Zprávy / Pozvánky

Písničkařina, melancholie a psí kusy v Mandale

Písničkařina, melancholie a psí kusy v Mandale

redakce | Zprávy / Pozvánky | 07.06.2015

Festivalová sezona neodbytně klepe na dveře, jenže v kopřivnické Mandale si řekli, že některé věci zkrátka do podzimu nepočkají. A tak si to v půlce června do zdejšího vyhlášeného svatostánku přištráduje americký písničkář New Dog, vycházející hvězda melancholického indie folku z Východního pobřeží Spojených států.

Tak dlouho se Anar Badalov motal v kapelách Metal Hearts a Travels, až seznal, že nejlíp se cítí sólo. Jako New Dog si konečně mohl výt podle svého, bez kompromisů, bez nutnosti na kohokoliv spoléhat. Obklopen kulisami vlastního bytu dal rodák z ázerbajdžánského Baku konečně průchod dlouho přidušované kreativitě a zanedlouho se z přítmí jeho příbytku v Somerville vyloupnul slibný debut Lost Weekend. S koncem evropské tour na jaře 2014 se znova opřel do psaní a z demáčů se překvapivě zatočila hlava borcům z kultovního nezávislého labelu Kill Rock Stars. Slovo dalo slovo a rázem bylo zaděláno na menší senzaci. Začátkem června letošního roku spatřila světlo světa čerstvá deska Classic Ballroom Dances vydaná ve spolupráci s tuzemskou stájí Lokal Rekorc.


Patříte-li k vyznavačům posmutnělé lo-fi intimity, nemůžete s tímhle zpívajícím boxerem šlápnout vedle. Možná v něm rozpoznáte vlídnost RickoLuse, místy vám snad připomene temně baladickou estetiku Boduf Songs, ať tak či onak, jeho uhrančivé songy mají sílu bezchybně trefeného levého háku a cílí přímo na komoru. Zasáhnou ale jen toho, kdo se nebojí poslouchat se srdcem na dlani.


Krom bubeníka Justina mu sparingpartnery v kopřivnickém ringu budou staří známí Leto neboli Indoš s Palmou a rozhodně nejde o náhodu. Právě Indošova všestranná souputnice má totiž na svědomí mimořádně vyvedený cover New Dogova aktuálního alba, tak uvidíme, jak jim to bude hrát pod jednou střechou. Leto zrají s každým koncertem a jejich dlouhohrající prvotina Zbytky ozářených ploch se loni po zásluze stala jedním z nejpříjemnějších překvapení na domácí scéně alternativního popu. Na vavřínech ale neusnuli, právě teď mají venku splitko se zbrusu novým songem Barvy. Hudbu téhle osobité autorské dvojice si nespletete, svébytný zvuk Leto vychází z Indošovy minimalistické kytarové zvukomalby zhusta podbarvené podmanivým klávesovým základem. Nad surreálnými melodiemi se vznáší křehký Palmin vokál vyprávějící fantaskní příběhy z krajiny za zrcadlem, stylovější předvoj si New Dog ani nemohl přát. Tohle nebude obyčejný support, ale první akt jedinečné události, kterou by si nechal ujít jen nejzatvrzelejší hudební ignorant.

Info

New Dog (us) + Leto
15. 6. 2015 20:00
[árt té kafé] MANDALA, Kopřivnice

www.facebook.com/events/323096677887306
www.anarbadalov.com
www.facebook.com/MANDALA.koprivnice
www.mandala-koprivnice.cz

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Zavřená MeetFactory servíruje místo živé kultury podcasty

redakce 20.01.2021

MeetFactory se snaží plnit svou misi i přesto, že její dveře musí zůstat zavřené. V podcastu Tovární hlášení zpovídá důležité osobnosti české i slovenské kultury.

Celebration44 online

redakce 30.12.2020

Vánoční atmosféra byla tradičně úzce spjatá s party Celebration44 a letos, ačkoliv tomu náročné časy nepřejí, tomu nebude jinak.

Audiovizuální Pfko 2021 jako stream. Menu.

redakce 29.12.2020

Speciální audiovizuální Pfko, tedy přání všeho dobrého v roce příštím si na 30. prosince přichystala platforma Menu.

Letošní debatní forum Meltingpot zakončí Štěpán Rak

redakce 25.12.2020

Svůj pohled na nejaktuálnější témata dnešního světa nabídli odborníci napříč oblastmi veřejné a soukromé sféry, osobnosti s přímou osobní či profesní vazbou na Moravskoslezský region.

Vánoční edice cyklu Femme Fatale

redakce 22.12.2020

Během koncertu bude prostřednictvím platformy Donio spuštěna benefiční sbírka pro organizaci Jako Doma.

Konektiv Night Vol. III přesáhne hranice i předsudky

redakce 21.12.2020

Konektiv sezval ke spolupráci české hudebníky a zástupce menšin či pocházející odjinud. Rottin, Mlebom, McGowan a další.

Nový start Louise Tomlinsona

redakce 20.12.2020

Album Walls obsahuje autorovy doposud nejosobnější skladby a Tomlinson na něm otevřeně vzdává hold svým hudebním hrdinům, bratrům Gallagherům z Oasis.

Online koncert Prago Union pro Kabinet múz

redakce 16.12.2020

Dejte si stream Prago Union v rámci pořadu Party.Lajf. Podpoříte muzikanty i klubovou scénu.

Ajlavmjuzik s rapy a slam poetry

redakce 16.12.2020

Raz do mesiaca sa zmení "ajlavmjuzik base" Atom v budove Novej Cvernovky na miesto, kam pozývajú kamarátov zahrať live.

Ceremonie vymýtání zvukem destrukce i naděje v MeetFactory

redakce 12.12.2020

Skutečný řev by měl bolet. Jelikož jde už o krajní vyjádření rozsápaného nitra, nezdrásá jen hrdlo, měl by prostupovat celým tělem.