Články / Recenze

Pocit magie u ohně (Bios)

Pocit magie u ohně (Bios)

Richard Kutěj | Články / Recenze | 07.05.2021

Zvuk jako fosforeskující dialogy ohně, vody a země. K dokonalé atmosféře někdy stačí dvě měnivé linky a uzemňující hypnotický beat. Slovenská elektronická dvojice Bios o sobě dala vědět poprvé v roce 2011 na EP Tbck J † Slw Dth. Výtvarníci Boris Sirka a Jozef Tušan vždy hodně stavěli na improvizacích, ze kterých šlechtili originální atmosférické drony a pestrou atmosféru, kde si ambientní fantazie podává ruce se syrovostí industrialu i zemitostí dubu a dalších vlivů. To vše natolik uhrančivě, že si jejich psychedelické stěny našly příznivce třeba i mezi vyznavači black metalu. Improvizace pak tvoří i základy Fluorescent Minerals, debutového alba z roku 2016. O zvuk se v projektu stará Boris Sirka, Bios ale kladou důraz i na vizuály. Ty vytváří Jozef Tušan, který se v klubové scéně už před lety zapsal coby VJ Láska či artzinem Lazy Dog.

Záznamy živých improvizačních setů dvojice zní také na některých dalších EP projektu, Bios ale zároveň rádi mění přístup. Na albu Powers of Ten více pracují s dynamikou a zaměřili se také na melodičnost svých skladeb. Neznamená to ale, že by se tím jejich tvorba stala přístupnější, či ustoupila z experimentátorské cesty. Dosud se Bios věnovali i rozsáhlým skladbám s velkorysou stopáží, nyní zvukový příběh rozdělili do deseti tracků, kdy nejdelší přesahují maximálně sedm minut. Čas na budování vtahující a hypnotické atmosféry, kterou Bios umí, je tak kratší. Oni to ale zvládají i tak.

Zvuky a melodie stojí často na prazvláštně jednoduše pokroucených linkách, které se nesou jako klubko hadů, ze kterého neustále vykukuje jiná hlava. Hlav není příliš a krotí je výsledná atmosféra. Bios staví na stejnou úroveň kompoziční složku i zvuk. A právě zvuk Powers of Ten sám o sobě mnohdy rozjede do monstrózně opojné atmosféry i ty nejjednodušší linky. Ty pak posouvají dál i beaty, které trackům dávají až rituálně taneční atmosféru.

Bios na Powers of Ten kroutí kosmický a místy i industriálně řezavý a dronující dub s tanečním přesahem. Tanečníka ale nejprve čeká zdánlivě těžký sound, který postupně vtáhne psychedeličností a jiskřivostí. Ten pocit magie u ohně, který pomalu vyhasíná a hypnotizuje závěrečným žárem. To už je ale tanečník zároveň dávno v pohybu, protože zem pod nohami rozezněl další magický beat.

Info

Bios – Powers of Ten (Weltschmerzen, 2021)
Bandcamp projektu

foto © archiv projektu

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Dokument doby, který platí i dnes (Charlie Soukup)

Jiří Vladimír Matýsek 05.06.2021

Charlie Soukup není hlubokomyslný lyrik ani intelektuální kritik nepravostí. Je spíše pronikavým glosátorem, svérázem, který se s ironickým odstupem dívá na své okolí.

Hlasy tří generací (Femi Kuti & Made Kuti)

Akana 03.06.2021

V důrazu na silné politické a sociálně-kritické výpovědi táhnou otec i syn za jeden provaz.

Magie obnovených Plastiků

Jiří Vladimír Matýsek 29.05.2021

V kompletní, téměř osmdesátiminutové podobě zaznamenává koncert z Kopřivnice, který se konal v rámci prvního turné obnovených Plastiků.

Motorama: intimní postpunk o cestách i samotě

David Stoklas 27.05.2021

Nikdy se netajili zalíbením v minulosti, v soviet-wave hudbě, v šestnáctibitovém retru, ve vzpomínkách, které nikdy nezažili.

Temná ladění chladná i uhrančivá (Dark Tunes from Czech and Slovak Caves Vol II)

Dantez 20.05.2021

Pokračování Dark Tunes from Czech and Slovak Caves vybírá hudební projekty napříč žánry, produkčním umem i skladatalskými ostruhami.

Leonard Cohen v novom šate (First Aid Kit)

Mimi Filova 17.05.2021

V kategórii „tribute“ albumov patrí medzi tie kvalitnejšie – sestry sú skutočnými connoisseurs Cohenovej tvorby, a je to poznať.

Vedle mne jste všichni jenom básníci (Topinka vs. Rimbaud)

Valentýna Žišková 14.05.2021

Kniha představuje pozoruhodný případ díky své opoře v dobových textech a dokumentech i explicitně osobnímu a emocionálnímu pohledu na Rimabaudovu osobu.

Hledači věčné krásy (Kittchen)

Jiří Přivřel 13.05.2021

Kittchen se po šesti letech prodýchal k nové desce. Po čase stráveném ve vícehlavé smečce Zvíře jménem Podzim zase sólo.

Pornoučitelka a děti jako vězňové svých rodičů

Viktor Palák 13.05.2021

Smolný pich těží z pandemického období, během kterého byl natočen, nabízí ale víc než jen odraz neuróz, které tahle doba způsobila.

Morbidně zábavní, pochmurní, živější než kdy jindy (Arab Strap)

Veronika Jastrzembská 10.05.2021

Živá, surová, místy až hmatatelná hudba, doplněná o klávesy, smyčce a dechové nástroje připomíná soundtrack k reálnému, ovšem poněkud ponurému životu.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace