Zprávy

Podcast Rapspot vládne. Karel Veselý a Děcko v něm „dissí a pissí“ na český rap

Podcast Rapspot vládne. Karel Veselý a Děcko v něm „dissí a pissí“ na český rap

redakce | Zprávy | 26.05.2022

Ztrácíte se v záplavě současného českého rapu? Nepobíráte, kde se vzala aktuální mánie kolem Yzomandiase, Viktora Sheena a dalších? Chcete znát nejžhavější bangery jako první? Pro vás všechny je tady Rapspot, podcast o českém rapu, který od začátku letošního roku připravují hudební publicista Karel Veselý a básník a promotér Lubomír Dítě. Znojemská rapová klika má za sebou deset dílů, právě dokončuje svůj žebříček nejlepších českých rapových tracků všech dob a také ohlašuje letní live premiéru.

Rapspot se na streamovacích službách objevil v polovině ledna a drží si čtrnáctidenní periodicitu. Cílem Karla a Děcka bylo od začátku „dissit a pissit na český rap“, ale samozřejmě také doporučovat to nejzajímavější, co se aktuálně děje na této scéně. Místo pochlebování rapperům si Rapspot do každého dílu raději zve známé osobnosti, které mají rády rap a chtějí se podělit o své objevy. Mezi hosty na telefonu byli zatím Lily z RealTalk, publicistka Apolena Rychlíková, Lukáš Vydra ze skupiny Dukla nebo režisér Šimon Šafránek.

Kromě pravidelné dávky aktualit a novinek z českého rapu také Rapspot od druhého dílu zveřejňuje svůj žebříček sta nejlepších českých tracků všech dob. Na první desítku „all time chart“ dojde v dvanáctém díle někdy v polovině června. Od Manželů a Jiřího Korna přes Penery a Supercrooo až k současné mladé vlně, žebříček Rapspotu je ideální způsob, jak si udělat opáčko v dějinách domácího hip hopu nebo nastudovat „knowledge“ od těch nejpovolanějších. Karel Veselý píše o českém rapu od začátku tisíciletí, podílel se na seriálu Rapstory a napsal knihu Hudba ohně. Je také členem redakce Full Moonu. Lubomír Dítě od nepaměti pořádá ve znojemském klubu Gogo rapové večírky.

Podcast Rapspot vzniká zcela nezávisle na mediálních domech, a proto se může spolehnout jen na podporu fanoušků. I bez mediální tlačenky si Karl a Děcko během krátké doby stihli získat hodně příznivců, kteří cení vědomosti dvojice i jejich svérázný znojemský humor. Rapspot se také pravidelně objevuje na nejvyšších příčkách žebříčku nejposlouchanějších hudebních podcastů v Čechách. Brzy bude šance vidět Rapspot poprvé i naživo. Na konci srpna se Karl a Děcko objeví v programu ostravského literárního festivalu Inverze.

Karl a Děcko se nebojí kritizovat zdánlivě nedotknutelné hvězdy nebo pop-rap z trending žebříčků. Zároveň ale upozorňují na nastupující talentované rapperky nebo dosud neznámé objevy z regionů. Na Instagramu Rapstory_cz také exkluzivně zveřejňují rubriku Banger týdne.

Info

Rapspot
lajny

foto © Jan Gajdoš

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Amy Shark i Bonobo v Praze

redakce 29.06.2022

Dravá indiepopová zpěvačka Amy Shark vyráží na turné a svou českou premiéru. Bonobo nás vezme do pestré divočiny alba Fragments, v Praze zahraje na podzim.

Eva Jiřička a Ladislav Jezbera v GMU

redakce 29.06.2022

Právě probíhají dvě nové letní výstavy v královéhradecké galerii GMU – Mezi sebou Evy Jiřičky a Ego Ladislava Jezbery.

Private Poison, Arleta má avatara

redakce 28.06.2022

Rapperka a vizuální umělkyně se nedlouho po vydání dvojsinglu Weapon/Paranoia připomíná dalším ze svých temných a něžných hudebních dobrodružství.

Student Fest se zajímavým lajnapem

redakce 28.06.2022

Letos festival přinese, díky spolupráci s kolektivem glitter.hit, i zahraniční jména - italsko-australského producenta t0niho a polskou hyperpopovou dvojici mylittlethumbie & ksiaze700.

Nové album Markéty Foukalové a Martina Brunnera

redakce 28.06.2022

Jde o druhou živou nahrávku koncertu z programového cyklu Nové horizonty, propojující jazz a symfonickou hudbu.

Červenec v Underdogs' a na Fluffu

redakce 27.06.2022

V sólové tvorbě sází J.Zunz na minimalistickou elektroniku, evokující stav na pomezí snu a bdělosti, a skrze repetitivní melodie směřuje za horizont běžného vědomí.

Central European Jazz Showcase představuje

redakce 27.06.2022

Cílem showcase je podpořit export jazzových kapel, aby se častěji objevovaly na programech klubů a festivalů v zahraničí.

prazdniny s letním singlem

redakce 26.06.2022

Prazdniny nejsou jen pop z nákupáku, jak by se mohlo na první pohled zdát.

Půlnoc umění, nová výstava Kunsthalle Praha

redakce 26.06.2022

Letní výstava představí soukromou sbírku a aktivity Karla Babíčka – významného kulturního hybatele a zakladatele legendární pražské galerie Behémót v 90. letech.

OFF Festival začne speciálními warm-upy

redakce 25.06.2022

Katovický OFF Festival přichází se zajímavou novinkou, letošní ročník začne o den dříve, a to speciálními warm-upy na speciálních místech.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace