Články / Recenze

Po každé noci přijde nový den (Iro Aka)

Po každé noci přijde nový den (Iro Aka)

obraz | Články / Recenze | 23.10.2020

Hivern Discs je respektované hudební vydavatelství se sídlem v Barceloně, jehož zakladatelem není nikdo jiný než John Talabot. Roky působení na elektronické scéně spolu s vytříbeným vkusem se zákonitě projevují v jeho neomylné selekci a každý další release tohoto labelu tak stojí za povšimnutí.

Poslední deska, která zde právě vychází, má název Passatge de les Ombres (v překladu Průchod stíny). Jedná se o debut producentské dvojice Iro Aka. David Iriarte a Carles Rocamora se do povědomí elektronické scény zapsali nejen jako djs, ale i díky početným remixům. Při poslechu je znát, že se nejedná o žádné nováčky a za jejich osobitým zvukem stojí spousta zkušeností a trpělivé práce.

Sami autoři již názvem alba odkazují na japonský výraz „ukiyo“, který byl dříve v buddhistické tradici překládán jako „svět bídy“. Vlivem hedonistického životního stylu se tento význam vyvinul v termín „plovoucí svět“, který označuje způsob, jakým obyvatelé měst prostřednictvím kulturních aktivit a požitků z prožitků zapomínají na své všední problémy. Passatge de les Ombres vytváří paralelu mezi oběma významy a evokuje v této tíživé době cestu symbolickým tunelem, v němž se temnota a introspekce protínají s únikem a nadějí.

Úvodní zasněná skladba Temple navozuje silnou atmosféru osamocení, která je leitmotivem celé nahrávky. Zejména její první polovina může ilustrovat cestu nočním městem, cestu z vnějšku do středu. Ulice, které ještě nedávno hýřily ruchem, jsou nyní prázdné a o přítomnosti života svědčí jen blikající lampa a několik posledních rozsvěcených oken. Podobně i během poslechu potkáte jen pár opakujících se vokálů, které dokreslují abstraktní, často až zenovou zvukovou syntézu dominující celému albu. To však nezní strojově a díky propracovaným kmenovým rytmům a citlivému vrstvení struktur vytváří zvukové scény, které působí velmi emotivně.

Zatímco první polovina je značně melancholickým výletem do meditativních krajin, druhá půlka posluchače z nastupující úzkosti postupně vyvádí. Již skladba Tribe Frequency Oscillator svou repetitivností odkazuje na opakující se cykly v dějinách lidstva a gradující basová linka vytváří příslib, že po každé noci přijde nový den. Tento motiv je k dokonalosti doveden v pravděpodobně nejsilnější Activitats Encobertes, která bude bezpochyby fungovat i v klubovém prostředí.

Passatge de les Ombres je koncepčně i zvukově dotažená deska, která neztratí nic ze své platnosti ani po uplynutí tohoto nelehkého období. Svojí náladou vybízí ke srovnání s albem Tooth londýnských Raime, které se zabývá odosobněným životem v betonovém městě. Na rozdíl od nich však Iro Aka přichází s vírou v paprsek naděje. Dvojice z Barcelony se tímto počinem řadí mezi jména, která si na elektronické scéně zaslouží pozornost.

Info

Iro Aka – Passatge de les Ombres (Hivern Discs, 2020)
Bandcamp projektu

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Reflexe emocí pomocí poetiky (Samia)

Michaela Šedinová 21.11.2020

Samia, písničkářka s andělským hlasem a výjimečným rozsahem, už není děcko. Album The Baby je plné melancholie a cynismu, které cítí mladý dospělý konfrontovaný se skutečným světem.

Všechno je v pořádku (Puscifer)

3DDI3 16.11.2020

Puscifer byl vždy jakýmsi únikem od reality, pošetilým blbnutím, což dokazuje i vizuální stylizace tentokráte inklinující k mužům v černém, kteří očekávají přílet mimozemšťanů.

Víc než jen depresivní brblání nad životem (Jan Fic)

Adéla Polka 09.11.2020

Pocity potomka podvedené generace se spadem z Černobylu na hlavách, neschopnost žít spořádaný život, příliš silný vztah k pití a neutuchající touha jsou hlavními tématy desky.

Když máš kamarády, nepotřebuješ nepřátele (Mutanti hledaj východisko)

Richard Kutěj 03.11.2020

Na novince zní pražská dvojice příměji a úderněji, aniž by ale slevila ze své kaleidoskopické hry s atmosférou a zvukem.

Jak se vyzpívat z krize středního věku (Matt Berninger)

Jiří Přivřel 01.11.2020

Matt Berninger z The National je žádaný. Nejvyšší čas na sólovou desku?

Malá zvuková evoluce (Pontiac Streator)

Jakub Koumar 21.10.2020

Pontiac Streator je i spousta experimentování, odkazů na současnou taneční scénu, a především přirozené přelétávání mezi různými styly.

Černá hudba v éře postnihilismu (Porenut)

Tomáš Kouřil 19.10.2020

Porenut se po textové a vizuální stránce naplno oprostili ode všech blackmetalových klišé a zároveň hudebně dozráli.

Hodnota rezonancie (White Place)

Matej Kráľ 17.10.2020

Čo znamená zaplniť biele miesto? Album Room od White Place je kompozičné nadýchaný slovenský projekt.

Alebo sú to len stromy (Jeseň)

Matej Kráľ 07.10.2020

Jeseň je najdivnejši slovenský pop. Prvoplánovou optikou môže človeku prísť dokonalé práve to, že svojím pôvodom napĺňa podstatu žánru bedroom pop.

Divé vtáky so slzami na výšivkách (Edúv syn)

Kristína Valachová 28.09.2020

Po lyrickom úvode sa ťaživá atmosféra piesne Nekonečný príbeh stáva až morbídnou... Po tohtoročnom EP I. vzniklo v júni ďalšie s názvom Plakala.