Články / Recenze

Pestrá místa podle Places

Pestrá místa podle Places

Filip Rabenseifner | Články / Recenze | 19.03.2021

OHODNOŤTE DESKU

Nápad na nové, v pořadí druhé album indierockových Places s poetickým názvem I Can't Let My Hands Fight Against Your Waterfall vznikl stejně rychle, jak se uskutečnilo samotné nahrávání. Po zrušení všech loňských koncertů se kapela rozhodla pro natočení nové desky, a to netradiční formou – za jediný den a všichni najednou. Záznam celé live session je dostupný na YouTube a sestává i z krátkého dokumentu mapujícího pozadí nahrávacího dne.

Pětičlenná formace v sestavě dvě kytary, basa, bicí a zpěv se ve všech ohledech skvěle doplňuje. Hravé melodie kytar se točí kolem basy, která se často stává vedoucím nástrojem, leckdy nese i hlavní téma skladby a spolu s progresivními rytmy bicích utváří precizně fungující celek. Vokály zpěvačky Evy Konečné nevyčnívají, nýbrž svým jemným charismatem dotváří celkový snivý, až meditativní zvuk alba. To působí velice přirozeně, nenuceně, energicky, místy až jako improvizace, čemuž napomáhá způsob, jakým byla nahrávka pořízena, což ještě podtrhuje její živý feeling. Každá z kytarových linek nese jedinečný příběh, ale i tak do sebe dokonale zapadají a jsou do puntíku promyšlené.

Jedná se o desku velmi pestrou, plnou experimentálních prvků a nečekaných zvuků, které pocházejí z muzikantského umu obou kytaristů s pomocí vibrapáky, slidu a efektů, uplatní se zejména delay, jehož užitím je docíleno barevného, plného zvuku se zasněnou atmosférou. Emocemi nabitá hudba je doplněna texty, jejichž témata jsou blízká každému, kdo někdy prožíval spory s blízkou osobou nebo osobní duševní mizérie. Vadou na kráse celého alba je jistá jednotvárnost. Skladby poměrně splývají, mají podobnou atmosféru i vývoj. Více dynamičtějších skladeb by určitě neuškodilo.

Info

Places – I Can't Let My Hands Fight Against Your Waterfall (Places & X Production, 2021)
Bandcamp kapely

foto © Adel Kocmánková

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Když se svět dusí, nejde přitopit (Post-hudba)

Sabina Coufalová 12.04.2021

Zmatení muži a vyčerpané ženy sice stále bloumají městem jako na předchozích albech Post-hudby, ale svá osobní dramata a smutky zasazují do traumat spojených s...

Po krvavých stopách velkého nivelizátora

prof. Neutrino 10.04.2021

Walter Scheidel kromě detailní analýzy nabízí i některé pokojnější recepty na splasknutí „bubliny nerovnosti“.

Another Michael a ďalšia oáza pokoja

Michal Mikuláš 30.03.2021

New Music and Big Pop je jeden krásny výtvor plynúci v intenciách najlepších indiepopových tradícií.

Nikdo nemládneme (The National)

Jiří Přivřel 21.03.2021

Zremasterovaný debut The National přináší syrovou jednoduchost nezatíženou očekáváním.

Společnost mrtvých básníků (a Milan Děžinský)

Valentýna Žišková 20.03.2021

Hotel po sezóně, sedmá kniha laureáta Magnesie litery za rok 2017, Milana Děžínského představuje na poli současné české poezie...

Drunk Tank Pink (Shame)

Veronika Jastrzembská 18.03.2021

Shame zpívají o světě dospělých, kde lidé poslušně zapadají do systému a kde je každý den stereotypní nuda, bez vyhlídky konce.

Více než důstojné sbohem (Janis Joplin)

Akana 13.03.2021

Stejně bych ale řekl, že ty skutečně zázračné chvilky na albu přicházejí tehdy, když se Janis v písních angažuje víc než „jen“ jako zpěvačka.

Kokakola stokar (Frayer Flexking)

Kristína Valachová 13.03.2021

Z reakcií je zjavné, že väčšina chápe ako žart nielen hudobný počin, ale i samotný Flexkingov zjav na poli odfarbených vlasov a vždyprítomnej zimnej bundy.

Živá archeologie (Vladimír Merta)

Jiří Vladimír Matýsek 06.03.2021

Téměř čtyřicítka stop nabízí dost prostoru pro široký autorský rozptyl. Jsou tu bluesově laděné kusy, reggae, country, hravé popěvky na „moravskú notečku“ i rozsáhlé skladby-příběhy.

Na co asi tančí Greta Thunberg? (The Weather Station)

Jiří Přivřel 04.03.2021

Deska Ignorance zrcadlí přetrvávající krásu rozbitého světa.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace