Články / Rozhovory

Pořadatelská: Danko Franko (Tabačka Kulturfabrik, TM Booking)

Pořadatelská: Danko Franko (Tabačka Kulturfabrik, TM Booking)

redakce | Články / Rozhovory | 29.03.2019

Košická Tabačka Kulturfabrik píše svůj příběh od roku 2009 a vytrvale podporuje multikulturní společnost, otevřené myšlení, umělecké experimenty i rozvoj kreativity. „Som spoluzakladateľ koncertnej agency TM Booking. V minulosti som participoval okrem iného aj na projekte Európske mesto Kultúry Košice 2013. Momentálne pôsobím ako hudobný dramaturg/booker pre Tabačku Kulturfabrik,“ představuje se Danko Franko a v dalším díle naší série Pořadatelská připomíná, na co všechno se v Košicích (a nejen tam) vyplatí zajít.

Co chystáte další dny a týdny?
V týchto dňoch chystáme v Tabačke koncert legendárnych The Young Gods. Do Košíc sa vracajú po siedmi rokoch s novým albumom. Zatiaľ som počul dve skladby a znie to dobre. O pár dní na to máme koncert herečky a speváčky Chrysta Bell. Režisér David Lynch ju označil ako svoju múzu a jej tvorba má tú správnu „twinpeaksovskú“ melanchóliu. Zaujímavým koncertom bude aj duo Author & Punisher a Lingua Ignota. A&P vystupoval v Košiciach minulý rok a po jeho showke nám ľudia písali, či by sme ho nemohli doniesť znova. Osobne a odporúčam Lingua Ignota, ktorú by sme mohli označiť ako „Chelsea Wolfe pre náročných“. Šamanské rituály saharských kmeňov, prekomponované a obohatené o elektrickú gitaru, basu a počítačové efekty prinesú do Tabačky Ifriqiyya Electrique. Vidieť ste ich mohli napr. na Pohode. Jedným z najzaujímavejších koncertov aj pre mňa osobne bude show Zeal & Ardor.

Z česko-slovenskej scény pripravujeme Khoiba & Čáry života, Please the Trees, Veca, Katarziu a ďalších. Nesmiem zabudnúť ani na experimentálnych The Body či dark folkového Kinga Dudeho. S ™ Booking chystáme najbližšie Architects v spolupráci s Octopus promotion a na jeseň moju srdcovku Daughters, ale o tom viac neskôr.

Jaký koncert tě v poslední době nadchnul?
Naposledy ma nadchol koncert Algiers práve v Tabačke. Mali neskutočnú energiu aj napriek tomu že boli unavení po ceste z Ukrajiny. V minulom roku to boli Cro-Mags a úplne ma dostal Scott Kelly s Johnom Judkinsom v bratislavskom kostole. V lete sme si boli pozrieť Eda Sheerana a je to docela prdel ako jeden človek dokáže rozhýbať štyridsať tisíc ľudí. Príležitostne navštevujem aj Štátnu filharmóniu Košice, dodnes mám v pamäti koncert kde sa hrali diela G. Mahlera: Adagietto zo Symfónie č. 5 a K. Szymanowski: Stabat Mater pre sóla, zbor a orchester. Hudobný orgazmus.

Když se podíváš na koncerty jiných promotérů, koho bys šel podpořit, koho je nutné vidět a slyšet?
Vzhľadom na to že mám rodinu, veľa koncertov nestíham, resp. nie je na nich veľa času. Z väčších promotérov navštevujem akcie kamarátov z Octopus Promotion/Seahorse Promotion. V Čechách by som šiel na Franka Cartera & The Rattlesnakes (Conspiracy Concerts), Anna von Hausswolff's BADA (Heartnoize Promotion), Mono (Obscure) a Jaye Jayle, Josín (Kabinet Múz). V Bratislave akcie menej známych, ale o to kvalitných, kapiel, promotéra One Man Hippie Show. Nesmiem zabudnúť ani na City Sounds Festival (Neneh Cherry, Dianne Reeves) a novovzniknutú značku Dobrý výber (Apparat,Benjamin Clementine). V Košiciach by som sa chcel dostať na koncerty Solstafir a Misery Index v Collosseum Clube.

Z česko-slovenskej scény si nájdite čas na Decultivate (Pushteek), Pandorama (Tabačka Records), Nikander (Day After Records), Luuver (ex-Fresh Out of the Bus), Bulp, Killchain, Ataraxia, Alapastel, From Our Hands, Our Stories, Stroon, The Ills, Girls from the Moon, Michael Kelso (Liquidity).

Jaký máš vztah k sociálním sítím?
Sociálne siete patria do nášho života a neoblišli ani mňa. Zmenili spôsob našej komunikácie a ponúkli nám „nový svet“. Vďaka nim sledujem každý deň dianie doma a vo svete. Využívam ich najmä na propagáciu koncertov či kontakt so známymi, promotérmi a kapelami. Čo ma ale štve je časté zneužívanie sociálnych sieti na rôzne nezmysly = hoaxy, šírenie nenávisti alebo xenofóbie. Naivne verím že to jedného dňa bude lepšie.

Kam nejraději chodíš na jídlo?
Najradšej jem doma, moja manželka je skvelá kuchárka a žena! Nepohrdnem ani nedeľným obedom u rodičov. Čo sa týka reštaurácií tak obedujem často priamo v Tabačke, kde majú skvelé jedlo. Keď som v Bratislave, tak idem do Soho, Urban House alebo na mieste kde ma zoberú kamaráti.

Info

Tabačka Kulturfabrik
fb události

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Nejlepší texty Full Moonu 2022: Umění nemá jasná řešení (Miřenka Čechová)

Anna Mašátová 27.01.2023

Marně tahám z paměti, kdy mi její jméno ulpělo v hlavě poprvé. Dobře si ale pamatuji její třicetihodinovou performance Momentum na piazzettě... Rozhovor.

Nejlepší texty Full Moonu 2022: „Ako vydržať sama so sebou“ (Tereza Nvotová)

Lucia Banáková 26.01.2023

Nvotová má veľký talent na vykreslenie zložitej, často traumatizovanej psychiky postáv a taktiež má nezvyčajný cit na provokatívne a originálne témy. Rozhovor.

Nejlepší texty Full Moonu 2022: V míru sám se sebou (Yzomandias)

Vojtěch Tkáč 25.01.2023

Neexistuje lepší způsob, jak zahájit interview s člověkem, který má v životě zdánlivě všechno než hláškou z jeho videoklipu Designer Flow.

Nejlepší texty Full Moonu 2022: Přece nebudu v Praze poslouchat Skrillexe (Claire Rousay)

Jiří Špičák 25.01.2023

Claire Rousay se do Prahy podívala v rámci svého evropského turné v dubnu poprvé, měla pár dní před vydáním desky Everything Perfect Is Already Here.

Abbas Jazza: Za pár let bude hrát singeli všude

David Čajčík, Zuzana Malá 22.01.2023

Singeli boss Abbas Jazza nás provádí po roztodivné vile Nyege Nyege a vypráví.

Frída Kakao: Pouč se z chyb zadku, ať tvoje srdce bije

prof. Neutrino 19.01.2023

Řeč byla o její vizuální i hudební tvorbě, chameleonských proměnách umělecké identity, ale i o současné zálibě v baskytaře a undergroundových performancích.

Mutanti hledaj východisko: Když to dáš na tři sta procent, je to vždycky dobře

Václav Valtr 09.01.2023

Díky řadě virálních videí se dostali do širšího povědomí a jejich osobitá směs humoru a neúprosné flow s neotřelou produkcí už dala vzniknout slušné fanouškovské základně. Rozhovor.

Patrik Tygr Kučera: Není všem dnům konec

Libor Staněk 29.12.2022

„Táborská scéna mi přišla vždycky specifická tím, jak specifická ničím nebyla,“ říká v rozhovoru Patrik Kučera, kterému přátelé neřeknou jinak než Tygr.

Fanda Holý (Holy Fanda and the Reverends): Jít jenom za tím, co slyšíš

Adéla Polka 11.12.2022

Sestava, která názvem lehce odkazuje na americkou tradici folku a country, ale zároveň si hledá své osobité místo v českých hudebních vodách. Rozhovor.

Tak daleko, tak blízko: Barbora Sliepková

redakce 07.12.2022

V Campu můžete zhlédnout přehlídku Slovenská architektura ve filmu, která uvede i film Čiary režisérky Barbory Sliepkové. Jejím prizmatem na všední věci v naší pravidelné rubrice.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace