Články / Recenze

Pokoj na celé léto (Pottery)

Pokoj na celé léto (Pottery)

Štěpán Sukdol | Články / Recenze | 02.09.2020

Pětičlenná kapela z Montrealu, působící kolem autorské dvojice Austin Boylan a Jacob Shepansky, přišla po roce od svého prvního EP No. 1 s plnohodnotným debutem Welcome to Bobby´s Motel.

Žánrově Pottery originálně přistupují k postpunku a art popu, nebojí se ale zapracovat i další stylotvorné prvky, například funky a groovy basové party či svižné rokenrolové bicí. V „Bobbyho motelu“ nenajdeme žádné vyloženě překvapivé pasáže, spíš rozvíjení hudebních postupů načrtnutých na No. 1. Udiví snad jen velký příklon ke skupinovým vokálům, které téměř úplně vystřídaly hlavní zpěv.

Kdože je Bobby? Dle Pottery vznikl Bobby jako vtip, který si opakovali tak dlouho, až ho přetvořili v kapelní metarealitu. Bobby představuje imaginárního kamaráda i stav mysli, do kterého se můžete pohroužit a utéct před šedivou realitou. Bobbyho motel je pak místo, které sice není nejčistší ani nejhonosnější, ale je tu pro každého a každý v něm najde to, co právě potřebuje.

Album srší pozitivní energií, která snadno pohltí. Jedenáct skladeb na sebe příjemně navazuje a přeskakuje od tanečních rytmů do kytarového crescenda, útočí nespoutanou, až manickou hravostí. Tu podporují i odlehčené texty o lásce a zábavě (“Now my bones just freeze, we need to turn up the heat, I gotta ask ya Will you hold me close, and here’s a piece of my soul, don’t wanna lose ya”), často doplněné o skandované fráze. Mezi highlighty můžeme zařadit singly Hot Like Jungle a Texas Drums Pt I & II, zbytek skladeb je však bez potíží dohání a na desce nejsou žádné vyloženě slabé momenty.

Bobbyho motel je nabitý lehkostí a optimismem, vyzývá k tanci a úniku před bezútěšností reálného světa. Můžete se v něm jen na skok zastavit, anebo si v něm pronajmout pokoj na celé léto.

Info

Pottery – Welcome to Bobby's Motel (Partisan, 2020)
album na Bandcampu

foto © Rachel Lipsitz

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Nenalezeny žádné záznamy.

Sofistikovaný meditačný mood (Owen Pallett)

Matej Kráľ 18.09.2020

Ostrov je pre Palletta samota aj prázdnota, na ktorú vôbec netreba nahliadať výhradne negatívne. Objavujú sa v nej totiž obligátne úlomky svetla.

Omamnými bylinkami vyvoněná potní chýše (Fadex)

Vadim Petrov 16.09.2020

Fadex se dlouho utápěl v různých podobách dubstepu – pomalém, rychlém, smutném, veselém, sám poznal, že už stačilo.

Věčně pomíjivé pocity (Aiko)

Michaela Šedinová 14.09.2020

Album spojuje příjemné stránky popu s upřímnými texty, které odkrývají často bolestivé hledání sebe sama i k ostatním bytostem.

Konců se nebojme, naopak je vítejme (Protomartyr)

Max Friedrich 31.08.2020

Ultimate Success Today je ucelené dílo, které demonstruje konečnost jako takovou, ať už je to, jak říká Casey, život kapely nebo život soukromý.

Izolace i nekonečná samota (Fur)

Ondřej Rudel 28.08.2020

Facing Home Mixtape obsahuje sedm skladeb připomínajících nostalgické melodie The Beatles, The Beach Boys a The Monkees.

Fantazijné podoby budúcnosti (Deerhoof)

Richard Michalik 24.08.2020

Motív apokalypsy zvukovo definuje roztržitosť jednotlivých skladieb. Deerhoof sa príliš neohliada za melódiou alebo harmóniou.

Všetko zlé raz predsa musí skončiť (Old Man Gloom)

Filip Švantner 22.08.2020

OMG na svojej novinke vstávajú doslova z popola a je potrebné podčiarknuť, že smútok je integrálnou súčasťou nahrávky.

Ničivě přesný hlas T. S. Eliota

Libor Staněk 21.08.2020

„Do dnešní doby žádný z básníků Eliotovu Pustinu nepřekonal,“ zapsal si do deníku zkraje šedesátých let Jiří Kolář.

Zábavná hudební archeologická výprava (Yaeji)

Jiří Akka Emaq 18.08.2020

Za obřími brýlemi, které se před pár lety společně s mrkváči a roláky prokopírovaly skrz časoprostorovou anomálii do současnosti, se skrývá americko-korejská hudebnice.

Příběhy ukryté v několika slovech (Michal Rataj, Jaromír Typlt)

Richard Kutěj 16.08.2020

Tak divná a lehce nervní atmosféra. Shluky slov. Jakoby náhodný tok myšlenek, tohle jsou ale zároveň mini etudy, každá se svou pointou.