Články / Recenze

Pocit magie u ohně (Bios)

Pocit magie u ohně (Bios)

Richard Kutěj | Články / Recenze | 07.05.2021

Zvuk jako fosforeskující dialogy ohně, vody a země. K dokonalé atmosféře někdy stačí dvě měnivé linky a uzemňující hypnotický beat. Slovenská elektronická dvojice Bios o sobě dala vědět poprvé v roce 2011 na EP Tbck J † Slw Dth. Výtvarníci Boris Sirka a Jozef Tušan vždy hodně stavěli na improvizacích, ze kterých šlechtili originální atmosférické drony a pestrou atmosféru, kde si ambientní fantazie podává ruce se syrovostí industrialu i zemitostí dubu a dalších vlivů. To vše natolik uhrančivě, že si jejich psychedelické stěny našly příznivce třeba i mezi vyznavači black metalu. Improvizace pak tvoří i základy Fluorescent Minerals, debutového alba z roku 2016. O zvuk se v projektu stará Boris Sirka, Bios ale kladou důraz i na vizuály. Ty vytváří Jozef Tušan, který se v klubové scéně už před lety zapsal coby VJ Láska či artzinem Lazy Dog.

Záznamy živých improvizačních setů dvojice zní také na některých dalších EP projektu, Bios ale zároveň rádi mění přístup. Na albu Powers of Ten více pracují s dynamikou a zaměřili se také na melodičnost svých skladeb. Neznamená to ale, že by se tím jejich tvorba stala přístupnější, či ustoupila z experimentátorské cesty. Dosud se Bios věnovali i rozsáhlým skladbám s velkorysou stopáží, nyní zvukový příběh rozdělili do deseti tracků, kdy nejdelší přesahují maximálně sedm minut. Čas na budování vtahující a hypnotické atmosféry, kterou Bios umí, je tak kratší. Oni to ale zvládají i tak.

Zvuky a melodie stojí často na prazvláštně jednoduše pokroucených linkách, které se nesou jako klubko hadů, ze kterého neustále vykukuje jiná hlava. Hlav není příliš a krotí je výsledná atmosféra. Bios staví na stejnou úroveň kompoziční složku i zvuk. A právě zvuk Powers of Ten sám o sobě mnohdy rozjede do monstrózně opojné atmosféry i ty nejjednodušší linky. Ty pak posouvají dál i beaty, které trackům dávají až rituálně taneční atmosféru.

Bios na Powers of Ten kroutí kosmický a místy i industriálně řezavý a dronující dub s tanečním přesahem. Tanečníka ale nejprve čeká zdánlivě těžký sound, který postupně vtáhne psychedeličností a jiskřivostí. Ten pocit magie u ohně, který pomalu vyhasíná a hypnotizuje závěrečným žárem. To už je ale tanečník zároveň dávno v pohybu, protože zem pod nohami rozezněl další magický beat.

Info

Bios – Powers of Ten (Weltschmerzen, 2021)
Bandcamp projektu

foto © archiv projektu

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Beznaděj svobodných otroků (Zeal & Ardor)

Daniel Šimáček 22.09.2022

Nová deska dává volnější průchod agresivitě, je vokálně expresivnější, jako by nezbývalo nic jiného, než se z krvavé historie i současnosti vyřvat.

Tak trochu jiné rádio (Gleb)

Veronika Viková 08.09.2022

Big Boy FM je v pořadí už třetím albem bratislavského rapera Gleba. Od jeho posledního alba Gauč Storytelling uplynuly tři roky.

Najít si svý místo (Anki)

Helena Domanská 06.09.2022

O čem Anki sní? Už nechce pracovat za kasou. V tracku Asian Dream líčí ponuré prostředí, nekonečné směny a dramatická setkání.

Kultura vydupaná ze země (Kartografie (Eko)systémů)

Jiří Přivřel 04.09.2022

Dobré zprávy z regionů. Víc než jen průvodce.

Otcovský vzor (Criminal II & III)

3DDI3 03.09.2022

Criminal II & III jsou o racionalizaci všeho, co většina lidí považuje za nenormální, až psychopatické.

... nikdy nevyjde z módy (Metronomy)

Jonáš Sudakov 01.09.2022

Hodinová štopáž, odkaz vecnosti kapely a farebnosť produkcie. Na novom albume to všetko škrtli výmenou za jednoduchosť a pomalosť.

S Viah tančíme

Emma Barickmanová 30.08.2022

Tam, kde bylo předtím extatické volání do noci, je nyní něco melancholičtějšího, ale zároveň hlubšího, vážnějšího a uvědomělejšího.

Nejlepší zbraň je ta, ze které musíte vystřelit jen jednou (Castaka/Metabaronovy zbraně)

3DDI3 28.08.2022

Dvojpříběh Alejandra Jodorovského Castaka & Metabaronovy zbraně je návratem do známých vod oblíbeného vesmíru série Mistrovských děl evropského komiksu.

Zasnění Britové si otevřeli colu a rozjímají nad kryptoměnami (alt-J)

Dominika Fuchsová 19.08.2022

Album „kde se příběhy z Hollywoodu, inspirované skutečnými zločiny, prolínají s některými z osobnějších momentů členů kapely“.

Americká gotika podle Wovenhand

Adam Tomáš 17.08.2022

Je to právě duch americké gotiky, který je silně přítomen v tvorbě Wovenhand, a aktuální LP to dokládá v tom nejlepším slova smyslu.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace