Články / Rozhovory

Pořadatelská: Pavel Trčka (Fujaré)

Pořadatelská: Pavel Trčka (Fujaré)

redakce | Články / Rozhovory | 19.08.2021

Dramaturgicko-produkční jednotka Fujaré, z. s. vznikla před pěti lety a působí v Rožnově pod Radhoštěm a okolí. Vytváří kulturně-společenské projekty, podporuje občanskou společnost. Fujaré je dobrovolná občanská aktivita, která mimo jiné pořádá festival Hlasy, o kterém nám něco pověděl jeden ze zakladatelů spolku Pavel Trčka.

Co chystáte další dny a týdny? Jeden dva největší špíly?
Po dlouhé době kulturního půstu jsme stejně jako všichni ostatní hledali nové a nové termíny na již slíbené akce. Čeká nás proto hektický závěr léta a podzim … začínáme hned v závěru srpna naší největší akcí, a tou je festival Hlasy. Bude mu předcházet workshop s Idou Kelarovou, který už máme téměř obsazený, a vždy to děláme tak, že účastníci si pak zazpívají s lektorem i na festivalu – letos tedy s Idou 28. srpna v krásném prostředí Valašského muzea v Rožnově. Podzim bude patřit naší další akci a tou je hudební Fujaré – spojení různých hudebních žánrů s cimbálovou = lidovou muzikou. Nově přidáváme i divadelní Fujaré.

Jaký koncert tě v poslední době nadchnul?
Jsem hudební „všežravec“ a rozlišuji hudbu/kulturu pouze na dobrou a špatnou, což je samozřejmě vždy subjektivní, nicméně po tom dlouhém období bez živého hraní byla jakákoli muzika svátkem. První akcí, co jsme s Fujaré dělali byla Bára Zmeková s kapelou, což jsme si moc užili. Taky Vítání léta, které děláme v našem relaxačním centru Salza v Zašové mělo ohlas – hrála kapela Černý čaj a křtili jsme desku Čára. Ve folklorním světě máme za sebou úspěšné Rožnovské slavnosti, kde se potkali skvělí muzikanti z mnoha souborů, nicméně vrcholem bylo vystoupení VUS Ondráš. A začala samozřejmě festivalová sezóna – takže Valašský špalíček, Hradecký slunovrat, Crossroads Ostrava a další.

Když se podíváš na koncerty jiných promotérů, koho bys šel podpořit, koho je nutné vidět a slyšet?
Ideál by byl, kdyby mohl být člověk všude, což samozřejmě nejde ani z časových, ani finančních důvodů. Nabídka letošních hudebních festivalů je z pochopitelných důvodů více zaměřena na domácí scénu, tak rád vzpomenu krásný projekt propojující dva hudební světy – Hrubá hudba, která je k vidění a hlavně slyšení na mnoha místech. Krásných festivalů ale bylo plné léto – Colour Meeting, Folkové prázdniny, Valašské letokruhy a spousta dalších. Chybí mi oblíbený Colours of Ostrava, kde si vždy najdu mnoho zajímavého. Podzim je pro mne neodmyslitelně spojen s festivalem Blues Alive v Šumperku.

Jaký máš vztah k sociálním sítím?
Dlouho jsem se jim bránil, protože vím, že je to žrout času a platí tam víc než kde jinde – dobrý sluha, špatný pán. Nicméně jsem byl okolnostmi donucen se do tohoto světa vrhnout a řekl jsem si, že když už, tak toho využiju nejen ke své práci, ale hlavně k šíření kultury. Rád tedy posílám do světa pozvánky na všechny možné akce, na kterých nějakým způsobem spolupracuji, upozorňuji na akce v okolí, které dle mého stojí za pozornost apod. A že těch akcí je...

Kam nejraději chodíš na jídlo?
Podnikáme doma, takže jsme už více než patnáct let na kvalitní domácí stravě – máme velkou zahradu, domácí zeleninu, ovoce i zvířata. Když je ale příležitost, tak si dám rád něco dobrého i na cestách – tam dávám přednost specialitám, exotice nebo alespoň asijské kuchyni.

Info

Fujaré
Fb organizace

Hlasy
28. 8. 2021 17:00
Valašské muzeum v přírodě, Rožnov pod Radhoštěm
Fb událost

foto © se svolením Pavla Trčky

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Nejlepší texty Full Moonu 2021. Daniel Prokop: České protestsongy omílají tisíckrát řečené věci

Aneta Martínková 17.01.2022

Daniel Prokop je oblíbený především proto, že nasvěcuje společné zájmy znesvářených společenských táborů. Nedávno jsem narazila na jeho deset let starý článek v magazínu Rock & Pop...

Nejlepší texty Full Moonu 2021. Čavalenky: Ludé ščá od smíchu

Jakub Šíma 17.01.2022

Nakonec vše klaplo a byla z toho více než hodina přátelského hovoru, který neustále prozařovala Čavalenkyho upřímnost stejně jako čistota jeho charakteru.

Kancelář Kreativní Evropa: Hlavní je konat

Jarmo Diehl 02.12.2021

Proč je v kultuře více žen, ale na vedoucích pozicích přibývá mužů? Nejen na tuto otázku jsme hledali odpovědi před online konferencí Moc žen a kultura.

Simon Reynolds: Zachycovat módu v pohybu

Karel Veselý 30.11.2021

Pokud jde o alternativní hudbu, těžko bychom v posledním čtvrtstoletí našli vlivnějšího publicistu, než je Simon Reynolds. Rozhovor.

Jacob Kirkegaard: Kremace, nebo rozklad, toť otázka

Václav Adam 09.11.2021

Dánský umělec Jacob Kirkegaard uvede dílo Opus Mors, zachycující v detailech zvuky, které člověk už sám běžně neuslyší, jelikož už je mrtvý... Rozhovor.

Vladivojna La Chia: V krizových situacích si nelibuju

Blanka Kůrková 09.10.2021

Zpěvačka, skladatelka, textařka a vystudovaná výtvarnice vydává páté sólové album, které pokřtí v Praze, Brně a Ostravě.

Jan Jílek (AČFK): Kino se taky vrátí

Jarmo Diehl 06.10.2021

Právě dnes má premiéru film Malířka a zloděj v distribuci Asociace českých filmových klubů. Rozhovor o filmových klubech, postcovidové situaci a víře v budoucnost.

Nela Klajbanová (LITR): Nechceme suplovat existující formáty

Jarmo Diehl 24.09.2021

Tradiční olomoucká událost nabízí to nejzajímavější ze světa nezávislé knižní tvorby a zaměřuje se na autorské a umělecké publikace a my se ptáme její šéfky.

Filip Kršiak (Elbe Dock): Ústí (do) Evropy

Viktor Palák 20.09.2021

Přijedou i Buchty, elita jódlování a tvůrci nejlepších domácích dokumentů. Rozhovor s ředitelem Filipem Kršiakem o cestě z velkoměsta do města – a do Evropy.

VickiKristinaBarcelona: Milujeme blešáky

Adéla Polka 17.09.2021

Skupina jako by se svým vzezřením přenášely při vystoupení do trochu jiné doby. Třicátá léta, New York, špinavé pajzly, vajgly a chlast. A Tom Waits.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace