Články / Recenze

Ponor do minulosti i současnosti taneční scény (808 State)

Ponor do minulosti i současnosti taneční scény (808 State)

Jaroslav Myšák | Články / Recenze | 12.01.2020

OHODNOŤTE DESKU

Dlouhých sedmnáct let uběhlo od předchozí řadovky elektronických legend 808 State. Podle slov dvojice Grahama Masseyho a Andrewa Barkera, na kterou se před čtyřmi lety uskupení zredukovalo, má být aktuální Transmission Suite ponorem do minulosti i současnosti taneční scény jejich domácího Manchesteru. Na jejím utváření měli 808 State nesporné zásluhy a měli tak vliv i na podobu taneční hudby jako takové. Transmission Suite ale, spíš než by reflektoval nějakou scénu, těží z odkazu prvních nahrávek skupiny.

Na albu najdeme techno i acid house, ve srovnání s jejich prvními deskami Newbuild nebo 90 se ale do popředí dostává IDM devadesátkového střihu. Skylon, Cannonball Waltz nebo Huronic jsou v tomto příkladné. Album se ve své první polovině pohybuje na stejné půdě jako tři dekády staří předchůdci, jen klade důraz na jiná místa. Zároveň je zvukově povědomé, ostatně i zde se také pracuje se synťáky, které se objevily na starších počinech. Hned úvodní Tokyo Tokyo nicméně postupy nemění vůbec, a klidně by mohla být už na jejich debutové desce. 808 State ale hledají i prvky, kterými by svou tvorbu posunuli dál. A není jich málo Ve znamení nových nápadů a vlivů, se kterými jsme se u této skupiny zatím nesetkali, se nese zejména druhá polovina stopáže. Do skladeb jsou například zakomponovány osmibitové samply. Úderné jsou v Trinity, přestože samotná skladba působí ve finále nedotaženě. Vyloženě chaotické jsou ale v Bushy Bushy a Crab Claw. Pulcenta vrcholí tím, že se přebíjí dvě hudební vrstvy. 13 13 skáče od jednoho motivu ke druhému a nakonec je zcela roztříštěná. Výsledky těchto a podobných experimentů tedy většinou zůstávají na půli cesty. Vypadá to, že 808 State v těchto případech šlo spíše než o ucelené skladby o nalezení inovace za každou cenu.

Naopak důkazem toho, že 808 State umí některé své experimenty dotáhnout do povedené a nečekané skladby je The Ludwig Question. Té se několikrát podaří ladné vystřídání temp udávaných acidhouseovými rytmy. Skladbu ženou kupředu také vhodně vybrané vokální samply. Výsledná skladba má specifickou atmosféru a v rámci alba vyčnívá.

808 State jsou na nové desce jednoznačně jistější v dříve prozkoumaných oblastech. Skladby, které nevybočují ze zavedených postupů mají na desce kvalitativně navrch. Zároveň se ale nezdá, že by skupina měla potřebu vykrádat sama sebe. Jen se jim tentokrát nepodařilo vydat se sebevědomě novým směrem, který tu zatím zůstává převážně v náznacích.

Info

808 State – Transmission Suite (Granada, 2019)
web kapely

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Jiskra nostalgie (Crywank)

Veronika Tichá 23.11.2021

Crywank mohou působit písničkářsky nebo folkově, sami se ale tomuto označení vždycky bránili.

Napíšu tobě, ty zas mi (Gudrun Gut + Mabe Fratti)

Richard Kutěj 04.11.2021

Gudrun Gut a Mabe Fratti vytvořily svébytný mix experimentální elektroniky, ambientu a klubových vlivů.

Plamen jako testament (Leonard Cohen)

Jiří Vladimír Matýsek 12.10.2021

Než v roce 2016 ve dvaaosmdesáti letech zemřel, stačil dokončit poslední album You Want It Darker a připravit základ svého básnického testamentu.

Naděje je zpátky ve hře (Low)

Jiří Přivřel 07.10.2021

Na třinácté řadovce Hey What od Low mezi písněmi probíjí vysoké napětí. A pak že prý manželství po letech ztrácí jiskru...

Pohled přes negativ Deafheaven

Jiří Procházka 05.10.2021

Kromě poetických textů zahalených v oparu neotřelých metafor zůstal rukopis Deafheaven patrný i v líbivě sladkobolných melodiích a dynamickém vývoji skladeb.

Hiphopový blockbuster Tylera, the Creatora

Martin Šmíd 16.09.2021

Na červený koberec Grammy se Tyler Okonma ohákl do růžového obleku à la lobby boy, inspirovaného filmem Grand Budapest Hotel Wese Andersona a navrženého jeho vlastní značkou...

Hudba k láske (Vec & Švidraň)

Kristína Valachová 08.09.2021

Z albumu cítiť kreatívnu hravosť a hľadanie spoločnej tvorivej cesty. Úprimný výsledok necieli dohnať aktuálne rapové trendy.

Šílený závod šťastné melancholie (Tim Dup)

Adéla Polka 05.09.2021

Jeho síla spočívá především v rozněžnělé melancholii, skrze níž opěvuje svůj svět za doprovodu prakticky klasického klavíru.

Boj i smíření (Gojira)

Jiří Procházka 03.09.2021

Gojira rozvíjí svá obvyklá témata jako životní koloběh, osobní rozvoj a dopady lidského chování na životní prostředí a stav společnosti.

Ve skleněné kouli (Glaare)

Jiří Vladimír Matýsek 02.09.2021

Co Glaare odlišuje od masy kapel, které se k oběma směrům v jakési retro vlně hlásí, je působivý vokál, v němž najdeme smutek i dravost, často najednou.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace