Články / Rozhovory

Pořadatelská: Adam Kaňa (Mladí ladí jazz)

Pořadatelská: Adam Kaňa (Mladí ladí jazz)

redakce | Články / Rozhovory | 19.03.2019

Jarní Praha se probouzí a s ní i jubilejní 10. ročník festivalu Mladí ladí jazz. Ten zahájí již 30. března v Divadle Archa šarmantní zpěvačka Andreya Triana a mezi dalšími jmény letošní dramaturgie nechybí například Alfa Mist, renomovaný britský multiinstrumentalista a producent, míchající jazz s alternativním hiphopem, i naprosto neortodoxní holandský skladatel a dirigent Jameszoo. A právě za produkcí festivalu stojí Adam Kaňa. Na které akce vzpomíná a na které se naopak těší?

Co chystáte další dny a týdny?
Na prvním místě bych rád vypíchnul Bonobovu zpěvačku číslo jedna, Andreyu Trianu, 30. března v Arše. Její koncert před lety v Roxy mám dosud v živé paměti jako jeden z nejlepších, co jsem zažil. Fantastická energie, spontánnost, projev a jako třešnička na dortu moment, kdy Andreya s kapelou sestoupila mezi publikum a už tak extatické fanoušky ještě víc roztančila dlouhým přídavkem v hledišti.

Druhý kousek je Jameszoo 24. dubna v MeetFactory. Nizozemský pološílený jazznokněžník a velkej šéf experimentálního jazzu, známý nejen skrze spolupráci s Flying Lotusem či Thundercatem. To je taková speciální chuťovka našeho festivalu, v jehož sestavě se skrývá, mimo jiných, hrdina loňského programu a někdejší bubeník Flying Lotuse a Cinematic Orchestra, Richard Spaven. Ale s klidným srdcem můžu doporučit celý program Mladí ladí jazz - prý ho dělá nějaký příšerně hudebně rozmazlený fracek.

Jaký koncert tě v poslední době nadchnul?
Za poslední dobu to byl asi Lubomyr Melnyk v Akropoli a dále Oláfur Arnalds, protože islandství. Na Eurosonic Noorderslag to byli Glass Museum, Albin Lee Meldau a Blackwave. A speciální cena pro Arcade Fire za loňský koncert. Ostuda českého publika a hudební infrastruktury v čele s tuzemskými rádii, že taková kapela hrála před tristně obsazenou O2 arenou.

Když se podíváš na koncerty jiných promotérů, koho bys šel podpořit, koho je nutné vidět a slyšet?
Je tady spousta šikovných promotérů, kteří vozí objevné novinky i zavedená jména. Pro příznivce obskurnějších žánrů můžu doporučit akce Heartnoize nebo Scrape Sound. Co se konkrétních koncertů týče, nenechal bych si ujít Apparat, Tool, z místní scény Places, Market, Čáry života a Himalayan Dalai Lama nebo Arcti... pardon, I Love You Honey Bunny. Skvělé věci na letošní rok chystá třeba Lenka Dusilová - začíná to 28. 3. v pražském Kostele svatého Šimona a Judy. Od slovenských bratrů bych doporučil neminout živě FVLCRVM. Ten kluk bude jednou hodně někde. A Colours asi překonají můj nejoblíbenější ročník 2013.

Jaký máš vztah k sociálním sítím?
Dost komplikovaný, ambivalentní. Na jednu stranu je to skvělý nástroj ke komunikaci, rychlému přístupu k informacím a taky promování koncertů, na druhou stranu je to inkubátor povrchnosti, přetvářky a v souvislosti s (geo)politikou i trollů, lží, lidského hnoje a indikátor rozkladu postmoderní civilizace. Ale kde bychom zase byli bez memů a videí s kočičkama, že jo?!

Kam nejraději chodíš na jídlo?
Co se obědů týče, uctívám restaurace Jiná krajina a Kofein. Myslím, že lepší oběd v Praze člověk najde jen těžko. Nejen na noční hlad poslouží fenomenální kebab Can Bey v Ječné. Velmi málo smrtelníků snědlo jejich döner XL a ještě méně přežilo, aby mohli vyprávět. A jako dezert klasická točená "láska z pasáže" - zmrzlina od Hájka ve Světozoru. Nedávno jsem objevil i skvělou burgrárnu Domyno na pomezí Vodičkovy a Lazarské. A nesmím opomenout The Globe - úžasnou anglofonní expat kavárnu s knihkupectvím, kde si dáte britské sendviče a snacks nebo úžasné milkshaky. Pokud chcete spontánně zajít na úžasný koncert, víno a něco málo k snědku, můžu jedině doporučit Jazz Dock.

Info

Mladí ladí jazz 2019
30. 3. - 30. 4. 2019
Praha a regiony
fb festivalu

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Dan Boeckner (Operators): Energie z pádu socialismu se proměnila v cynismus

redakce 09.07.2019

Jen co se znovu dala dohromady jeho domovská skupina Wolf Parade, Boeckner se znovu vrací na koncertní podia s Operators i Handsome Furs. Co nám k tomu řekl?

Ólafur Arnalds: Nejhorší tvůrčí blok

redakce 08.07.2019

Za hudbu k seriálu Broadchurch obdržel Ólafur Arnalds prestižní ocenění Britské filmové a televizní akademie. V létě představí na Colours of Ostrava skladby z posledního alba re:member, se kterým se…

Tokimonsta: Je to krásná doba

redakce 03.07.2019

Tokimonsta se letos v létě představí na Colours of Ostrava, ale i na Pohodě. Její sety jsou ekletické, plné hiphopových beatů, R&B i tanečních pasáží. Rozhovor.

Bob Hardy (Franz Ferdinand): Je to skvělý

redakce 27.06.2019

Dělat rozhovor se skotskými indie rockery Franz Ferdinand, když tušíte, že to pro každého z nich bude xtá dvanáctiminutovka v řadě, to je svého druhu řehole.

Ivan Hronec (Edison Filmhub): Nemáš kino, nemáš pravdu

redakce 25.06.2019

V pražské Jeruzalémské ulici se zkraje června otevřelo nové kino Edison Filmhub, pročež jsme se zeptali ředitele Film Europe Ivana Hronce.

Hradby Samoty: Priestor pre každého, ale našťastie nie pre všetkých

redakce 24.06.2019

Hradby Samoty, to není zrovna normální festival, a to jak lajnapem, tak umístěním i celkovou myšlenkou. Víc nám řekla dvojka z pořadatelského týmu.

Vstupní prohlídka: Timbertwig

redakce 24.06.2019

Timbertwig mají za sebou jedno EP, ale písniček je více, jinak by taky nemohli koncertovat po Evropě.

Broněk Slezák, Jana Fryzelková (MišMaš party): Pro nás je to přelomový ročník

redakce 19.06.2019

Mišmaš párty je ideální příležitost zkusit i něco, co je daleko za hranicemi, které si většina umí představit. To je snad princip festivalu, ne?

Cash Savage: To, že jsem žena, neznamená, že jsem máslo

redakce 18.06.2019

V diáři australských The Last Drinks, kteří jsou známí divokými koncerty, jsou tři neobvyklé tuzemské štace. Rychlé otázky a ještě rychlejší odpovědi Cash Savage.

Jiří Moravčík (Czech Music Crossroads, Colours of Ostrava): Příběhy přibývají každý den II.

redakce 17.06.2019

V první části rozhovoru jsme se s ním bavili zejména o showcasech obecně a jejich vnímání v tuzemském prostoru, v druhé části se rozletíme po world music.