Články / Reporty

Plameny a černý dým nad letištěm aneb Rammstein

Plameny a černý dým nad letištěm aneb Rammstein

Jiří V. Matýsek | Články / Reporty | 17.05.2022

Rammstein můžeme vyčítat ledacos: přílišnou přímočarost, útoky na nízké pudy, kontroverznost a kdovíco dalšího. Těžko jim ale upřít to, že umějí udělat zatraceně dobrou show. A to, co přivezli na pražské letiště v Letňanech, které dva dny po sobě dokázali vyprodat – už to je výkon hodný zaznamenání –, bylo v každém případě něco, co se nevídá každý den.

Über stage připomínala něco mezi starou železárnou, průčelím chrámu, gigantickým falickým symbolem a rádiem. Měla v sobě typickou německou přísnost a zároveň strohost černé kovové konstrukce. S úderem osmé se stala centrem dění. Od posledního turné přibylo světel, které jednotlivé skladby doprovázely a trochu překvapivě, byť se Rammstein právě tímto proslavili, to tolik nebylo o plamenech a ohních. Když už byly (nejvíce asi v Sonne a staré skladbě Rammstein), stály ty třicetimetrové plameny a oblaka dýmu za to. O Rammstein si můžeme myslet cokoliv, tady nemohlo vládnout nic jiného než úžas. Jakkoliv je pěkné podívat se na muzikanty zblízka a nechat si plameny ve feuer zone sežehnout obočí, v tomhle případě byl celkový pohled z dálky v mnohém působivější.

Německý sextet vyrazil na turné vyzbrojen čerstvou deskou Zeit, ovšem setlist stál spíše na té předchozí, bezejmenné. Z novinky zazněly všehovšudy čtyři kusy. Patřil jim úvod (Armée De Tristen, Links 2-3-4), zklidnění před vyvrcholením první části setu (Zeit) a úplné, téměř dojemné finále (Adieu). Kromě skladeb z posledních dvou alb došlo i na dávné kusy (Heirate mich), koncertní jistoty (Du Reichst So Gut, Mein Hertz Brent či Mein Teil s obvyklým, byť opět upgradovaným divadlem, v němž Lindemann smaží nebohého klávesistu Flakeho v gigantickém kotli), techno vložku s remixovanou Deutchland i dryáčnickou Pussy. Nebyl to setlist největších hitů, jako ten zvěčněný na koncertním záznamu z Paříže, přesto šel fanouškům na ruku. Spokojeni museli být znalci i ti, co znají jen Du Hast ze soudtracku k filmu Matrix.

Proslýchá se, že Rammstein končí. Nebývale klidné poslední album ledacos napovídá a ledacos naznačuje i aktuální turné. Nějak narážím na limity svojí představivosti v tom, kam by mohli ve své pódiové prezentaci ještě zajít. Rammstein jsou v roce 2022 ve skvělé formě a z těch letmých záběrů na velkolplošných obrazovkách bylo vidět, že si koncertování nesmírně užívají. Ale sami na nové desce mluví o tom, že v nejlepším je dobré přestat...

Info

Rammstein (de)
16. 5. 2022 letiště Letňany, Praha

foto © suová

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Order of Sonic Chaos: projektivní hra ve sklepě

Minka Dočkalová 26.06.2022

Když vstupujete do sklepní části Husy na provázku, kde se nachází scéna brněnského performativního pole Terén, můžete si být jisti, že vždy budete svědky něčeho...

Slunovrat po dvaatřiceti letech s Crime & the City Solution

Václav Adam 24.06.2022

Současná inkarnace Crime & The City Solution sice neoplývá tak zvučnými jmény, jako když jednu dobu téměř stínovali sestavu The Bad Seeds, ale úterní koncert byl velmi přesvědčivý.

Hvězdy, rituály a splněná přání aneb Respect Festival 2022

Akana 23.06.2022

Letos už se ale fantazie týmu kolem Borka Holečka mohla opět rozletět všemi směry. Díky tomu si návštěvníci mohli vychutnat tradiční geograficky i žánrově pestrý hudební mix.

Mesiášský komplex, nuda k uzoufání i Prince-zna (Tempelholf Sounds 2022)

Vojta Chmelík 22.06.2022

Po první díle přinášíme pokračování reportáže z berlínského festivalu Tempelhof Sounds. Muse, The Strokes, Anna Calvi a mnozí další. Včetně spálené kůže.

Právě teď žiju dobrý život: Dům kultury a naděje v HaDivadle

Minka Dočkalová 21.06.2022

Zkuste si vybavit jediný okamžik svého života. Vzpomeňte si a znovu prožijte pocit, kdy jste si v duchu řekli: ano, teď žiju opravdu dobrý život...

Přivykání na tmu i asociační hra (Trojvernisáž v Galerii TIC)

Minka Dočkalová 16.06.2022

V Galerii mladých ožívá snově surrealistické mojo, o patro výše implicitně stalkerský polodokumentární film a vedle, v Galerii u Dobrého pastýře je možné zažít dotyk postapokalyptického světa.

Rozinkové bombardéry, pražská šunka a bílé i černé kněžky (Tempelhof Sounds 2022)

Vojta Chmelík 14.06.2022

Když byl loni ohlášen nový festival s headlinery Muse a The Strokes na letišti Tempelhof, poskočil jsem radostí. A rovnou schytal od okolí pár jízlivých narážek.

Pěsti vzduchem (Dälek)

Lukáš Grygar 09.06.2022

Chvěje se sál, drnčí jeho železný interiér, mám cukání spustit něco jako pogo, ale dopadlo by to těmi pěstmi.

Woodkidovy podivuhodné příběhy

Veronika Mrázková 08.06.2022

Když pak nastoupil Woodkid s osmičkou hudebníků a přerušil několikaminutovou zvukovou ouverturu v záři tepajících červených bodovek, stačilo pár tónů hitovky Iron a bylo uvařeno.

Blues bez šťávy (Eric Clapton)

Jiří V. Matýsek 08.06.2022

Co ale zmůže skvělý setlist, když veškeré emoce končí na kraji pódia? Eric Clapton jako pára nad hrncem.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace