Akce

Polish Jazz 1918 ​- 2018 v Praze

Polish Jazz 1918 - 2018
12.09.2018 20:00
Jazz Dock, Praha

Ikona jazzové avantgardy v Polsku, saxofonista – Mikołaj Trzaska a jedna z nejdůležitějších postav pražské experimentální scény – Petr Vrba, už 12. září v Praze zahrají společný koncert v rámcí turné Polish Jazz 1918 – 2018. Na scéně vystoupí také nevýznamnější polští jazzoví experimentátoři - Młynarski Masecki Jazz Band i IRCHA Clarinet Trio. Je to první takový projekt v Evropě.

Polský jazz neexistuje bez Mikołaje Trzasky, který je zván saxofonovým chuligánem. Je zakladatelem kultovní polské kapely Miłość a jedním z nejdůležitějších zástupců polské improvizační scény. Vystoupí společně s Petrem Vrbou – známý svými excentrickými hudebními experimenty, k nimž používá nejen trubky, klarinety nebo vibrující reproduktory, ale také např. nože na vejce. Hudebníci na domácích scénách jsou rozpoznávaní jako ti, kteří nepřetrženě hledají a angažují se mnoha projektech s ceněnými v zahraničí improvizátory. Trzaska založil klarinetové trio IRCHA, které bude možné uvidět na scéně klubu Jazz Dock v Praze. Kromě Mikołaje Trzasky kapelu tvoří jedni z nejzajímavějších polských improvizátorů: Paweł Szamburski i Michał Górczyński.


Za nejnadanější zástupce své generace jsou uznáváni také Marcin Masecki i Jan Emil Młynarski. Dělají právě to, co bylo zakázano na hudební škole. Vzdorní, ohromně nadaní, působící na hranici mnoha hudebních žánrů - Młynarski Masecki Jazz Band je dnes jednou z nejznámnějších polských jazzových skupin. Umělci čerpou inspiraci z předválečného jazzů. Takové kompozice se večer poslouchaly v zakouřených klubech davné Varšavy. Hudebníci si kompenzují ztracené šance celé generace polských umělců, kteří během prosperity jazzu museli bojovat a emigrovat. V roce 2018 Młynarski Masecki Jazz Band za desku Noc w Wielkim Mieście obdržel významnou cenu v oblasti kultury – Cenu Gazety Wyborczé (Nagroda Gazety Wyborczej).

Info

Polish Jazz 1918 - 2018
12. 9. 2018 20:00
Jazz Dock, Praha
fb událost

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články