Články / Recenze

Pocit magie u ohně (Bios)

Pocit magie u ohně (Bios)

Richard Kutěj | Články / Recenze | 07.05.2021

Zvuk jako fosforeskující dialogy ohně, vody a země. K dokonalé atmosféře někdy stačí dvě měnivé linky a uzemňující hypnotický beat. Slovenská elektronická dvojice Bios o sobě dala vědět poprvé v roce 2011 na EP Tbck J † Slw Dth. Výtvarníci Boris Sirka a Jozef Tušan vždy hodně stavěli na improvizacích, ze kterých šlechtili originální atmosférické drony a pestrou atmosféru, kde si ambientní fantazie podává ruce se syrovostí industrialu i zemitostí dubu a dalších vlivů. To vše natolik uhrančivě, že si jejich psychedelické stěny našly příznivce třeba i mezi vyznavači black metalu. Improvizace pak tvoří i základy Fluorescent Minerals, debutového alba z roku 2016. O zvuk se v projektu stará Boris Sirka, Bios ale kladou důraz i na vizuály. Ty vytváří Jozef Tušan, který se v klubové scéně už před lety zapsal coby VJ Láska či artzinem Lazy Dog.

Záznamy živých improvizačních setů dvojice zní také na některých dalších EP projektu, Bios ale zároveň rádi mění přístup. Na albu Powers of Ten více pracují s dynamikou a zaměřili se také na melodičnost svých skladeb. Neznamená to ale, že by se tím jejich tvorba stala přístupnější, či ustoupila z experimentátorské cesty. Dosud se Bios věnovali i rozsáhlým skladbám s velkorysou stopáží, nyní zvukový příběh rozdělili do deseti tracků, kdy nejdelší přesahují maximálně sedm minut. Čas na budování vtahující a hypnotické atmosféry, kterou Bios umí, je tak kratší. Oni to ale zvládají i tak.

Zvuky a melodie stojí často na prazvláštně jednoduše pokroucených linkách, které se nesou jako klubko hadů, ze kterého neustále vykukuje jiná hlava. Hlav není příliš a krotí je výsledná atmosféra. Bios staví na stejnou úroveň kompoziční složku i zvuk. A právě zvuk Powers of Ten sám o sobě mnohdy rozjede do monstrózně opojné atmosféry i ty nejjednodušší linky. Ty pak posouvají dál i beaty, které trackům dávají až rituálně taneční atmosféru.

Bios na Powers of Ten kroutí kosmický a místy i industriálně řezavý a dronující dub s tanečním přesahem. Tanečníka ale nejprve čeká zdánlivě těžký sound, který postupně vtáhne psychedeličností a jiskřivostí. Ten pocit magie u ohně, který pomalu vyhasíná a hypnotizuje závěrečným žárem. To už je ale tanečník zároveň dávno v pohybu, protože zem pod nohami rozezněl další magický beat.

Info

Bios – Powers of Ten (Weltschmerzen, 2021)
Bandcamp projektu

foto © archiv projektu

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Hiphopový blockbuster Tylera, the Creatora

Martin Šmíd 16.09.2021

Na červený koberec Grammy se Tyler Okonma ohákl do růžového obleku à la lobby boy, inspirovaného filmem Grand Budapest Hotel Wese Andersona a navrženého jeho vlastní značkou...

Hudba k láske (Vec & Švidraň)

Kristína Valachová 08.09.2021

Z albumu cítiť kreatívnu hravosť a hľadanie spoločnej tvorivej cesty. Úprimný výsledok necieli dohnať aktuálne rapové trendy.

Šílený závod šťastné melancholie (Tim Dup)

Adéla Polka 05.09.2021

Jeho síla spočívá především v rozněžnělé melancholii, skrze níž opěvuje svůj svět za doprovodu prakticky klasického klavíru.

Boj i smíření (Gojira)

Jiří Procházka 03.09.2021

Gojira rozvíjí svá obvyklá témata jako životní koloběh, osobní rozvoj a dopady lidského chování na životní prostředí a stav společnosti.

Ve skleněné kouli (Glaare)

Jiří Vladimír Matýsek 02.09.2021

Co Glaare odlišuje od masy kapel, které se k oběma směrům v jakési retro vlně hlásí, je působivý vokál, v němž najdeme smutek i dravost, často najednou.

Soustavný sonický nátlak (Part Chimp)

Dantez 25.07.2021

Britští Part Chimp se dosud věnovali noise rocku, který se inspiroval Sonic Youth i zběsilými Lightning Bolt.

Po jaké době je vhodné lidem říkat, že je milujeme? (Moontype)

David Stoklas 10.07.2021

Moontype, ačkoliv by mohli, se neohánějí technikou, ale intelektuálnímu math rocku naopak trochu srazili hrany.

Že by ten správný čas vytáhnout kytaru? (Flock of Dimes)

Veronika Jastrzembská 29.06.2021

Do toho se ještě přidá rozpačité porozchodové období, kdy člověk neví, co sám se sebou, jak znovu začít, z čeho se poučit...

Historie kapitalocénu a možnosti znovustvoření

prof. Neutrino 28.06.2021

Vydavatelství Neklid přichází s obsáhlou studií o zrodu a strategiích „kapitalistické ekologie“ aneb jak si člověk dokázal zotročit člověka a zplundrovat ekosystém planety ve jménu mamonu.

Snivě i do hloubky (Susheela Raman)

Akana 26.06.2021

Její fúze západních písničkářských postupů s východními prvky nepůsobí ani trochu povrchně nebo podbízivě.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace