Články / Recenze

Pokoj na celé léto (Pottery)

Pokoj na celé léto (Pottery)

Štěpán Sukdol | Články / Recenze | 02.09.2020

Pětičlenná kapela z Montrealu, působící kolem autorské dvojice Austin Boylan a Jacob Shepansky, přišla po roce od svého prvního EP No. 1 s plnohodnotným debutem Welcome to Bobby´s Motel.

Žánrově Pottery originálně přistupují k postpunku a art popu, nebojí se ale zapracovat i další stylotvorné prvky, například funky a groovy basové party či svižné rokenrolové bicí. V „Bobbyho motelu“ nenajdeme žádné vyloženě překvapivé pasáže, spíš rozvíjení hudebních postupů načrtnutých na No. 1. Udiví snad jen velký příklon ke skupinovým vokálům, které téměř úplně vystřídaly hlavní zpěv.

Kdože je Bobby? Dle Pottery vznikl Bobby jako vtip, který si opakovali tak dlouho, až ho přetvořili v kapelní metarealitu. Bobby představuje imaginárního kamaráda i stav mysli, do kterého se můžete pohroužit a utéct před šedivou realitou. Bobbyho motel je pak místo, které sice není nejčistší ani nejhonosnější, ale je tu pro každého a každý v něm najde to, co právě potřebuje.

Album srší pozitivní energií, která snadno pohltí. Jedenáct skladeb na sebe příjemně navazuje a přeskakuje od tanečních rytmů do kytarového crescenda, útočí nespoutanou, až manickou hravostí. Tu podporují i odlehčené texty o lásce a zábavě (“Now my bones just freeze, we need to turn up the heat, I gotta ask ya Will you hold me close, and here’s a piece of my soul, don’t wanna lose ya”), často doplněné o skandované fráze. Mezi highlighty můžeme zařadit singly Hot Like Jungle a Texas Drums Pt I & II, zbytek skladeb je však bez potíží dohání a na desce nejsou žádné vyloženě slabé momenty.

Bobbyho motel je nabitý lehkostí a optimismem, vyzývá k tanci a úniku před bezútěšností reálného světa. Můžete se v něm jen na skok zastavit, anebo si v něm pronajmout pokoj na celé léto.

Info

Pottery – Welcome to Bobby's Motel (Partisan, 2020)
album na Bandcampu

foto © Rachel Lipsitz

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Nenalezeny žádné záznamy.

Reflexe emocí pomocí poetiky (Samia)

Michaela Šedinová 21.11.2020

Samia, písničkářka s andělským hlasem a výjimečným rozsahem, už není děcko. Album The Baby je plné melancholie a cynismu, které cítí mladý dospělý konfrontovaný se skutečným světem.

Všechno je v pořádku (Puscifer)

3DDI3 16.11.2020

Puscifer byl vždy jakýmsi únikem od reality, pošetilým blbnutím, což dokazuje i vizuální stylizace tentokráte inklinující k mužům v černém, kteří očekávají přílet mimozemšťanů.

Víc než jen depresivní brblání nad životem (Jan Fic)

Adéla Polka 09.11.2020

Pocity potomka podvedené generace se spadem z Černobylu na hlavách, neschopnost žít spořádaný život, příliš silný vztah k pití a neutuchající touha jsou hlavními tématy desky.

Když máš kamarády, nepotřebuješ nepřátele (Mutanti hledaj východisko)

Richard Kutěj 03.11.2020

Na novince zní pražská dvojice příměji a úderněji, aniž by ale slevila ze své kaleidoskopické hry s atmosférou a zvukem.

Jak se vyzpívat z krize středního věku (Matt Berninger)

Jiří Přivřel 01.11.2020

Matt Berninger z The National je žádaný. Nejvyšší čas na sólovou desku?

Po každé noci přijde nový den (Iro Aka)

obraz 23.10.2020

Sami autoři již názvem alba odkazují na japonský výraz „ukiyo“, který byl dříve v buddhistické tradici překládán jako „svět bídy“.

Malá zvuková evoluce (Pontiac Streator)

Jakub Koumar 21.10.2020

Pontiac Streator je i spousta experimentování, odkazů na současnou taneční scénu, a především přirozené přelétávání mezi různými styly.

Černá hudba v éře postnihilismu (Porenut)

Tomáš Kouřil 19.10.2020

Porenut se po textové a vizuální stránce naplno oprostili ode všech blackmetalových klišé a zároveň hudebně dozráli.

Hodnota rezonancie (White Place)

Matej Kráľ 17.10.2020

Čo znamená zaplniť biele miesto? Album Room od White Place je kompozičné nadýchaný slovenský projekt.

Alebo sú to len stromy (Jeseň)

Matej Kráľ 07.10.2020

Jeseň je najdivnejši slovenský pop. Prvoplánovou optikou môže človeku prísť dokonalé práve to, že svojím pôvodom napĺňa podstatu žánru bedroom pop.