Články / Recenze

Pestrá místa podle Places

Pestrá místa podle Places

Filip Rabenseifner | Články / Recenze | 19.03.2021

OHODNOŤTE DESKU

Nápad na nové, v pořadí druhé album indierockových Places s poetickým názvem I Can't Let My Hands Fight Against Your Waterfall vznikl stejně rychle, jak se uskutečnilo samotné nahrávání. Po zrušení všech loňských koncertů se kapela rozhodla pro natočení nové desky, a to netradiční formou – za jediný den a všichni najednou. Záznam celé live session je dostupný na YouTube a sestává i z krátkého dokumentu mapujícího pozadí nahrávacího dne.

Pětičlenná formace v sestavě dvě kytary, basa, bicí a zpěv se ve všech ohledech skvěle doplňuje. Hravé melodie kytar se točí kolem basy, která se často stává vedoucím nástrojem, leckdy nese i hlavní téma skladby a spolu s progresivními rytmy bicích utváří precizně fungující celek. Vokály zpěvačky Evy Konečné nevyčnívají, nýbrž svým jemným charismatem dotváří celkový snivý, až meditativní zvuk alba. To působí velice přirozeně, nenuceně, energicky, místy až jako improvizace, čemuž napomáhá způsob, jakým byla nahrávka pořízena, což ještě podtrhuje její živý feeling. Každá z kytarových linek nese jedinečný příběh, ale i tak do sebe dokonale zapadají a jsou do puntíku promyšlené.

Jedná se o desku velmi pestrou, plnou experimentálních prvků a nečekaných zvuků, které pocházejí z muzikantského umu obou kytaristů s pomocí vibrapáky, slidu a efektů, uplatní se zejména delay, jehož užitím je docíleno barevného, plného zvuku se zasněnou atmosférou. Emocemi nabitá hudba je doplněna texty, jejichž témata jsou blízká každému, kdo někdy prožíval spory s blízkou osobou nebo osobní duševní mizérie. Vadou na kráse celého alba je jistá jednotvárnost. Skladby poměrně splývají, mají podobnou atmosféru i vývoj. Více dynamičtějších skladeb by určitě neuškodilo.

Info

Places – I Can't Let My Hands Fight Against Your Waterfall (Places & X Production, 2021)
Bandcamp kapely

foto © Adel Kocmánková

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Po jaké době je vhodné lidem říkat, že je milujeme? (Moontype)

David Stoklas 10.07.2021

Moontype, ačkoliv by mohli, se neohánějí technikou, ale intelektuálnímu math rocku naopak trochu srazili hrany.

Že by ten správný čas vytáhnout kytaru? (Flock of Dimes)

Veronika Jastrzembská 29.06.2021

Do toho se ještě přidá rozpačité porozchodové období, kdy člověk neví, co sám se sebou, jak znovu začít, z čeho se poučit...

Historie kapitalocénu a možnosti znovustvoření

prof. Neutrino 28.06.2021

Vydavatelství Neklid přichází s obsáhlou studií o zrodu a strategiích „kapitalistické ekologie“ aneb jak si člověk dokázal zotročit člověka a zplundrovat ekosystém planety ve jménu mamonu.

Snivě i do hloubky (Susheela Raman)

Akana 26.06.2021

Její fúze západních písničkářských postupů s východními prvky nepůsobí ani trochu povrchně nebo podbízivě.

Melancholie schovaná pod slunečníkem (Dark Tea)

Jiří Přivřel 25.06.2021

Gary Canino nabízí růžové brýle. Účinné homeopatikum bez předpisu.

Dokument doby, který platí i dnes (Charlie Soukup)

Jiří Vladimír Matýsek 05.06.2021

Charlie Soukup není hlubokomyslný lyrik ani intelektuální kritik nepravostí. Je spíše pronikavým glosátorem, svérázem, který se s ironickým odstupem dívá na své okolí.

Hlasy tří generací (Femi Kuti & Made Kuti)

Akana 03.06.2021

V důrazu na silné politické a sociálně-kritické výpovědi táhnou otec i syn za jeden provaz.

Magie obnovených Plastiků

Jiří Vladimír Matýsek 29.05.2021

V kompletní, téměř osmdesátiminutové podobě zaznamenává koncert z Kopřivnice, který se konal v rámci prvního turné obnovených Plastiků.

Motorama: intimní postpunk o cestách i samotě

David Stoklas 27.05.2021

Nikdy se netajili zalíbením v minulosti, v soviet-wave hudbě, v šestnáctibitovém retru, ve vzpomínkách, které nikdy nezažili.

Temná ladění chladná i uhrančivá (Dark Tunes from Czech and Slovak Caves Vol II)

Dantez 20.05.2021

Pokračování Dark Tunes from Czech and Slovak Caves vybírá hudební projekty napříč žánry, produkčním umem i skladatalskými ostruhami.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace