Články / Recenze

Plamen jako testament (Leonard Cohen)

Plamen jako testament (Leonard Cohen)

Jiří Vladimír Matýsek | Články / Recenze | 12.10.2021

Leonard Cohen byl písničkář z donucení. Sám sebe vždycky viděl jako básníka a v roce 1967, kdy vydal své debutové album, měl za sebou už čtyři básnické sbírky a dva romány. Jenže, zklamán jejich neúspěchem, se vydal za slávou s kytarou v ruce. To se mu skutečně podařilo, ale básníkem zůstal celý život, byť nakonec vydal více alb než básnických sbírek. Pro své texty našel jiné médium, to však neznamená, že by jakkoliv ztratily svou poetickou sílu.

Než v roce 2016 ve dvaaosmdesáti letech zemřel, stačil dokončit poslední album You Want It Darker a připravit základ svého básnického testamentu. Ten nyní, tři roky po svém původním vydání, vychází v překladu Miroslava Jindry pod názvem Plamen. Je rozdělen do tří částí. První obsahuje 63 básní, které vznikly v několika posledních dekádách. Navazují texty písní posledních tří desek (Old Ideas, Popular Problems a You Want It Darker) a rovněž z nahrávky Blue Alert, kterou Cohen otextoval pro svou tehdejší múzu Anjani. Posledním dílem je výběr básnických črt a fragmentů z autorových zápisníků. Celek knihy doplňuje děkovný proslov při převzetí Ceny prince Asturského a také poslední e-mailová výměna mezi Cohenem a jeho přítelem Peterem Scottem. A k tomu autorovy vlastní ilustrace a také český překlad vpisků v nich.

Je toho hodně, co se čtenáři dostává do rukou. Nejsilnější jsou první dvě části, na nich je znát, že je koncipoval sám Cohen. Je v nich typická serióznost, ale zároveň ironický odstup, se kterým hledí na život a dění okolo sebe. Básně se pohybují od několikařádkových „výkřiků“ až po rozsáhlé, mnohastrofové skladby. Cohenovo vyjádření je ve všech případech lapidární, nelpí na samoúčelných obrazech a bezobsažných metaforách. Krása slov jde vždycky na dřeň, podstata je obvykle vystižena v pár slovech, což odráží jeho ovlivnění zenovou filozofií. Problematická a poněkud vratká je část poskládaná z autorových zápisníků – vazby jsou zde rozvolněné a jednotlivosti zůstávají nedotaženými náčrtky.

Od data prvního vydání Plamene se ve zpěvákově diskografii objevila ještě jedna položka, album Thanks for the Dance, a je přinejmenším paradoxní, že tento fakt kniha – příležitost byla v poznámce překladatele – nijak nereflektuje. Už z toho důvodu, že některé z básní zařazených v první části posloužily coby písňové texty pro poslední položku v jeho diskografii. Bylo by na místě to zmínit, jakkoliv to odráží běžný proces vzniku Cohenových písní. Tohle je ale spíše fajnšmerkrovská výtka. Jako celek je Plamen důstojnou básnickou závětí a uzavřením jednoho velkého životního díla.

delší pojednání o Cohenově testamentu si můžete přečíst ve Full Moonu #125

Info

Leonard Cohen – Plamen (Argo, 2021)
web nakladatele

foto © © Laszlo of Montreal

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Naděje je zpátky ve hře (Low)

Jiří Přivřel 07.10.2021

Na třinácté řadovce Hey What od Low mezi písněmi probíjí vysoké napětí. A pak že prý manželství po letech ztrácí jiskru...

Pohled přes negativ Deafheaven

Jiří Procházka 05.10.2021

Kromě poetických textů zahalených v oparu neotřelých metafor zůstal rukopis Deafheaven patrný i v líbivě sladkobolných melodiích a dynamickém vývoji skladeb.

Hiphopový blockbuster Tylera, the Creatora

Martin Šmíd 16.09.2021

Na červený koberec Grammy se Tyler Okonma ohákl do růžového obleku à la lobby boy, inspirovaného filmem Grand Budapest Hotel Wese Andersona a navrženého jeho vlastní značkou...

Hudba k láske (Vec & Švidraň)

Kristína Valachová 08.09.2021

Z albumu cítiť kreatívnu hravosť a hľadanie spoločnej tvorivej cesty. Úprimný výsledok necieli dohnať aktuálne rapové trendy.

Šílený závod šťastné melancholie (Tim Dup)

Adéla Polka 05.09.2021

Jeho síla spočívá především v rozněžnělé melancholii, skrze níž opěvuje svůj svět za doprovodu prakticky klasického klavíru.

Boj i smíření (Gojira)

Jiří Procházka 03.09.2021

Gojira rozvíjí svá obvyklá témata jako životní koloběh, osobní rozvoj a dopady lidského chování na životní prostředí a stav společnosti.

Ve skleněné kouli (Glaare)

Jiří Vladimír Matýsek 02.09.2021

Co Glaare odlišuje od masy kapel, které se k oběma směrům v jakési retro vlně hlásí, je působivý vokál, v němž najdeme smutek i dravost, často najednou.

Soustavný sonický nátlak (Part Chimp)

Dantez 25.07.2021

Britští Part Chimp se dosud věnovali noise rocku, který se inspiroval Sonic Youth i zběsilými Lightning Bolt.

Po jaké době je vhodné lidem říkat, že je milujeme? (Moontype)

David Stoklas 10.07.2021

Moontype, ačkoliv by mohli, se neohánějí technikou, ale intelektuálnímu math rocku naopak trochu srazili hrany.

Že by ten správný čas vytáhnout kytaru? (Flock of Dimes)

Veronika Jastrzembská 29.06.2021

Do toho se ještě přidá rozpačité porozchodové období, kdy člověk neví, co sám se sebou, jak znovu začít, z čeho se poučit...

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace