Články / Recenze

Plout ve známých vodách (Woods)

Plout ve známých vodách (Woods)

Anna Valentová | Články / Recenze | 24.07.2020

OHODNOŤTE DESKU

Jemná psychedelie, konzistentně pomalé tempo a patřičná dávka melancholie. To jsou nejnovější Woods. Album nazvané Strange to Explain je koncepčně promyšlené, ani na několikátý poslech nenudí a jednotlivé melodie jsou chytlavé a snadno zapamatovatelné. Stačí ale tyto vlastnosti k tomu, aby zaujalo stálé místo v hudební knihovně žánrového fanouška?

The Woods se zformovali v roce 2005 v americkém New Yorku a v současné době má skupina s folk-rockovými kořeny pět členů. Za patnáct let vydali jedenáct studiových alb, což je úctyhodné číslo, které ale zároveň přináší otázku, jestli se při takovém počtu skupina neopakuje nebo neztrácí na kvalitě.

První písničkou na novince Strange to Explain je houpavá Next to You and the Sea. Navozuje zadumanou, tesknou atmosféru, kterou projasní hned následující, energičtější Where Do You Go When You Dream. Veskrze jsou si ale všechny obsažené skladby podobné jak tempem a rytmem, tak emocionálním naladěním. Hudební aranže jsou nápadité, vynikají hlavně klávesy a saxofon, zároveň je celá nahrávka zvláštně jednolitá. Strange to Explain je název skladby, která vyšla také jako singl a zpěvák Jeremy Earl se v ní vyznává z pocitu déjà vu, který ho provází, ale neumí jej vysvětlit. Za zmínku stojí Fell So Hard s chytlavým refrénem nebo Be There Still, jemná ukolébavka, kterou provází něžná kytara. Jedná se o nejkrásnější melodii na celém albu.

Woods měli evidentně jasno v tom, co chtějí udělat. Strange to Explain se nejvíce podobá jejich desce Sun City Eater in the River of Light z roku 2016. Woods jsou ve svém žánrovém zaměření konzistentní, příliš neexperimentují, zároveň je vidět, že pořád mají nové nápady, za posledních šest let vydali čtyři alba. Poutavou kombinací folku a rocku příležitostně obohacenou o další hudební nástroje se podobají známějším Lord Huron, kteří se ale v posledních letech posunují směrem k psychedelii.

Strange to Explain není přelomová záležitost. Mixem toho nejlepšího z žánru jako by Woods spíše chtěli potěšit stávající fanoušky než přilákat nové. S každým dalším poslechem album poodkrývá další hudební vrstvu, které je možné věnovat pozornost, a tak vybízí posluchače k opakovanému návratu – a je jednoduché nechat se zlákat.

Info

Woods – Strange to Explain (Woodsist, 2020)
album na Bandcampu

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Hledači věčné krásy (Kittchen)

Jiří Přivřel 13.05.2021

Kittchen se po šesti letech prodýchal k nové desce. Po čase stráveném ve vícehlavé smečce Zvíře jménem Podzim zase sólo.

Pornoučitelka a děti jako vězňové svých rodičů

Viktor Palák 13.05.2021

Smolný pich těží z pandemického období, během kterého byl natočen, nabízí ale víc než jen odraz neuróz, které tahle doba způsobila.

Morbidně zábavní, pochmurní, živější než kdy jindy (Arab Strap)

Veronika Jastrzembská 10.05.2021

Živá, surová, místy až hmatatelná hudba, doplněná o klávesy, smyčce a dechové nástroje připomíná soundtrack k reálnému, ovšem poněkud ponurému životu.

Akkamiau a ediakarská fauna

Petr Mareš 08.05.2021

Koncept nahrávky evokuje tzv. ediakarskou faunu – jednoduché tajemné organismy, které se v oceánech objevily zhruba před půlmiliardou let.

Pocit magie u ohně (Bios)

Richard Kutěj 07.05.2021

Zvuky a melodie stojí často na prazvláštně jednoduše pokroucených linkách, které se nesou jako klubko hadů, ze kterého neustále vykukuje jiná hlava.

Bolesť a radosť (Cassandra Jenkins)

Michal Mikuláš 03.05.2021

An Overview on Phenomenal Nature sa nepočúva ľahko. Autorka sa svojimi spoveďami odhaľuje tak veľmi, že človek sa až hanbí tej blízkosti.

Slova i varhany s vozembouchem (Petr Nikl & Miroslav Černý)

Adéla Polka 30.04.2021

Hudebníček evokuje představu zpěvníku pro děti. Jenže jedním z tvůrců této knihy s cédéčkem uvnitř je Petr Nikl a ten rozhodně netvoří výhradně pro dětské obecenstvo.

Tunelem do neznáma. Nebo do sebe. (The Bug & Dis Fig)

Václav Valtr 29.04.2021

Dis Fig na Blue odložila svůj producentský um a plně se oddala vokálům, které zde tvoří lyrickou plochu, organicky propojenou se zvukem Bugova apokalyptického dancehallu.

Potulky po americkom kontinente s Wild Pink

Michal Mikuláš 27.04.2021

Prichádzajú s albumom číslo tri, na ktorom nie je cítiť hektika života rockandrollových stars...

Black Honey se domáhají rovnoprávnosti

Julie Ježková 26.04.2021

Najít rovnováhu a pokračovat v podpoře ženských interpretek, stejně jako to propaguje kapela Black Honey na svém druhém albu Written & Directed, může být správným krokem.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace