Zprávy / Pozvánky

Piano Day Prague 2023

Piano Day Prague 2023

redakce | Zprávy / Pozvánky | 17.02.2023

Mezinárodní den piana aneb Piano Day je celosvětová událost oslavující hru na klavír, kterou před pár lety založila skupina umělců a producentů v čele s pianistou Nilsem Frahmem. Koná se vždy 88. den v roce a letos ho společně oslavíme v krásných prostorách Zrcadlové kaple pražského Klementina jako součást programu 10. ročníku festivalu Spectaculare. Praha se tak připojí k několika dalším světovým metropolím.

Carlos Cipa je skladatel a pianista působící v Mnichově a v Berlíně. Vystudoval hru na klavír a současnou klasickou skladbu na Univerzitě múzických umění v Mnichově. Během dospívání hrál na bicí a sbíral zkušenosti jako člen různých kapel. Po experimentování s různými hudebními styly se vrátil ke klavíru jako svému hlavnímu nástroji, což vedlo k vydání jeho debutu “The Monarch and the Viceroy” a druhé desky “All your life you walk”. V roce 2019 vydal Cipa “Retronyms”, své třetí studiové album, které rozšířilo jeho umělecký přístup a jeho minulost klasicky vyškoleného pianisty a skladatele spojilo s jeho zájmem o pop, jazz a elektronickou hudbu. V roce 2020 se opět vrátil ke klavíru, když vydal “Correlations (on 11 Pianos)”. Jde o intuitivní sbírku klavírních sólových děl nahraných na 11 velmi odlišně znějících klavírech. Poté ve spolupráci s výrobci pian vznikly EP “Munich Session”, “Redesigns” a “At Klangmanufaktur”. V únoru a březnu 2022 Carlos nahrál své nejnovější album „Ourselves, as we are“, které vychází 24. února 2023.

Irena a Vojtěch Havlovi patří k nejvýznamnějším osobnostem české alternativní hudební scény. Začínali v polovině 80. let v experimentální formaci “Capella Antiqua e Moderna”, poté spolupracovali s písničkářem Oldřichem Janotou a od 90. let začala jejich samostatná umělecká éra silně ovlivněná návštěvami Indie. Od roku 1990 postupně vydali řadu profilových alb velmi originálního a nezařaditelného hudebního výrazu. Manželé Havlovi ve svých kompozicích využívají i méně tradičních hudebních nástrojů (kromě violoncella a klavíru také violy da gamba, zvony, tibetské mísy, bambusové tyčinky, gongy). Jejich výrazově rozmanitá a neustále se proměňující hudba v sobě nese nádech poetičnosti a inspirace neevropskými kulturami. Křehce minimalistické až meditační plochy jejich hudby inspirované východním myšlením vytváří originální muziku plnou jemných a mnoho-barevných zvuků a tónů. Irena a Vojtěch Havlovi zahrají v Klementinu své nejnovější skladby pro čtyřruční piano,violoncello a piano a čtyřruční varhany.

Petr Mazoch je skladatel a pianista žijící v Praze. V jeho intimních atmosférických skladbách se piano prolíná dalšími akustickými nástroji (kytara, harmonium, banjo), nejčastěji ve formě ambientních loopů. V minulosti vystupoval společně s ambientní umělkyní Koruth, v roce 2020 na sebe upozornil debutovým albem “Gray Scales” a následně vydáním několika singlů. Album Gray Scales zaznělo několikrát v pořadu Pacific Notions na KEXP, Nils Frahm jeho skladby v posledních letech zařadil na Piano Day Playlist.

Info

Piano Day Prague 2023
29. 3. 2023 19:00
Klementinum – zrcadlová kaple, Praha
Fb událost

foto © Manuel Nieberle

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Rachot předvánoční s The Necks nebo The Spermbankers

redakce 01.12.2023

Trio The Necks natočilo sedmnáct alb a má pověst té nejlepší z kultovních, stylově nezařaditelných kapel.

Darkfolková A.A. Williams v Kasárnách Karlín

redakce 30.11.2023

Klasicky vzdělaná multiinstrumentalistka, v jejíž písních se snoubí folk, metal, postrok i klasika.

Prosinec v Punctu

redakce 30.11.2023

Dojde na klasicky velkolepý DIY festival, kultovní postavu minimalistické klasiky i komunitní akce.

Akce plug-in & trigger change

redakce 30.11.2023

Co to vlastně je hudební scéna, co ji tvoří a ovlivňuje? V jakém nastavení by se nám lépe tvořilo i žilo?

GMU slaví sedmdesátku

redakce 30.11.2023

U příležitosti 70. výročí od založení galerie proběhnou tři komentované prohlídky. Vstup bude po celý den zdarma do všech stálých expozic a výstav.

Min Tanaka přijíždí do Archy

redakce 29.11.2023

Slavný japonský tanečník, choreograf a herec Min Tanaka provází Archu po celou dobu její existence.

Slast v Paláci Akropolis

redakce 28.11.2023

Joshek nabídne projížďku z veselého elektro vrzání přes house music až do moderního techno bzučáku.

Sasha Velour a Declan McKenna v Praze

redakce 26.11.2023

Genderfluidní drag umělkyně předvede devadesátiminutový spektákl přesahující žánry a styly.

Jednota last minute show: Man on Man

redakce 24.11.2023

Man on Man jsou Roddy Bottum a Joey Holman. Roddyho znáte z Faith No More, byl jedním z prvních muzikantů na kytarové scéně, který se nebál vyoutovat.

Floex Ensemble na Moderně

redakce 24.11.2023

Hudební cyklus kulturní platformy GOODGOOD představuje lokální hudební skladatele a skladatele moderní a neoklasické hudby.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace