Články / Reporty

Placebo bez vedlejších účinků

Placebo bez vedlejších účinků

Anna Mašátová | Články / Reporty | 15.11.2013

Placebo se do Čech vrací v podstatě s každou novou deskou, navíc je to kapela, za kterou jsou fanoušci schopni cestovat po celém světě. Tudíž se fronta před Lucernou několik hodin před otevřením sálu dala očekávat. Skalní příznivci musí být vybaveni několika vlastnostmi – trpělivostí, výdrží, trochou uměleckého talentu na transparenty, i svaly, aby se zvládli poprat o první řadu a kapelní relikvie. Trsátko, paličky, setlist... A samozřejmě nesmí chybět slušné kapesné, aby se dalo utratit u merche.

Jenže Britové nejsou metalová kapela, aby je v kotli vítaly pupkaté máničky. Vyhublá bledá mládež, podobná svým ještě vychrtlejším idolům, hodiny čekání mnohdy nevydrží, takže záchranáři začali sbírat zemdlelé už před začátkem.

Roli předskokana získala pražská čtveřice Luno. Těžko by se této úlohy zhostil někdo jiný lépe, obě uskupení mají ledasco společného. Melancholické hlasy Emy Brabcové i Briana Molka se táhnou jako med, jedná se však o hořkosladkou pochoutku s více než malým obsahem neveselých textů. Značný díl setu pocházel z první desky, vkusu vyprodané Lucerny pražská čtveřice vyhovovala, všímavější část publika ale těžko odtrhávala oči od levého balkonu, kde support sledovala hlavní hvězda večera se svou suitou. Pozorní však byli i čeští muzikanti, kteří na konci rozdali nevyužité láhve s vodou unavené první řadě - pravděpodobně tak zabránili několika dalším kolapsům. Početný tým Placeba zvládl proměnu pódia bleskově, dle počtu kytar se dalo snadno spočítat, že nevystoupí jen samotné trio.

Do Prahy dorazila trojice Molko, basák Stefan Olsdal a bubeník Steve Forrest spolu s několikaletými spoluhráči, basákem Billem Lloyem, kytaristou Nickem Gavrilovicem a houslistkou Fionou Brice. Startovalo se B3, skladbou ze stejnojmenného, rok starého EP, hned jako třetí zazněla ochutnávka z nové desky Loud Like Love. Eponymní skladba téměř zaráží svým pozitivnem, láska už není pro Molka jen destruktivním citem, naopak upozorňuje na její vznešené podoby. Jen kdyby přitom tolik nebalancoval na tenoulinké hranici mezi „Placebo stylem“ a prostou popinou. Pozorovatele večera překvapilo, s jakým nadšením byly průměrné novinky přijímány a odzpívávány slovo od slova, na úkor starších hitů jako Every Me Every You. Molko umí oslovit mladší publikum, až to vypadá, jako by se na posledním albu vžíval do role jakéhosi mentora. Too Many Friends patří k tomu lepšímu, co na Loud Like Love nalezneme, není ale varování před škodlivostí sociálních sítí, s doprovodem tklivých houslí, trochu nenápadité? O to víc vynikly výborné pecky z desky Meds, jako Space Monkey, Post Blue nebo Infra Red, Molkův charakteristický „mečák“ na naléhavosti rozhodně s lety neztrácí. Ve srovnání s předchozími koncerty u nás tentokrát cosi chybělo. Profesionálně odvedená show postrádala momenty překvapení, každý z hráčů se zdržoval bezpečně na svém písečku, nadšení tryskalo jen z hyperaktivního Forresta, jehož potetovaná muskulatura by vydala na samostatný komiks. Možná by vše bylo jinak bez doprovodných muzikantů, trio by se bez nich bez potíží obešlo a večer by možná dostal větší „ajfr“. Komunikace s diváky zůstala u krátkého Olsdalova roztleskávání sálu na etapy a Molkova prohození „díky“. Image nedotknutelných božstev zůstala bez poskvrnky, zda-li nutně, je diskutabilní, obzvláště když byl ještě před pár lety frontman schopen seskočit z pódia k prvním řadám.

Čtyřpísňový přídavek, úklona a sbohem, další rvačka pod stagí o zbylé setlisty a rozchod. Kdybychom byli ve škole, vysloužili by si Placebo trojku. Dobré, ale ne dechberoucí. Od kultu se čeká víc než jen dobře odvedená práce.

Info

Placebo (uk) + Luno
13. 11. 2013, Lucerna, Praha

foto © Tomáš Moudrý

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

For k-punk 2021: postkapitalistické touhy

Mia Kordová 07.02.2021

Čtyřhodinový zážitek odstartoval Tim Lawrence videem nazvaným What is post-capitalism? Oslava života a díla britského kulturního teoretika Marka Fishera.

Galerie Průchod: veřejný výstavní prostor pro nikoho

Minka Dočkalová 21.01.2021

Umělci z Brna uspořádali vernisáž „pro nikoho“. Ve veřejném průchodu domu na Údolní nainstalovali velkoformátové grafiky.

Eurosonic Noorderslag 2021: Možnosti tu jsou

Aneta Martínková, su, Jakub Béreš, David Čajčík 18.01.2021

Přesun kultury na síť pokračuje. V online prostředí proběhl během minulých pár dní i největší a nejrespektovanější evropský showcase festival.

Vpřed! (Move Fest)

Veronika Mrázková 14.10.2020

"Za Hitlera se pálily knihy, dnes se na Facebooku skrývají nevhodné komentáře." Co je nevhodné? Hned první večer došlo na českou premiéru kusu Brave New Life.

Zvláštní magie (Jazz Goes to Town)

Jiří Vladimír Matýsek 11.10.2020

Může mít jazz punkovou energii? Může unést do jiných dimenzí? Může uspávat? Drtit sonickou stěnou? Samozřejmě. All That Jazz!

Takhle bude vypadat jazz budoucnosti? (Jazz Goes to Town 2020)

Jiří Vladimír Matýsek 09.10.2020

Navzdory okolnostem i letos - už po šestadvacáté - kráčí Hradcem Králové jazz. Tentokrát se táže: Kam směřujeme? Otázka vskutku aktuální...

Mezi Smetanou a music clubem (Bez ambicí)

Michaela Šedinová 09.09.2020

Ve skvělém prostředí – venkovní Smeták stage stála u Smetanova domu a vnitřní v industriálním klubu Kotelna.

Setkání v sadu: Sedmá pečeť, rok nejtemnější (Pelhřimovy 2020)

Václav 04.09.2020

Posledních několik let jsem měl pochybnosti o přínosnosti celé akce. Proč dělat něco, čeho je v Čechách nyní dosti. Hluboce jsem se mýlil.

Něco nadčasového (Tata Bojs & Filharmonie Brno & „mladí Mozarti“)

Adéla Polka 04.09.2020

Funguje to. Nenásilně a vkusně.

Darkshire v jeskyni skrývá budoucnost

Vadim Petrov 01.09.2020

Nová vlna dnb. Tady nejde o formality v rámci jednoho žánru, ale o estetiku nastupující generace.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace