Zprávy / Pozvánky

Pokoje 2022 startují

Pokoje 2022 startují

redakce | Zprávy / Pozvánky | 07.11.2022

Opuštěný barokní palác Hrzánů z Harasova na rohu Celetné a Kamzíkovy ulice, dříve proslulý textilním obchodem rodičů Franze Kafky, v listopadu zabydlí studenti a studentky umění a designu. Přehlídka mladého umění Pokoje 2022 představí tvorbu studentů třinácti vysokých škol z celé republiky a letos poprvé také ze čtyř zahraničních univerzit. Site-specific výstavní projekt s doprovodným programem odstartuje 11. listopadu a potrvá do 20. listopadu. 

Unikátní přehlídka Pokoje 2022 letos již po jedenácté představí výběr mladého umění a designu v netradičních prostorách. Do otevřené výzvy se přihlásilo šedesát uskupení z uměleckých škol z celé České republiky, z nichž pořadatelé vybrali návrhy zastupující třináct institucí. Letos poprvé je doplní také tvorba studentů a studentek čtyř zahraničních vysokých škol – Maďarské univerzity výtvarného umění, Akademie výtvarných umění ve Varšavě, Akademie umění v Banské Bystrici a Bard College z Berlína. 

Skupiny studentů a studentek napříč ateliéry dostanou k volné tvorbě celý jeden pokoj paláce, originálně pojatých pokojů tak bude k vidění celkem dvacet tři. Nápadité projekty vystavujících zaplní také chodby a další zákoutí barokní perly, která běžně bývá pro veřejnost uzavřena. 

Tématem letošního ročníku jsou “Okraje/Edges”. Společné téma slouží jako jednotící rámec výstavy i jako prvotní inspirace pro vystavující k promýšlení jejich instalací. Ve vybraných výstavních projektech se tak objevují site-specific díla pojednávající například o aspektech sociálního vyloučení nebo postavení queer lidí ve společnosti, či projekty zaměřené na tenkou hranici mezi lidským vnímáním a potenciálem umělé inteligence. Další účastníci své záměry pojímají mnohem formálněji či abstraktněji. 

Do přehlídky jsou zapojené ateliéry jak čistě uměleckých, tak designových škol, rozptyl zaměření ateliérů se tak pohybuje od sochařství, přes průmyslový design nebo filmový střih až po nová média, textilní tvorbu či malbu. Celkem se na ojedinělém výstavním projektu budou podílet zhruba dvě stovky studentů minimálně ze šesti evropských zemí. V jednom z pokojů se představí i studenti a studentky z řad válečných uprchlíků z Ukrajiny, které pod svá křídla vzala Akademie výtvarných umění v Praze.

Info

Pokoje 2022
11.–20. 11. 2022
Palác Hrzánů z Harasova, Praha
Fb událost

foto © se svolením Pokojů

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

The Blue Stones a drag queen Alyssa Edwards v Praze

redakce 07.12.2022

Americká drag queen, tanečnice a osobnost televizní zábavy Alyssa Edwards přijede poprvé do Prahy. Její život je jeden velký spektákl.

Shortparis, Fléda, antiválečný hudební rituál

redakce 06.12.2022

Tvorba Shortparis aktualizuje tradici sociopolitické kritiky postpunku o soudobé postupy experimentálního popu.

Synapse Knowledge uzavře online masterclass se Sylvií Simmons

redakce 06.12.2022

Sylvie je redaktorkou prestižního hudebního titulu Mojo a na svém kontě má také řadu biografií.

Konektiv se blíží

redakce 04.12.2022

Tři nová hudební vystoupení, ve kterých se setkávají čeští hudebníci s hudebníky z řad přistěhovalců a národnostních menšin.

Brighter Death Now s Raison d’être v Underdogs'

redakce 03.12.2022

Celá Karmanikova tvorba, a hlavně živá vystoupení, jsou destilovanou anarchií, přehlídkou zkaženosti a vztyčeným prostředníkem celému lidstvu.

Luna poprvé v Praze

redakce 02.12.2022

Označení tvář ukrajinské hudební revoluce vymyslel magazín Vogue. Valná část kritiků říká, že elektronický zvuk projektu vychází z pop music 90' a 00' let.

Explicit zakončí sezónu zahraničním hostem

redakce 01.12.2022

Explicit : Connection To Collectivity bude poslední rave v září televizních obrazovek.

Dvě novinky HaDivadla v Arše

redakce 29.11.2022

HaDivadlo na začátku prosince zamíří do Prahy s další autorskou inscenací, na jejímž scénáři se podílel Bohdan Karásek.

Popmuseum zve (nejen) na online koncerty

redakce 28.11.2022

Speciální akustické a poloakustické sety umělců napříč žánry v komorním muzejním prostoru nabídne od listopadu na svém youtube kanálu.

Do Roxy na charitativní koncert pro dětské domovy

redakce 28.11.2022

Ve spolupráci s Organizací pro pomoc uprchlíkům vám Fource přináší charitativní koncert, jehož cílem je obdarovat děti z dětských domovů.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace