Články / Recenze

Plamen jako testament (Leonard Cohen)

Plamen jako testament (Leonard Cohen)

Jiří V. Matýsek | Články / Recenze | 12.10.2021

Leonard Cohen byl písničkář z donucení. Sám sebe vždycky viděl jako básníka a v roce 1967, kdy vydal své debutové album, měl za sebou už čtyři básnické sbírky a dva romány. Jenže, zklamán jejich neúspěchem, se vydal za slávou s kytarou v ruce. To se mu skutečně podařilo, ale básníkem zůstal celý život, byť nakonec vydal více alb než básnických sbírek. Pro své texty našel jiné médium, to však neznamená, že by jakkoliv ztratily svou poetickou sílu.

Než v roce 2016 ve dvaaosmdesáti letech zemřel, stačil dokončit poslední album You Want It Darker a připravit základ svého básnického testamentu. Ten nyní, tři roky po svém původním vydání, vychází v překladu Miroslava Jindry pod názvem Plamen. Je rozdělen do tří částí. První obsahuje 63 básní, které vznikly v několika posledních dekádách. Navazují texty písní posledních tří desek (Old Ideas, Popular Problems a You Want It Darker) a rovněž z nahrávky Blue Alert, kterou Cohen otextoval pro svou tehdejší múzu Anjani. Posledním dílem je výběr básnických črt a fragmentů z autorových zápisníků. Celek knihy doplňuje děkovný proslov při převzetí Ceny prince Asturského a také poslední e-mailová výměna mezi Cohenem a jeho přítelem Peterem Scottem. A k tomu autorovy vlastní ilustrace a také český překlad vpisků v nich.

Je toho hodně, co se čtenáři dostává do rukou. Nejsilnější jsou první dvě části, na nich je znát, že je koncipoval sám Cohen. Je v nich typická serióznost, ale zároveň ironický odstup, se kterým hledí na život a dění okolo sebe. Básně se pohybují od několikařádkových „výkřiků“ až po rozsáhlé, mnohastrofové skladby. Cohenovo vyjádření je ve všech případech lapidární, nelpí na samoúčelných obrazech a bezobsažných metaforách. Krása slov jde vždycky na dřeň, podstata je obvykle vystižena v pár slovech, což odráží jeho ovlivnění zenovou filozofií. Problematická a poněkud vratká je část poskládaná z autorových zápisníků – vazby jsou zde rozvolněné a jednotlivosti zůstávají nedotaženými náčrtky.

Od data prvního vydání Plamene se ve zpěvákově diskografii objevila ještě jedna položka, album Thanks for the Dance, a je přinejmenším paradoxní, že tento fakt kniha – příležitost byla v poznámce překladatele – nijak nereflektuje. Už z toho důvodu, že některé z básní zařazených v první části posloužily coby písňové texty pro poslední položku v jeho diskografii. Bylo by na místě to zmínit, jakkoliv to odráží běžný proces vzniku Cohenových písní. Tohle je ale spíše fajnšmerkrovská výtka. Jako celek je Plamen důstojnou básnickou závětí a uzavřením jednoho velkého životního díla.

delší pojednání o Cohenově testamentu si můžete přečíst ve Full Moonu #125

Info

Leonard Cohen – Plamen (Argo, 2021)
web nakladatele

foto © © Laszlo of Montreal

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

„Love. Nick“ (This Much I Know to Be True)

Jiří Přivřel 19.06.2022

Jiný Nick Cave. Ale přeci nechceme, aby pořád trpěl...

Čekání na lepší časy (Balthazar)

Maria Pyatkina 15.06.2022

Z archivu magazínu Full Moon odemykáme recenzi posledního alba belgické skupiny Balthazar u příležitosti jejího vystoupení na pražském festivalu Metronome.

Terapie národů podle Jareda Diamonda

Petr Mareš 11.06.2022

Po vydání mnoha provokativních bestsellerů jako Třetí Šimpanz nebo Svět, který skončil včera si ve své poslední knize vytknul za cíl srovnat nesrovnatelné. Vytvořil odvážnou tezi...

Pestrá paleta Alt-J

Veronika Jastrzembská 07.06.2022

Na nové desce The Dream navazují rozmanitostí a rozervaností napříč hudebními žánry, ovšem v jemnější a přístupnější formě.

Tolstoys sa obracia k potrebe nehy a rovnosti

Paulína Janičíková 21.05.2022

Naplnenie, ktoré prichádza po uvedomení si vlastnej osobnostnej esencie, je stelesnené v záverečnej skladbe a sprievodnom klipe Gentle...

Just a beautiful sound (Sasami)

Veronika Tichá 15.05.2022

Přestože jsou texty poměrně negativní, nevyzařuje z nich beznaděj, ale všechny emoce se dostávají ven a nebojí se být divoké, průbojné a drsné.

Návrat do budoucnosti (Theon Cross)

Michal Pařízek 08.05.2022

Theon Cross je členem Sons of Kemet nebo Seed Ensemble, v posledních letech shodně nominovaných na Mercury Prize, spolupracuje s Nubyí Garcia, Mosesem Boydem nebo rapperem Kanem.

Skromné rituály Dead Can Dance

Michal Pařízek 26.04.2022

Dionysus působí zcela jinak, aniž by Lisa Gerrard a Brendan Perry, jehož podivuhodné zájmy a potěšení jsou za nahrávkou cítit zejména, ztratili cokoli ze svého umu, stylu nebo elegance.

Síla starého světa Dying Passion

Tomáš Kouřil 19.04.2022

S novou nahrávkou vytanou vzpomínky na druhou půli nultých let. Sociální sítě neexistovaly, na koncerty se chodívalo na kapely, ale i jen tak potlachat...

Helms Alee demonštrujú svoju vyzretosť

Filip Švantner 11.04.2022

Helms Alee... To nie je len nostalgia za skvelým katalógom Hydra Head a za časmi, keď hardcoreové kapely zo Seattlu vydávali jeden nadčasový album za druhým.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace