Články / Recenze

Pohled do inspiračního zázemí Forest Swords

Pohled do inspiračního zázemí Forest Swords

blueskin | Články / Recenze | 26.07.2018

OHODNOŤTE DESKU

Taneční kluby umožňují setkání s elektronickou hudbou v jejím přirozeném prostředí. Mixované kompilace a podcasty jsou pak nejjednodušší cestou, jak se tomuto setkání přiblížit, aniž byste museli opustit komfort svého domova. A řada DJ-Kicks patří k nejstarším pokusům o přenesení klubového zážitku do pohodlí obýváků posluchačů v podobě cédéčka. Kromě ortodoxních houseových a techno setů se v sérii nachází i několik úkroků směrem k náročnější poslechové elektronické hudbě. Aktuální příspěvek Matthewa Barnese, známějšího jako Forest Swords, jde podobnou cestou jako tři roky starý díl, který namíchal Actress.

Zatímco ten byl ale ve znamení rytmické a stylové jednolitosti, Barnes sází na větší rozmanitost. Jeho díl tak připomíná spíše mixtape, jejichž dramaturgie je z povahy věci více nahodilá než předem připravené a studiově vycizelované mixy, které podobné CD kompilace obvykle nabízejí. Zejména první čtvrthodina disku trpí značnou neujasněností koncepce – ambientní tracky se prolínají s terénními nahrávkami a leftfield elektronikou různých dat vzniku (spolupráce Anny Homler se Stevem Moshierem na fantastickém albu Breadwoman, které vyšlo původně v roce 1985).

Teprve s šestým trackem, moderním reggae projektu Rhythm & Sound, vstupujeme do zajímavější části alba, v níž do sebe skladby přirozeně zapadají a mix si drží jasnou jednotící linku. Barnesovi se daří nacházet spojnice mezi tak rozdílnými styly, jako je postpunk Anny Domino, new age elektronika Dead Can Dance či devadesátkové IDM projektu Disjecta. Dojde i na novější skladby od Laurel Halo, Demdike Stare či vlastní track Crow s výraznou syntezátorovou melodií. K nejlepším momentům mixu patří ten, kdy se k jeho konci dubstepová skladba Showreel Pt. 2 od Djrum překlopí v klasický track The Box (Part 1) od Orbital.

Závěrečné minuty mixu pak charakterizuje stejný eklekticismus, jaký desku otevírá. Ve směsi etnických i terénních nahrávek a skladeb stojících mimo čas i prostor, jako je píseň Here Before z třináct let staré comebackové desky Vashti Bunyan, pak doznívá předchozí hodinový zážitek. Lehké nepohodlí z náročného poslechu je při něm bohatě vyváženo radostí z množství zajímavých tracků a jejich místy nečekaných spojení. Tenhle mix se stěží stane klasikou, přináší ale nadmíru zajímavý pohled do inspiračního zázemí Forest Swords a už pro tuhle šanci stojí nabízený uneasy listening za to.

Info

Forest Swords – DJ-Kicks (!K7, 2018)
bandcamp interpreta

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Dokument doby, který platí i dnes (Charlie Soukup)

Jiří Vladimír Matýsek 05.06.2021

Charlie Soukup není hlubokomyslný lyrik ani intelektuální kritik nepravostí. Je spíše pronikavým glosátorem, svérázem, který se s ironickým odstupem dívá na své okolí.

Hlasy tří generací (Femi Kuti & Made Kuti)

Akana 03.06.2021

V důrazu na silné politické a sociálně-kritické výpovědi táhnou otec i syn za jeden provaz.

Magie obnovených Plastiků

Jiří Vladimír Matýsek 29.05.2021

V kompletní, téměř osmdesátiminutové podobě zaznamenává koncert z Kopřivnice, který se konal v rámci prvního turné obnovených Plastiků.

Motorama: intimní postpunk o cestách i samotě

David Stoklas 27.05.2021

Nikdy se netajili zalíbením v minulosti, v soviet-wave hudbě, v šestnáctibitovém retru, ve vzpomínkách, které nikdy nezažili.

Temná ladění chladná i uhrančivá (Dark Tunes from Czech and Slovak Caves Vol II)

Dantez 20.05.2021

Pokračování Dark Tunes from Czech and Slovak Caves vybírá hudební projekty napříč žánry, produkčním umem i skladatalskými ostruhami.

Leonard Cohen v novom šate (First Aid Kit)

Mimi Filova 17.05.2021

V kategórii „tribute“ albumov patrí medzi tie kvalitnejšie – sestry sú skutočnými connoisseurs Cohenovej tvorby, a je to poznať.

Vedle mne jste všichni jenom básníci (Topinka vs. Rimbaud)

Valentýna Žišková 14.05.2021

Kniha představuje pozoruhodný případ díky své opoře v dobových textech a dokumentech i explicitně osobnímu a emocionálnímu pohledu na Rimabaudovu osobu.

Hledači věčné krásy (Kittchen)

Jiří Přivřel 13.05.2021

Kittchen se po šesti letech prodýchal k nové desce. Po čase stráveném ve vícehlavé smečce Zvíře jménem Podzim zase sólo.

Pornoučitelka a děti jako vězňové svých rodičů

Viktor Palák 13.05.2021

Smolný pich těží z pandemického období, během kterého byl natočen, nabízí ale víc než jen odraz neuróz, které tahle doba způsobila.

Morbidně zábavní, pochmurní, živější než kdy jindy (Arab Strap)

Veronika Jastrzembská 10.05.2021

Živá, surová, místy až hmatatelná hudba, doplněná o klávesy, smyčce a dechové nástroje připomíná soundtrack k reálnému, ovšem poněkud ponurému životu.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace