Články / Recenze

Po každé noci přijde nový den (Iro Aka)

Po každé noci přijde nový den (Iro Aka)

obraz | Články / Recenze | 23.10.2020

Hivern Discs je respektované hudební vydavatelství se sídlem v Barceloně, jehož zakladatelem není nikdo jiný než John Talabot. Roky působení na elektronické scéně spolu s vytříbeným vkusem se zákonitě projevují v jeho neomylné selekci a každý další release tohoto labelu tak stojí za povšimnutí.

Poslední deska, která zde právě vychází, má název Passatge de les Ombres (v překladu Průchod stíny). Jedná se o debut producentské dvojice Iro Aka. David Iriarte a Carles Rocamora se do povědomí elektronické scény zapsali nejen jako djs, ale i díky početným remixům. Při poslechu je znát, že se nejedná o žádné nováčky a za jejich osobitým zvukem stojí spousta zkušeností a trpělivé práce.

Sami autoři již názvem alba odkazují na japonský výraz „ukiyo“, který byl dříve v buddhistické tradici překládán jako „svět bídy“. Vlivem hedonistického životního stylu se tento význam vyvinul v termín „plovoucí svět“, který označuje způsob, jakým obyvatelé měst prostřednictvím kulturních aktivit a požitků z prožitků zapomínají na své všední problémy. Passatge de les Ombres vytváří paralelu mezi oběma významy a evokuje v této tíživé době cestu symbolickým tunelem, v němž se temnota a introspekce protínají s únikem a nadějí.

Úvodní zasněná skladba Temple navozuje silnou atmosféru osamocení, která je leitmotivem celé nahrávky. Zejména její první polovina může ilustrovat cestu nočním městem, cestu z vnějšku do středu. Ulice, které ještě nedávno hýřily ruchem, jsou nyní prázdné a o přítomnosti života svědčí jen blikající lampa a několik posledních rozsvěcených oken. Podobně i během poslechu potkáte jen pár opakujících se vokálů, které dokreslují abstraktní, často až zenovou zvukovou syntézu dominující celému albu. To však nezní strojově a díky propracovaným kmenovým rytmům a citlivému vrstvení struktur vytváří zvukové scény, které působí velmi emotivně.

Zatímco první polovina je značně melancholickým výletem do meditativních krajin, druhá půlka posluchače z nastupující úzkosti postupně vyvádí. Již skladba Tribe Frequency Oscillator svou repetitivností odkazuje na opakující se cykly v dějinách lidstva a gradující basová linka vytváří příslib, že po každé noci přijde nový den. Tento motiv je k dokonalosti doveden v pravděpodobně nejsilnější Activitats Encobertes, která bude bezpochyby fungovat i v klubovém prostředí.

Passatge de les Ombres je koncepčně i zvukově dotažená deska, která neztratí nic ze své platnosti ani po uplynutí tohoto nelehkého období. Svojí náladou vybízí ke srovnání s albem Tooth londýnských Raime, které se zabývá odosobněným životem v betonovém městě. Na rozdíl od nich však Iro Aka přichází s vírou v paprsek naděje. Dvojice z Barcelony se tímto počinem řadí mezi jména, která si na elektronické scéně zaslouží pozornost.

Info

Iro Aka – Passatge de les Ombres (Hivern Discs, 2020)
Bandcamp projektu

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Humor na prvním místě (Queef Jerky)

Martin Šmíd 02.02.2023

Pod nánosem infantilního humoru se skrývá melodická schopnost a talent.

Být součástí něčeho většího (Babylon)

Julie Šafová 01.02.2023

Navzdory slabé dějové lince nechybí Babylonu technická preciznost ani živelná energie, která snímek žene kupředu.

Nejlepší texty Full Moonu 2022: „Když jsi šťastná ty, jsem šťastná i já.“ (Rosalía)

Michal Pařízek 24.01.2023

Třetí album je jedním z klíčových archetypů showbizu, pověstným gordickým uzlem, milníkem, který ne každý dokáže jednoduše a správně překročit.

Popové vize podle Mount Kimbie

Richard Kutěj 18.01.2023

Mount Kimbie nedělají revoluci. Zůstávají ale sví, současní a ano, post.

Od tanečního parketu k soustředěnému poslechu (Kai Whiston)

Dominik Polívka 08.01.2023

S veškerou úctou a osobitostí uzavírá svou kapitolu dospívání a zvědavé generaci Z poskytuje čitelnou hudební road mapu s otevřenými cestami a jasným směrem.

Dopisy ze zvuku (Michal Rataj a Oskar Török)

prof. Neutrino 27.12.2022

Agilní vydavatelství Blue Lizard Michala Kořána vydalo jako svůj stý počin pravděpodobně jedno z nejpozoruhodnějších alb letošního roku.

Vesmír, život a vůbec podle Briana Greena (Až do konce času)

prof. Neutrino 23.12.2022

V této podobě je to tedy spíš hra kreativců a jistý druh umění než skutečně aplikovaná věda, i když se odvolává na matematiku.

7krát3, sázka na pop

Riikka Hajman 21.12.2022

Otázkou je, jestli je to správná volba. Když se dobře vyváží s hudební inovací, vznikají hity, ale na albu II je jich jen pár.

Ohnout punkovou matérii (Wire)

Akana 20.12.2022

S přestávkami dodnes fungující a stále relevantní nahrávky produkující Wire se oficiálnímu vydání tohoto bootlegu dlouho bránili.

V hlavě Eddieho Veddera

Tomáš Hladký 15.12.2022

Eddie Vedder vždy tvrdil, že nejlepší na tom být rockovou hvězdou je, že se potkáte s jinými rockovými hvězdami.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace