Články / Rozhovory

Pořadatelská: Pavel Trčka (Fujaré)

Pořadatelská: Pavel Trčka (Fujaré)

redakce | Články / Rozhovory | 19.08.2021

Dramaturgicko-produkční jednotka Fujaré, z. s. vznikla před pěti lety a působí v Rožnově pod Radhoštěm a okolí. Vytváří kulturně-společenské projekty, podporuje občanskou společnost. Fujaré je dobrovolná občanská aktivita, která mimo jiné pořádá festival Hlasy, o kterém nám něco pověděl jeden ze zakladatelů spolku Pavel Trčka.

Co chystáte další dny a týdny? Jeden dva největší špíly?
Po dlouhé době kulturního půstu jsme stejně jako všichni ostatní hledali nové a nové termíny na již slíbené akce. Čeká nás proto hektický závěr léta a podzim … začínáme hned v závěru srpna naší největší akcí, a tou je festival Hlasy. Bude mu předcházet workshop s Idou Kelarovou, který už máme téměř obsazený, a vždy to děláme tak, že účastníci si pak zazpívají s lektorem i na festivalu – letos tedy s Idou 28. srpna v krásném prostředí Valašského muzea v Rožnově. Podzim bude patřit naší další akci a tou je hudební Fujaré – spojení různých hudebních žánrů s cimbálovou = lidovou muzikou. Nově přidáváme i divadelní Fujaré.

Jaký koncert tě v poslední době nadchnul?
Jsem hudební „všežravec“ a rozlišuji hudbu/kulturu pouze na dobrou a špatnou, což je samozřejmě vždy subjektivní, nicméně po tom dlouhém období bez živého hraní byla jakákoli muzika svátkem. První akcí, co jsme s Fujaré dělali byla Bára Zmeková s kapelou, což jsme si moc užili. Taky Vítání léta, které děláme v našem relaxačním centru Salza v Zašové mělo ohlas – hrála kapela Černý čaj a křtili jsme desku Čára. Ve folklorním světě máme za sebou úspěšné Rožnovské slavnosti, kde se potkali skvělí muzikanti z mnoha souborů, nicméně vrcholem bylo vystoupení VUS Ondráš. A začala samozřejmě festivalová sezóna – takže Valašský špalíček, Hradecký slunovrat, Crossroads Ostrava a další.

Když se podíváš na koncerty jiných promotérů, koho bys šel podpořit, koho je nutné vidět a slyšet?
Ideál by byl, kdyby mohl být člověk všude, což samozřejmě nejde ani z časových, ani finančních důvodů. Nabídka letošních hudebních festivalů je z pochopitelných důvodů více zaměřena na domácí scénu, tak rád vzpomenu krásný projekt propojující dva hudební světy – Hrubá hudba, která je k vidění a hlavně slyšení na mnoha místech. Krásných festivalů ale bylo plné léto – Colour Meeting, Folkové prázdniny, Valašské letokruhy a spousta dalších. Chybí mi oblíbený Colours of Ostrava, kde si vždy najdu mnoho zajímavého. Podzim je pro mne neodmyslitelně spojen s festivalem Blues Alive v Šumperku.

Jaký máš vztah k sociálním sítím?
Dlouho jsem se jim bránil, protože vím, že je to žrout času a platí tam víc než kde jinde – dobrý sluha, špatný pán. Nicméně jsem byl okolnostmi donucen se do tohoto světa vrhnout a řekl jsem si, že když už, tak toho využiju nejen ke své práci, ale hlavně k šíření kultury. Rád tedy posílám do světa pozvánky na všechny možné akce, na kterých nějakým způsobem spolupracuji, upozorňuji na akce v okolí, které dle mého stojí za pozornost apod. A že těch akcí je...

Kam nejraději chodíš na jídlo?
Podnikáme doma, takže jsme už více než patnáct let na kvalitní domácí stravě – máme velkou zahradu, domácí zeleninu, ovoce i zvířata. Když je ale příležitost, tak si dám rád něco dobrého i na cestách – tam dávám přednost specialitám, exotice nebo alespoň asijské kuchyni.

Info

Fujaré
Fb organizace

Hlasy
28. 8. 2021 17:00
Valašské muzeum v přírodě, Rožnov pod Radhoštěm
Fb událost

foto © se svolením Pavla Trčky

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Marián Tesák (Flaam festival): Tento rok je line-up bez akéhokoľvek kompromisu

Michal Pařízek 09.08.2022

Letos se v Nitře představí například Sega Bodega nebo HMLTD, ale také mexická producentka LDY OSC nebo Hyphen Dash, ukrajinská odpověď na slovutné Badbadnotgood.

Andrej Awo Štepita (Tanečno): Obdivujem aktivitu každého v umeleckej sfére

Maria Pyatkina 08.08.2022

Jaké to je organizovat multižánrovou taneční akci ve vzdáleném slovenském městě? A na co se můžeme těšit příští týden v Námestovu? Vypráví organizátor Tanečna Andrej Awo Štepita.

Stone Smoker: Lepší holá louka, než se podřizovat

Anna Baštýřová 06.08.2022

Barvičky, třpytky, tanec, psychedelické projekce i hudba. To je festival Stone Smoker. Rozhovor s pořadateli.

Keoni: Přimět lidi přemýšlet

Kristýna Šaarová 27.07.2022

Keoni hledá inspiraci v sexu, Bohu, vesmíru a spojení s vyšší podstatou bytí. Texty jdou ruku v ruce se směsí hudebních stylů, které se v každém tracku slévají v jednolitý…

Voice of Baceprot: Náš hlas bude silnější a hlasitější!

Barbora Števanka Kadlíčková 09.07.2022

Kapela mladých Indonésanek pocházejících z konzervativní muslimské komunity neměla zdaleka jednoduchou cestu za svým hudebním snem. Rozhovor. Živě na Colours.

Kalandra: Přijmout sebe sama a svůj díl zodpovědnosti

Barbora Števanka Kadlíčková 30.06.2022

Čtveřice, pohybující se na pomezí alternativního popu s vlivy rocku a folku a s odzbrojujícím hlasem Katrine Stenbekk v popředí, letos na Colours of Ostrava. Rozhovor.

Osheyack: Předpandemická podoba klubové zábavy je ta tam

Václav Valtr 24.06.2022

Po deseti letech strávených v Šanghaji se Osheyack stěhuje pryč a vydává album, které je jakousi labutí písní za jeho pobytem. Rozhovor před koncertem ve Fuchsu2.

Daniel Romano: Žádné potěšení by nemělo být proviněním

Adéla Polka 23.06.2022

Rozhovor o tom, co bylo a je country, jak si stojí kanadská hudební scéna, ale také malé nahlédnutí do přísných pracovních postupů.

Matěj Velek (Kasárna Karlín): Zažil jsem neuvěřitelné věci

Jarmo Diehl 22.06.2022

Klasicistní pětipodlažní vojenská budova z roku 1844, která zůstala v téměř původním stavu? Kasárna Karlín slaví pod patronací Pražského centra páté narozeniny a my chceme být u toho. Rozhovor.

Marcin Dubrawski (Dr. Fleischman): Hodně všeho kromě metalu!

redakce 31.05.2022

Dr. Fleischman chystají v Česku hned dva koncerty. Chvíli na zodpovězení pár otázek si udělal Marcin Dubrawski, který v kapele hraje na bicí a má na starosti texty.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace