Články / Recenze

Po každé noci přijde nový den (Iro Aka)

Po každé noci přijde nový den (Iro Aka)

obraz | Články / Recenze | 23.10.2020

Hivern Discs je respektované hudební vydavatelství se sídlem v Barceloně, jehož zakladatelem není nikdo jiný než John Talabot. Roky působení na elektronické scéně spolu s vytříbeným vkusem se zákonitě projevují v jeho neomylné selekci a každý další release tohoto labelu tak stojí za povšimnutí.

Poslední deska, která zde právě vychází, má název Passatge de les Ombres (v překladu Průchod stíny). Jedná se o debut producentské dvojice Iro Aka. David Iriarte a Carles Rocamora se do povědomí elektronické scény zapsali nejen jako djs, ale i díky početným remixům. Při poslechu je znát, že se nejedná o žádné nováčky a za jejich osobitým zvukem stojí spousta zkušeností a trpělivé práce.

Sami autoři již názvem alba odkazují na japonský výraz „ukiyo“, který byl dříve v buddhistické tradici překládán jako „svět bídy“. Vlivem hedonistického životního stylu se tento význam vyvinul v termín „plovoucí svět“, který označuje způsob, jakým obyvatelé měst prostřednictvím kulturních aktivit a požitků z prožitků zapomínají na své všední problémy. Passatge de les Ombres vytváří paralelu mezi oběma významy a evokuje v této tíživé době cestu symbolickým tunelem, v němž se temnota a introspekce protínají s únikem a nadějí.

Úvodní zasněná skladba Temple navozuje silnou atmosféru osamocení, která je leitmotivem celé nahrávky. Zejména její první polovina může ilustrovat cestu nočním městem, cestu z vnějšku do středu. Ulice, které ještě nedávno hýřily ruchem, jsou nyní prázdné a o přítomnosti života svědčí jen blikající lampa a několik posledních rozsvěcených oken. Podobně i během poslechu potkáte jen pár opakujících se vokálů, které dokreslují abstraktní, často až zenovou zvukovou syntézu dominující celému albu. To však nezní strojově a díky propracovaným kmenovým rytmům a citlivému vrstvení struktur vytváří zvukové scény, které působí velmi emotivně.

Zatímco první polovina je značně melancholickým výletem do meditativních krajin, druhá půlka posluchače z nastupující úzkosti postupně vyvádí. Již skladba Tribe Frequency Oscillator svou repetitivností odkazuje na opakující se cykly v dějinách lidstva a gradující basová linka vytváří příslib, že po každé noci přijde nový den. Tento motiv je k dokonalosti doveden v pravděpodobně nejsilnější Activitats Encobertes, která bude bezpochyby fungovat i v klubovém prostředí.

Passatge de les Ombres je koncepčně i zvukově dotažená deska, která neztratí nic ze své platnosti ani po uplynutí tohoto nelehkého období. Svojí náladou vybízí ke srovnání s albem Tooth londýnských Raime, které se zabývá odosobněným životem v betonovém městě. Na rozdíl od nich však Iro Aka přichází s vírou v paprsek naděje. Dvojice z Barcelony se tímto počinem řadí mezi jména, která si na elektronické scéně zaslouží pozornost.

Info

Iro Aka – Passatge de les Ombres (Hivern Discs, 2020)
Bandcamp projektu

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Hledači věčné krásy (Kittchen)

Jiří Přivřel 13.05.2021

Kittchen se po šesti letech prodýchal k nové desce. Po čase stráveném ve vícehlavé smečce Zvíře jménem Podzim zase sólo.

Pornoučitelka a děti jako vězňové svých rodičů

Viktor Palák 13.05.2021

Smolný pich těží z pandemického období, během kterého byl natočen, nabízí ale víc než jen odraz neuróz, které tahle doba způsobila.

Morbidně zábavní, pochmurní, živější než kdy jindy (Arab Strap)

Veronika Jastrzembská 10.05.2021

Živá, surová, místy až hmatatelná hudba, doplněná o klávesy, smyčce a dechové nástroje připomíná soundtrack k reálnému, ovšem poněkud ponurému životu.

Akkamiau a ediakarská fauna

Petr Mareš 08.05.2021

Koncept nahrávky evokuje tzv. ediakarskou faunu – jednoduché tajemné organismy, které se v oceánech objevily zhruba před půlmiliardou let.

Pocit magie u ohně (Bios)

Richard Kutěj 07.05.2021

Zvuky a melodie stojí často na prazvláštně jednoduše pokroucených linkách, které se nesou jako klubko hadů, ze kterého neustále vykukuje jiná hlava.

Bolesť a radosť (Cassandra Jenkins)

Michal Mikuláš 03.05.2021

An Overview on Phenomenal Nature sa nepočúva ľahko. Autorka sa svojimi spoveďami odhaľuje tak veľmi, že človek sa až hanbí tej blízkosti.

Slova i varhany s vozembouchem (Petr Nikl & Miroslav Černý)

Adéla Polka 30.04.2021

Hudebníček evokuje představu zpěvníku pro děti. Jenže jedním z tvůrců této knihy s cédéčkem uvnitř je Petr Nikl a ten rozhodně netvoří výhradně pro dětské obecenstvo.

Tunelem do neznáma. Nebo do sebe. (The Bug & Dis Fig)

Václav Valtr 29.04.2021

Dis Fig na Blue odložila svůj producentský um a plně se oddala vokálům, které zde tvoří lyrickou plochu, organicky propojenou se zvukem Bugova apokalyptického dancehallu.

Potulky po americkom kontinente s Wild Pink

Michal Mikuláš 27.04.2021

Prichádzajú s albumom číslo tri, na ktorom nie je cítiť hektika života rockandrollových stars...

Black Honey se domáhají rovnoprávnosti

Julie Ježková 26.04.2021

Najít rovnováhu a pokračovat v podpoře ženských interpretek, stejně jako to propaguje kapela Black Honey na svém druhém albu Written & Directed, může být správným krokem.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace