Články / Reporty

Pocity podzimní i paranoidní (Xiu Xiu + BREN)

Pocity podzimní i paranoidní (Xiu Xiu + BREN)

Kryštof Kočtář | Články / Reporty | 25.09.2023

Teze, antiteze, syntéza? I tak by se dalo nahlížet na koncert Xiu Xiu na brněnské Flédě. Této notně experimentální kapele z USA totiž předskakovali o poznání konvenčnější čeští BREN. I přes do očí bijící kontrast mezi zvuky obou skupin se jejich kombinace nejevila jako nefunkční či rušivá. Společným jmenovatelem se ukázaly být silné emoce – v jednom případě povědomé, ve druhém jakoby komunikované z úplně jiné planety.

Na své facebookové stránce BREN pojmenovávají vlastní muziku slovy „směs temných a naléhavých momentů“. Posluchač by se však neměl nechat zmást, nejde o temnotu jednorozměrnou, živenou ze stínů snahy o depresivní či děsivé vyznění. Zvuk BREN měl charakter spíše nejednoznačné snové zastřenosti. I přes zřetelné hraní na melancholickou notu (možná právě proto?) působily jejich skladby hřejivým a romantickým dojmem, zasněné publikum obklopovala intimní oblaka tvořená rozmlženými a pomalými kytarovými melodiemi. Spíše nekonkrétní plochy pak byly nezřídka prodchnuty působivými, více energickými pasážemi, které se suverénně obešly beze zpěvu. Hudba BREN v sobě měla cosi z podzimní melancholie, pročež se zdála být dobrým vplutím do tohoto ročního období, jež den před koncertem započalo.

fotogalerii z koncertu zhlédněte tadyNejeden posluchač byl jistě na pochybách, zdali muzika BREN poslouží rovněž jako vhodné vplutí do koncertu Xiu Xiu. Kalifornská experimentální kapela totiž pracuje s postupy jí na hony vzdálenými, mnohdy se snaží docílit pravého opaku – znepokojit, vytrhnout z komfortní zóny či používat trapné a patetické prvky. A z kontrastu obou setů pak vyplynula jejich výlučnost. Ačkoli Xiu Xiu rovněž „hráli na emoce“, činili tak naprosto svébytným způsobem. Zpěv Jamieho Stewarta byl srdceryvný a mnohdy balancující na hranici kýče. Jeho typicky třesivé vibrato jen umocňovalo dojem nekontrolovaného prýštění intenzivních pocitů, připomínalo křehkou sklenici na víno neúprosně mačkanou ve svěráku – jako by se měl trpící Stewart každou chvíli kvůli vlastní zranitelnosti zhroutit, roztříštit. U mnoha skladeb pak převládala paranoidní a schizoidní atmosféra, kterou podivným způsobem současně podrývalo i podporovalo užití mnoha bizarních perkusí a píšťalek.

Přestože do Brna Xiu Xiu přivála vlna, kterou vzedmulo jejich turné k nové desce, v rámci setu zaznělo mnoho starších skladeb – zdrcující Don Diasco, až překvapivě taneční Rumpus Room či přenádherný cover písně Falling ze seriálu Twin Peaks. A ti, kdo Twin Peaks viděli, mi jistě dají zapravdu, že Xiu Xiu svou hudbou i performancí zdárně korespondují zejména s atmosférou třetí, nejpodivnější série Davida Lynche. Naproti tomu set BREN měl v sobě cosi z blaživé a svůdné snovosti prvních dvou sérií Twin Peaks, a i díky tomu dávala posloupnost obou vystoupení smysl.

Info

Xiu Xiu (us) + BREN
24. 9. 2023 Fléda, Brno

foto © Jan Svora

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Monkey Week 2023: Jako doma

Michal Pařízek 29.11.2023

Vizuální charakteristika jubilejního patnáctého ročníku byla ve znamení jakéhosi obřího flipperu, což se záhy ukázalo jako nadmíru příhodné.

Down in the past (Mando Diao)

Eva Karpilovská 28.11.2023

V půlce koncertu skupina opustila podium, aby se vrátila k upravenému, akustickému setupu, kterým se opravdu přenesli do dob před rock’n’rollem. Long Before the Rock’n’roll.

Nepřestávám vrhat stín (WWW Neurobeat)

Tomáš Jančík 26.11.2023

Absolutní zapálení a smysl pro detail je vidět i ve chvíli, kdy raperovi na moment vypadne text – žádná nejistota, ve vteřině nastupuje freestyle.

Tired of life, start over (Blank Banshee)

Dominik Polívka 26.11.2023

Holubice, Macintosh a řecké sloupy. Procházím estetiku videí kanadského producenta Patrika Driscolla. Vše v dřevní kvalitě 3D modelů z počátku milénia.

Tanec v krajině snů (Jaga Jazzist)

Kryštof Kočtář 24.11.2023

Laťku norští hudebníci nasadili dost vysoko hned ze startu, avšak euforická cesta do cíle se nesla v jejím neustálém navyšování a překračování.

Chvála ozubeným kolesům i vesmírným potulkám (Laibach)

Michal Smrčina 23.11.2023

Kdo by se nebál do Divadla Hybernie? Toto místo si příliš nespojuji s kapelami typu Laibach...

Nebuďme zdvořilí (Laurie Anderson with Sexmob)

Lukáš Grygar 22.11.2023

Když došlo na O Superman, nebudu lhát, že mě nedojala – slyšet naživo basový nájezd doprovázející „so hold me, mom“ je samozřejmě chvilka do památníčku.

Stále silnější deprese (Blues Alive)

Jiří V. Matýsek 21.11.2023

Post-festivalová deprese bude po letošním Blues Alive tak nějak silnější. Všechno si prostě sedlo.

S kladivem a empatií (Yaeji)

Ondřej Pěkný 18.11.2023

A pak se na scéně objevuje kladivo. S topůrkem barvy magenta, jiným, než dvě výše zmiňovaná. Jsou tedy tři? Jedno se transformovalo?

Všichni jsme tu kámoši (Shame)

Filip Peloušek 15.11.2023

Když se o pár měsíců později blížím šlehaný štiplavým podzimním větrem přes Hlávkův most k Fuchsu, mám tušení, že tentokrát dostanu trochu jiný druh zážitku.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace