Akce

Pod dlažbou je pláž! hlásí festival Ostrava Kamera Oko

Ostrava Kamera Oko
28. 09. 2022 16:00 - 02. 10.
Galerie Plato, Minikino, Etáž, Městská jatka, Ostrava

„Sotva jsme si během předchozího ročníku OKO s podtitulem RájPARADISE na chvíli oddechli od pandemie, vypukla válka. Města zaplavily ukrajinské vlajky, svými barvami připomínající pláž a moře, a nám se vybavilo jedno z hesel revolučního roku 1968: Sous les pavés, la plage! Bereme ho proto letos za své, a stavíme se tak na stranu všech, kteří se nesmíří s agresí a jsou odhodláni hájit svobodu. Slyšíme v něm nejen apel, ale i naději a víru v dobrý konec. Jsme zvědaví, jak na něj zareagují naši kurátoři a také diváci,” říká Gabriela Knýblová, ředitelka festivalu.

Soutěžní sekce Oficiální výběr představí rizikovou práci a díla klasiků, kteří cíleně vyhledávají nepohodlí a opouští své komfortní zóny. OKO za účasti delegace tvůrců promítne rozhovor s Volodymyrem Zelenským. „Jde o hlavní audiovizuální počin tohoto roku. Žádná kinematografie se nevyrovná hodnotám zde uloženým,” říká Jakub Felcman, dramaturg hlavní soutěže festivalu. „První rozhovor s ukrajinským prezidentem probíhal v krytu v době bombardování. Na jednu stranu banální dialog s prezidentem, na stranu druhou extrémní případ vykročení z komfortní zóny. Od té doby vznikl nespočet takových rozhovorů, s médii veřejnými i komerčními. Ale tento, vedený veřejnoprávní televizí, byl první a vyžadoval největší míru statečnosti a odvahy,” dodává.

Svou fascinaci poetickým filmovým černobílým obrazem na OKO představí česká kameramanka Yvon Teysslerová. „Filmový obraz dokáže být velmi blízko hmotnému životu lidí a reprodukovat to, co cítíme. Zároveň se od něj dokáže světelnými roky vzdálit a vytvořit svět zcela nový. To vše je schopen bez jediného lidského slova,” avizuje Teysslerová. V roce 2012 na OKO zvítězil její krátký film Poslední skupenství, v rámci FAMU byl její film 35 milimetrový Miroslav Janek vybrán v boji o studentského Oscara. Natočila více než třicet krátkých a desítku dokumentárních filmů, vedle toho pracovala jako zpravodajská kameramanka v ČR i v zahraničí.

S třiadvacetiletým ruským solitérem Vadimem Kostrovem seznámí Tomáš Slunský z kolektivu Gin&Platonic. „Kvůli tlaku a cenzuře ze strany vyučujících se rozhodl zanechat studia na institutu kinematografie, aby pak v letech 2020–21 téměř svépomoci dokončil šest celovečerních snímků a otřásl světem nezávislého filmu,” uvádí Slunský. Loni Kostrov na MFDF Jihlava obdržel zvláštní uznání za zachycení rizika života a natáčení filmů v současném Rusku. V Ostravě osobně uvede svůj letošní autobiografický film Осень (Podzim, 2022). Ten je součástí trilogie, která bude jako celek promítnuta na OKO ve světové premiéře. Dojde zároveň na jeho masterclass.

O tom, že síla fikce se nemusí vylučovat s palčivostí dokumentu, přesvědčí kurátorský výběr Martina Horyny (KVIFF). „Výběr se zaměří na kvazi-autentické filmové tvary, u nichž není až tak podstatné zkoumat, kdy jejich kamera nabízí pohled dokumentární a kdy inscenovaný,” přibližuje Horyna. Edith Jeřábková a Jakub Adamec využijí akustický model nové ostravské koncertní haly od architekta Stevena Holla a nabídnou možnost vyzkoušet akustické vlastnosti nové koncertní architektury. „Bude plná očí malých postav zastupujících budoucí diváctvo. Malé a velké posluchačstvo se tak potká v jednom prostoru a příběhu stvořeném pro OKO,” uvádí kurátoři výstavy, která bude pojatá jako soundartová intervence v galerijním prostoru Plato.

Novinář a hudební dramaturg Pavel Klusák pro OKO připravil tříhodinovou audiovizuální událost, během níž vystoupí experimentální hudebníci a zvukoví umělci Ivan Palacký, Petr Vrba, Martin Nábělek a také sám Klusák. Jeho Snídaně: Jez zvuků představí československé vzdělávací filmy o jídle a stravě a zároveň se stane oslavou hostiny. Návštěvníky čeká v průběhu promítání komunitní snídaně.

Info

Ostrava Kamera Oko
28. 9. - 2. 10. 2022
Ostrava
web

foto © Monika Abrhámová

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Mezipatra opět na Prague Pride

redakce 07.08.2022

Polské drama Strachy v nás z prostředí katolického venkova, diskuze o asexualitě nebo pubquiz. Mezipatra přinášejí na Prague Pride bohatý doprovodný program.

Brutal Assault nabídne rekordní počet kapel

redakce 07.08.2022

Brutal Assault se v letošním roce rozrůstá o další festivalový den. Jedna z největších metalových přehlídek v Evropě poprvé začíná už úterním programem.

Chcete hrát na slovinském Mentu?

redakce 06.08.2022

Slovinský festival Ment Ljubljana zve evropské kapely, sólové interprety a živé umělce s koncertními zkušenostmi a veřejně přístupným audio a video materiálem.

Soupiska Prague Gothic Treffen je komplet

redakce 04.08.2022

Na konci srpna se do Prahy opět vrátí největší setkání gotiků ve střední Evropě.

První ročník Mojoy festu

redakce 04.08.2022

Na tomto ročníku s podtitulkem „Songwriters Edition“ se mimo jiné představí grunge-folkový Milo Karvas se svojí „on the road“ tvorbou.

Sound festival na Altenburgu 1964

redakce 02.08.2022

Na clubbery čekají dvě stage, temná atmosféra a především současný berlínský techno sound, který přijede reprezentovat francouzská DJka Léa Occhi.

Festival Sziget příští týden i s českou stopou

redakce 02.08.2022

Dostat se do programu festivalu se letos podařilo hned několika zástupcům české a slovenské scény

Letní alternativa v Bystřici

redakce 31.07.2022

Letní alternativa, jednodenní festival nekomerční hudby, je v Bystřici zavedený.

Multižánrový festival Repete podpoří zámek v Rožmitále pod Třemšínem

redakce 28.07.2022

Cílem Repetefestu je tedy poskytnutí prostoru pro sebepropagaci začínajícím umělcům, rozšíření povědomí o této krásné památce na okraji Brd a snaha finančně podpořit fungování spolku.

Festival YouTopia hledá nejlepší slovenský videoklip

redakce 26.07.2022

Je čas popri hudobných cenách vyzdvihnúť aj to najlepšie, čo vzniká na slovenskej videoklipovej scéne.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace