Články / Recenze

Popové vize podle Mount Kimbie

Popové vize podle Mount Kimbie

Richard Kutěj | Články / Recenze | 18.01.2023

Mount Kimbie na novém albu MK 3.5: City Planning | Die Cuts překvapují nejen množstvím zajímavých hostí. Šli hodně do popu. Tedy, v jejich podání. Ale to není vše, protože u Mount Kimbie bývá jednoznačné máloco.

Experimentující britské producentské duo Dominik Maker a Kai Campo vydalo první album Crooks & Lovers v roce 2010 a odjakživa platí za ty, kdo jdou po svém zvuku. Sice využívají další soudobé vlivy elektronické klubové scény, ale nijak je nekopírují. Mount Kimbie svůj zvuk i aranže na dalších albech rozvíjí s dalšími živými nástroji i vokálními hosty a duo se postupně zbavuje dnes již poněkud zavádějící nálepky postdubstep. Barevně, bez omezení a s vlastním soundem. Tedy originálně, protože oba britští producenti do všeho vkládají především kus vlastní zvukové i kompoziční invence a umu. Ano, Mount Kimbie umějí být postoriginální.

Na novince si užívají. Kolem sebe mají partu, v níž je třeba často spolupracující souputník James Blake, který tvoří v podobném módu. Je tu také Slowthai, Choker, Danny Brown a další. Nutno říci, že se teď bavíme o disku prvním, který je úplně něco jiného, než druhá polovina kolekce. Pop, soudobý, experimentální, vstřebávající zkrátka opět mnohé z toho, co v klubové hudbě právě teď zní. Neo soul, hip hop, R&B, z dubstepu ten jeho britský zamlžený zvuk a um parádně pracovat s atmosférou a aranžemi, do detailu, každý lup má svůj význam. No a Mount Kimbie jak známo neopisovali, vždy byli ti, kdo naopak vedli. První část alba přináší příjemně kavárenský uvolněný postjazz na dubstepovém střevíčku, který si lehce pošlapává na uvolněných rytmech v odlescích temné kaluže někde ve tři ráno u jednoho londýnského klubu. Ale na to, že už jsou tři ráno, jde všechno do hodně uvolněné popové pohody.

První disk jede především v dikci Dominika Makera, který sólově spolupracuje i s výše uvedenými hosty na jejich produkcích, dvojku si šéfuje Kai Campos. A tak jako Mount Kimbie dokázali do své hudby vstřebávat široké spektrum vlivů už vyprofilovanějšího zvuku větších jmen soudobé klubové scény, šly jim vždy i experimenty a ponory do undergroundovějšího zvuku. Mount Kimbie nedělají revoluci. Zůstávají ale sví, současní a ano, post.

Info

Mount Kimbie - MK 3.5: City Planning | Die Cuts (Warp, 2022)
Facebook umělce

foto © Jackie Lee Young

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Nejlepší texty Full Moonu 2022: „Když jsi šťastná ty, jsem šťastná i já.“ (Rosalía)

Michal Pařízek 24.01.2023

Třetí album je jedním z klíčových archetypů showbizu, pověstným gordickým uzlem, milníkem, který ne každý dokáže jednoduše a správně překročit.

Od tanečního parketu k soustředěnému poslechu (Kai Whiston)

Dominik Polívka 08.01.2023

S veškerou úctou a osobitostí uzavírá svou kapitolu dospívání a zvědavé generaci Z poskytuje čitelnou hudební road mapu s otevřenými cestami a jasným směrem.

Dopisy ze zvuku (Michal Rataj a Oskar Török)

prof. Neutrino 27.12.2022

Agilní vydavatelství Blue Lizard Michala Kořána vydalo jako svůj stý počin pravděpodobně jedno z nejpozoruhodnějších alb letošního roku.

Vesmír, život a vůbec podle Briana Greena (Až do konce času)

prof. Neutrino 23.12.2022

V této podobě je to tedy spíš hra kreativců a jistý druh umění než skutečně aplikovaná věda, i když se odvolává na matematiku.

7krát3, sázka na pop

Riikka Hajman 21.12.2022

Otázkou je, jestli je to správná volba. Když se dobře vyváží s hudební inovací, vznikají hity, ale na albu II je jich jen pár.

Ohnout punkovou matérii (Wire)

Akana 20.12.2022

S přestávkami dodnes fungující a stále relevantní nahrávky produkující Wire se oficiálnímu vydání tohoto bootlegu dlouho bránili.

V hlavě Eddieho Veddera

Tomáš Hladký 15.12.2022

Eddie Vedder vždy tvrdil, že nejlepší na tom být rockovou hvězdou je, že se potkáte s jinými rockovými hvězdami.

Feministický pop-protest Pussy Riot

prof. Neutrino 08.12.2022

Ruské anarcho-aktivistky Pussy Riot mají obdobnou strategii jako hackerská skupina Anonymous. Může jimi být kdokoliv. Poslechněte si jejich poslední mixtape Matriarchy Now.

Nasaďte si anarchistické brýle a uvidíte svět jinak (Dvakrát sláva anarchismu)

prof. Neutrino 19.11.2022

Další kniha z nakladatelství Neklid, tentokrát práce Jamese. C. Scotta Dvakrát sláva anarchismu, která přináší jiný pohled na organizaci věcí.

Záhadný Bitcoin a průvodce světem krypta (Bitcoin a jiné kryptopeníze budoucnosti)

prof. Neutrino 27.10.2022

Kniha Dominika Stroukala a Jan Skalického o fenoménu alternativní decentralizované měny Bitcoin a dalších kryptopenězích budoucnosti.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace