Články / Seriály

Pořadatelská: Tomáš Jirsa (LITR)

Pořadatelská: Tomáš Jirsa (LITR)

redakce | Články / Seriály | 20.09.2023

Blíží se devátý ročník knižního veletrhu autorských a uměleckých publikací LITR, který letos proběhne 22.–24. září, poprvé v prostorách Výstaviště Flora Olomouc. Rozhovor u této příležitosti jsme vedli s Tomášem Jirsou, členem místního kolektivu Hlubina, který druhým rokem připravuje hudební a zvukový program LITRu.


Co chystáte další dny a týdny?
Tento týden hudební program knižního veletrhu LITR. Bude se odehrávat na dvou místech, a to na Konviktu a SF Mini, kde máme zázemí s kolektivem Hlubina. Jako součást zahájení LITRu uvedeme v palmovém skleníku zvukovou performance Ondřeje Merty, kterou chceme společně s Adélou Konečnou zaznamenat, výstup pak bude jako zvuková instalace znít ve skleníku po celý víkend. Srdečně zveme a doporučujeme navštívit celý LITR, který bude bezpochyby velkou oslavou papíru a místní fauny a flóry. Páteční hudební program proběhne v prostorách bývalého jezuitského konviktu, kde vystoupí noise improvizace Cutecore, dark downtempo Edita_Said a 90s rave DJ Bangladežo. V sobotu se přesuneme na SF Mini skrze hlučný koncert J6:1-24, útočné duo I Love 69 Popgejů a techno set Laury Plis.

Na podzim pak chystáme s Hlubinou několik akcí, za největší zmínku stojí festival experimentální hudby a zvukového umění Hear Me (2. 12.), který proběhne ve spolupráci s obdobně zaměřenými kolektivy.

Jaký koncert tě v poslední době nadchnul?
Fuu, toho je hodně, protože osobně i za kolektiv jsme roztahaní do všech možných směrů a žánrů. Mám to hodně zabarvené, většinu koncertů, co děláme, jsou kapely, které nás nadchnou od začátku do konce. Ale určitě Psychedelic Umami na Soulkostele, poslední Fluff byl absolutně fluffy, koncert Prison Affair a Research Reactor Corporation v Kodani na Ungdomshuset a Omni Selassi v olomouckém letním kině. Je toho tolik, že je těžké něco vyzdvihnout, a sami toho děláme docela dost. Důležitý je pro mě safe space, a když se cítím někde jako doma, pak mám domov všude, a je jedno, jestli jsem v jiném městě nebo daleko za hranicemi.

Když se podíváš na koncerty jiných promotérů, koho bys šel podpořit, koho je nutné vidět a slyšet?
Podporovat by se měli všichni, kteří v tom jedou na DIY bázi, ve svém volném čase a jsou absolutně zapálení. Takové koncerty mají ten největší přesah. Každopádně tohle by bylo povídání nadlouho, a to asi stejně nikdo nechce číst, a navíc nechci nikomu křivdit, protože za posledních deset let jsem narazil na spoustu skvělých lidí z různých spotů a kapel, a to napříč naší malou dírou, a i za ní to pořád pokračuje dál a dál. Takže záleží na tom, co observuješ a co chceš.

Nevím jestli si troufám něco doporučovat, ale za zmínku stojí tohle:
Das Liga - Mira s Ladzim jsou lásky a kromě aktivního hraní dělají zcela skvělé akce neskutečným tempem, až vidíš zástup jednorožců.

Psychedelic Umami - legendy, legendy, hodně legend, nádražka, zkušebna a hlukem ostřílení matadoři. Příští rok určitě zavítej na fesťák zmíněného labelu, bude to čtvrtý ročník v bohem zapomenutém (Soul)kostele na Broumovsku, k tomu je dobré po dva dny popíjet pramen zrození od Maria Hilfe a možná mě uvidíš na baru, nebo za ním, nebo jak věším světýlka.

Martin Režný - hojnost a hluk, další z enklávy ostravského dýmu, všude a za všech okolností, Bludný kámen, Stará síť na novou hudbu, Fiducia a hledej hledej hledej, bez toho to nejde, pokud chceš být insider.

Kulturní centrum Provoz - Teta Zlinda aka Lin Wojnarová a celá crew je hojností na ostravské kulturní scéně, široce rozkročený kolektiv a spousta dobra. Mám rád návraty domů.

Futra - dlouhá historie a další z absolutních výsep DIY a díky za to.

Světadílna - za chvílí to končí navždy, ale díky Chuckymu za vše, díky za Haciendu Barcelonu a za malé ráje, které díky takovým lidem vznikají (trochu patos).

Phonon crew - tahle parta je zcela okouzlující svou láskou ke zvuku a má vytříbený vkus. Polina se svou crew dává neskutečné tempo a s obrovským přesahem, ani nevím, jak to víc popsat.

Aww Man – Radio & Concerts - za tímhle dýmem stojí Rory (Alpha Strategy), kanadsko-pražský usedlík z podhůří Braníku, občas bizarní místa na koncerty, bizarní radio broadcasting, bizární všechno.

Beaver Deceiver - parta s ostravskými i severskými kořeny, rodokmen bys dohledal až do Napajedel. Pája a Tom Hrdina dělají skvělé koncerty na půdě Underdogsʼ i ve sklepě zmíněného baráku. Support your local půda!

Underdogs' a Fluff - Fluff byl letos naposled a velký shout-out celé crew, letiště v Rokycanech bylo rájem na zemi s úplnou rovností všeho a všech. Nadále ale můžeš sledovat Underdogs' prostor, protože je útočištěm všemožných skvělých eventů.

Kubik - risografie, punk, oi, skejt, kérky, kapely, 100 % DIY město mezi městy, krása a slušnost a taky má Trnava ofiko větší skejt park jak Olomouc, tak shame on na Statutární město Olomouc a kraj, protože lidi z téhle party potili krev za náš lokální DIY spot na Baumaxu.

Pokud jsi z Olomouce, podporuj SF Mini, choď na koncerty SF crew, na koncerty Hlubiny, pokud jsi odjinud, podporuj lokální scénu na všech úrovních. Kapely by byly ještě větší past, ale sleduj Kurvy Češi, Alpha Strategy, nového Tomáše Paluchu a brzo vyjdou Sinks, pak rozhodně dej miláčky Ahoj, Fotbal, Neue Welt, Sorge, Atomic Candy Creeps, Ÿperitiff , Tilikum, Sýček má novou sestavu, věštím dým! Na poslech si dej Omni Selassi, Doc Flippers, Stárneš, Bunkerer, Prison Affair, Glass, Onyon, Nichi Mlebom, Carbonated Soft Drinks, kompilaci z letošního PsychTentu od Stoned to Death. A teď mi hraje Make Overs – australský noise rock, blaženost.

Jaký máš vztah k sociálním sítím?
Nutný zlo, protože mi žere hromadu času, starám se o účet Hlubiny a účty našich hudebních projektů a na deníčkový záznam nevěřím.

Kam nejraději chodíš na jídlo?
V Olomouci skoro nikam, nic tady není. Mám vysoký standard, tak si vařím sám. Většinou vegan ramen, pho nebo thai kari. V Ostravě je to spoko, zajdi do Rong Vangu II. anebo do Denního baru Metro na hulváckém kopci.

Info

LITR
22-24.9.2023 Výstaviště Flora, Olomouc
Fb událost

foto © se svolením Tomáše Jirsy

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

10+1 = Lang Biank

redakce 11.07.2024

„Ve výběru jsem zmapoval svou cestu hudebním světem, od rockových kapel až po současnou fascinaci elektronikou, jazzem a hudbou z Brazílie,“ dodává k selekci níže.

Pořadatelská: Tomáš Suchánek (Bukolika)

redakce 08.07.2024

Zakladatel komunitního festivalu zve na nejprogresivnější a nejneobjevenější místní i zahraniční hudebníky na poli klubové a elektronické hudby.

Pořadatelská: Tomáš Bálint (Fraj)

redakce 05.07.2024

Manon meurt v Novej Cvernovke - s ich platňou v ruke som pod pódiom opäť zažíval pocit, ktorý mi hudba spôsobuje už len zriedkavo – absolútne zimomriavky.

Pořadatelská: Štěpán Bolf (Creepy Teepee)

redakce 01.07.2024

Velkoryse komentuje austinský festival SXSW, pražské koncerty a místa a sdílí pár tipů, kam na jídlo a pro desky. Rozhovor.

10 + 1 = Ian Davis

redakce 17.06.2024

Davisova tvorba je ovlivněna folklórem, kontrapunktem, kanonickými postupy a náhodou, jak se budete moci brzy přesvědčit na premiéře ambientní opery Ephemeral Pulse, k níž napsal hudbu. Exkluzivně na Ostravských dnech.

Kam na rajz se Simonou Kumpanovou (Boskovice)

redakce 16.06.2024

Píáristka festivalu nám řekla, kam jinam se za lidmi a místy podívat, kde ztratit pojem o čase a jen tak být.

Kam na rajz s Filipem Vondráškem (Mighty Sounds)

redakce 13.06.2024

„Prázdniny servírují všelijaké výzvy a jednou takovou by mohl být výlet do Neapole na australského rodáka Xaviera Rudda.“ Pár tipů na trip.

Pořadatelská: Adam Godziek (Tauron Nowa Muzyka)

redakce 10.06.2024

Jak dlouho jezdíme do Katovic na Tauron Nowa Muzyka? Minimálně deset let o něm píšeme ve Full Moonu, ale někteří z nás pamatují i jeho začátky. Pár otázek pro šéfa.

Kam na rajz se Soňou Borodáčovou (Terén)

redakce 04.06.2024

V současné době pracuje jako intendatka platformy Terén, která propojuje divadelní oblast s dalšími nedivadelními obory a testuje hranice performativního umění. Kam nás pozve?

Protokol: Haštal Hapka

redakce 29.05.2024

Mimo jiné napsal hudbu k jednoaktové opeře pro jazzové kombo, smyčcové kvarteto a ansámbl sólistů, jejíž premiéru uvede bienále NODO. Na jaké hudbě vyrostl?

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace