Články / Recenze

Plout ve známých vodách (Woods)

Plout ve známých vodách (Woods)

Anna Kubínová | Články / Recenze | 24.07.2020

OHODNOŤTE DESKU

Jemná psychedelie, konzistentně pomalé tempo a patřičná dávka melancholie. To jsou nejnovější Woods. Album nazvané Strange to Explain je koncepčně promyšlené, ani na několikátý poslech nenudí a jednotlivé melodie jsou chytlavé a snadno zapamatovatelné. Stačí ale tyto vlastnosti k tomu, aby zaujalo stálé místo v hudební knihovně žánrového fanouška?

The Woods se zformovali v roce 2005 v americkém New Yorku a v současné době má skupina s folk-rockovými kořeny pět členů. Za patnáct let vydali jedenáct studiových alb, což je úctyhodné číslo, které ale zároveň přináší otázku, jestli se při takovém počtu skupina neopakuje nebo neztrácí na kvalitě.

První písničkou na novince Strange to Explain je houpavá Next to You and the Sea. Navozuje zadumanou, tesknou atmosféru, kterou projasní hned následující, energičtější Where Do You Go When You Dream. Veskrze jsou si ale všechny obsažené skladby podobné jak tempem a rytmem, tak emocionálním naladěním. Hudební aranže jsou nápadité, vynikají hlavně klávesy a saxofon, zároveň je celá nahrávka zvláštně jednolitá. Strange to Explain je název skladby, která vyšla také jako singl a zpěvák Jeremy Earl se v ní vyznává z pocitu déjà vu, který ho provází, ale neumí jej vysvětlit. Za zmínku stojí Fell So Hard s chytlavým refrénem nebo Be There Still, jemná ukolébavka, kterou provází něžná kytara. Jedná se o nejkrásnější melodii na celém albu.

Woods měli evidentně jasno v tom, co chtějí udělat. Strange to Explain se nejvíce podobá jejich desce Sun City Eater in the River of Light z roku 2016. Woods jsou ve svém žánrovém zaměření konzistentní, příliš neexperimentují, zároveň je vidět, že pořád mají nové nápady, za posledních šest let vydali čtyři alba. Poutavou kombinací folku a rocku příležitostně obohacenou o další hudební nástroje se podobají známějším Lord Huron, kteří se ale v posledních letech posunují směrem k psychedelii.

Strange to Explain není přelomová záležitost. Mixem toho nejlepšího z žánru jako by Woods spíše chtěli potěšit stávající fanoušky než přilákat nové. S každým dalším poslechem album poodkrývá další hudební vrstvu, které je možné věnovat pozornost, a tak vybízí posluchače k opakovanému návratu – a je jednoduché nechat se zlákat.

Info

Woods – Strange to Explain (Woodsist, 2020)
album na Bandcampu

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Nasaďte si anarchistické brýle a uvidíte svět jinak (Dvakrát sláva anarchismu)

prof. Neutrino 19.11.2022

Další kniha z nakladatelství Neklid, tentokrát práce Jamese. C. Scotta Dvakrát sláva anarchismu, která přináší jiný pohled na organizaci věcí.

Záhadný Bitcoin a průvodce světem krypta (Bitcoin a jiné kryptopeníze budoucnosti)

prof. Neutrino 27.10.2022

Kniha Dominika Stroukala a Jan Skalického o fenoménu alternativní decentralizované měny Bitcoin a dalších kryptopenězích budoucnosti.

Nový vesmír, nový zvuk (Snarky Puppy)

Karolina Veselá 15.10.2022

Snarky Puppy zahrají v říjnu hned dvakrát v Česku. Čtěte recenzi a vyražte na koncert. Nebo naopak!

Beznaděj svobodných otroků (Zeal & Ardor)

Daniel Šimáček 22.09.2022

Nová deska dává volnější průchod agresivitě, je vokálně expresivnější, jako by nezbývalo nic jiného, než se z krvavé historie i současnosti vyřvat.

Tak trochu jiné rádio (Gleb)

Veronika Viková 08.09.2022

Big Boy FM je v pořadí už třetím albem bratislavského rapera Gleba. Od jeho posledního alba Gauč Storytelling uplynuly tři roky.

Najít si svý místo (Anki)

Helena Domanská 06.09.2022

O čem Anki sní? Už nechce pracovat za kasou. V tracku Asian Dream líčí ponuré prostředí, nekonečné směny a dramatická setkání.

Kultura vydupaná ze země (Kartografie (Eko)systémů)

Jiří Přivřel 04.09.2022

Dobré zprávy z regionů. Víc než jen průvodce.

Otcovský vzor (Criminal II & III)

3DDI3 03.09.2022

Criminal II & III jsou o racionalizaci všeho, co většina lidí považuje za nenormální, až psychopatické.

... nikdy nevyjde z módy (Metronomy)

Jonáš Sudakov 01.09.2022

Hodinová štopáž, odkaz vecnosti kapely a farebnosť produkcie. Na novom albume to všetko škrtli výmenou za jednoduchosť a pomalosť.

S Viah tančíme

Emma Barickmanová 30.08.2022

Tam, kde bylo předtím extatické volání do noci, je nyní něco melancholičtějšího, ale zároveň hlubšího, vážnějšího a uvědomělejšího.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace