gut + Mabe Fratti)

Richard Kutěj 04.11.2021

Gudrun Gut a Mabe Fratti vytvořily svébytný mix experimentální elektroniky, ambientu a klubových vlivů.

Plamen jako testament (Leonard Cohen)

Jiří Vladimír Matýsek 12.10.2021

Než v roce 2016 ve dvaaosmdesáti letech zemřel, stačil dokončit poslední album You Want It Darker a připravit základ svého básnického testamentu.

Naděje je zpátky ve hře (Low)

Jiří Přivřel 07.10.2021

Na třinácté řadovce Hey What od Low mezi písněmi probíjí vysoké napětí. A pak že prý manželství po letech ztrácí jiskru...

Pohled přes negativ Deafheaven

Jiří Procházka 05.10.2021

Kromě poetických textů zahalených v oparu neotřelých metafor zůstal rukopis Deafheaven patrný i v líbivě sladkobolných melodiích a dynamickém vývoji skladeb.

Hiphopový blockbuster Tylera, the Creatora

Martin Šmíd 16.09.2021

Na červený koberec Grammy se Tyler Okonma ohákl do růžového obleku à la lobby boy, inspirovaného filmem Grand Budapest Hotel Wese Andersona a navrženého jeho vlastní značkou...

Hudba k láske (Vec & Švidraň)

Kristína Valachová 08.09.2021

Z albumu cítiť kreatívnu hravosť a hľadanie spoločnej tvorivej cesty. Úprimný výsledok necieli dohnať aktuálne rapové trendy.

Šílený závod šťastné melancholie (Tim Dup)

Adéla Polka 05.09.2021

Jeho síla spočívá především v rozněžnělé melancholii, skrze níž opěvuje svůj svět za doprovodu prakticky klasického klavíru.

Boj i smíření (Gojira)

Jiří Procházka 03.09.2021

Gojira rozvíjí svá obvyklá témata jako životní koloběh, osobní rozvoj a dopady lidského chování na životní prostředí a stav společnosti.

Ve skleněné kouli (Glaare)

Jiří Vladimír Matýsek 02.09.2021

Co Glaare odlišuje od masy kapel, které se k oběma směrům v jakési retro vlně hlásí, je působivý vokál, v němž najdeme smutek i dravost, často najednou.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace