Zprávy

Podcast Vysílač završuje sérii na téma postavení žen v hudbě

Podcast Vysílač završuje sérii na téma postavení žen v hudbě

redakce | Zprávy | 09.10.2021

6. října vyšel dvacátý třetí díl Vysílače, podcastu festivalu Žižkovská noc, nesoucí název Hudebnice: pohled z backstage. Snaha musí vzejít odspodu. Věnuje se tématu postavení žen v hudebním průmyslu, a navazuje tak na dva předchozí díly, které se věnovaly sexismu a ženské zkušenosti v hudbě. 

Vznikla tak série mapující nerovnosti a bariéry, kterým ženy na hudební scéně čelí, vycházející jak ze zkušeností samotných mluvčí, tak z ankety, kterou tým Vysílače mezi hudebnice a hudební profesionálky rozeslal. Zatímco první díl série se soustředil na obecné pojmenování problémů, situaci v rapu a srovnání se zahraničím, v navazující debatě druhého dílu zazněly osobní zkušenosti českých a slovenských hudebnice o zdejší atmosféře a tlacích, se kterými se setkávají. Nejnovější díl se tentokrát zaměřil na roli bookerů a bookerek, a na to, co je možné dělat pro změnu. Hosty posledního dílu byli Barbora Šubrtová, dlouholetá dramaturgyně festivalů Metronome a United Islands, a David Čajčík, promotér Heartnoize Promotion a booker pražského klubu Roxy. V minulých dvou dílech série se objevily socioložka Anna Oravcová, hudebnice a kurátorka pražské Synth Library Mary C, antropoložka, spisovatelka Pavla Jonssonová, Katarína Kubošiová alias Katarzia a Aneta Martínková alias Margo. 

„Za mě by bylo fajn, kdyby se, hlavně v mainstreamových médiích, rétorika z hudebního průmyslu nesla spíš v rovině ‚nemáme na to‘, než ‚bude to na úkor kvality,“ vyjádřil se David Čajčík v podcastu k tématu genderově vyrovnaného zastoupení na koncertech. Kvalitních umělkyň je údajně dost, problémem je ale potřeba velkých českých festivalů prodat dostatek lístků, což klade vysoké nároky na popularitu hlavních umělců, kteří jsou hlavním lákadlem pro návštěvníky. Na další pro Česko specifický problém bránící změně systému upozornila Barbora Šubrtová. „Necítím, že by tady byla, a to (až na výjimky) i ze strany umělkyň a profesionálek, touha to k nějakým kvótám a něčemu podobnému posouvat. Něco takového je branné ne vyloženě jako stigma, ale rozhodně to není cool.“ Rozdíl oproti situaci v zahraničí, kde je spolupráce a sdružování se žen v hudebním průmyslu běžné, Šubrtová přisuzuje působení feminismu.

více o podcastu zde

Info

Vysílač
web podcastu

ilustrace © Nikolas Petrlík

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Dirty Old Dogs pokřtí album

redakce 27.10.2021

Ústřednímu tématu koncepčního alba o očistě ohněm a zániku zůstává kapela věrná i při produkci koncertu. Křest u bývalé šibenice v areálu pevnosti Fort Galgenberg.

Pacino nespí

redakce 26.10.2021

Deska, která spatří světlo světa během následující zimy, se bude jmenovat Sedm světů a vyjde na vinylu a digitálně.

Nichi Mlebom, OvO a další v Underdogs'

redakce 26.10.2021

Julian Werl aka Nichi Mlebom je rakouský multiinstrumentalista, producent a písničkář, který našel druhý domov na brněnské alternativní scéně.

Evah vydává debutové EP

redakce 26.10.2021

Old Photos jako vzpomínka na jednu životní etapu plnou bezstarostnosti, lásky a velkých plánů.

První narozeniny kolektivu Ciocia Czesia

redakce 25.10.2021

Peníze vybrané na této benefiční akci budou použity na podporu osob v tíživé finanční situaci, které jsou nuceny přijet do České republiky na interrupci.

Label Xion zve do Puncta

redakce 25.10.2021

V Puncte bude Hydropsyche doprevádzaný vizuálom od Petry Hermanovej, ktorá využíva kombináciu ručne kreslenej a digitálnej animácie.

MFDF Ji.hlava: Oliver Stone, Jana Ševčíková i současné Bělorusko

redakce 25.10.2021

Jubilejní ročník festivalu zahájí film Když květiny nemlčí, který zachycuje atmosféru v Bělorusku po loňských prezidentských volbách.

Soutěž Mezipater ovládl hlas žen

redakce 24.10.2021

Letošní soutěž vypráví velké lidské příběhy, které zprostředkují autentickou queer zkušenost z celkem šesti světadílů.

Projekt MusicAIRE na podporu hudebního průmyslu

redakce 24.10.2021

V prvním kroku MusicAIRE zveřejnil dotazník zaměřený na evropské hudební odvětví.

3KinoFest poosmé

redakce 23.10.2021

Zkraje listopadu se bude v Praze konat Mezinárodní filmový festival, zaměřený na středoevropskou kinematografii.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace