Zprávy / Úplňkové

Poslední XPLAYMIX roku 2015 je malou domů

redakce | Zprávy / Úplňkové | 03.01.2016

Piano Magic mají v jedné skladbě tenhle text: "Music won't save you from anything but silence/Not from heartbreak, not from violence. Za sebe k tomu dodávám, že samozřemě záleží na tom, s čím proti tomu tichu bojujete." Poslední letošní podcast je tak trochu malá domů - připravil ho totiž kurátor série XPLAYMIX Martin Zoul alias Blueskin.

"Když jsem byl malý, skládala se naše domácí diskotéka z magnetofonových pásek s nahrávkami písniček ze Včelích medvídků a také z několik desítek vinylů. Na většině z nich byla vážná hudba, kterou ale, co si pamatuju, nikdy nikdo neposlouchal. Z té menšiny si vzpomínám hlavně na tři desky: podivné pseudoklasické Variace Orchestru Josefa Vobruby, Waterloo od ABBY a bestofku Simona s Garfunkelem. Zejména ta poslední hrála zásadní roli v mém hudebním vývoji. Díky ní jsem si totiž poprvé naplno uvědomil, že hudba není samozřejmou součástí našeho světa, ale že je výtvorem nějakých konkrétních lidí. Dodnes mě u všeho, co slyším, zajímá, kde se ta konkrétní skladba vzala - kdo ji napsal, kdy a kde vyšla, jaké je její místo v hudebním vesmíru... Právě tyhle otázky mě později přivedly k hudební publicistice a vlastně veškerému mému obcování s hudbou, včetně kurátorování podcastové série XPLAYMIX."


"Můj mix je míněn jako poděkování všem, kteří do série přispěli od jejího startu v září 2014. Jeho základ (prvních šest skladeb) vznikl už v červenci, zbytek jsem domíchal teď v prosinci - doma ve Virtual DJi, bez kontrolleru, jen tak s myší. Protože mi na výsledku záleželo, slepil jsem nejlepší kousky v Acid Pro a celé jsem to zmasteroval tamtéž. Co se obsahu týče, vybíral jsem skladby z adresáře, který vzniknul právě k tomuhle účelu. Průběžně tam házím nové věci, jádro se ale poměrně stabilní - sestává z houseových a tech-houseových skladeb, které musí mít jednak dobrý groove a taky v nich musí být něco zapamatovatelného: melodie, vokál, sampl... Mám rád věci, které jsou chytlavé, ale ne podbízivé. Zpravidla se mi líbí skladby, které lze poslouchat i samostatně a u kterých se tak stírá rozdíl mezi "trackem" a "songem". Rád bych věřil, že se mi podařilo namíchat podcast právě z takových skladeb."

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Full Moon #119 – Ženská síla vládne všem

redakce 01.03.2021

Pop music globálně vládnou ženy, nasvědčují tomu čísla, žebříčky i pocity. Březnovému Full Moonu vládnou ženy v rapu.

Mooncloud #53: Möbius

redakce 27.02.2021

Ve dvou se to lépe táhne? Möbius pro nás sestavili hlučný playlist z dvoučlenných formací.

Full Moon #118 na Spotify

redakce 16.02.2021

Aktuální číslo Full Moonu (interně přezdívané spln) tradičně doplňujeme playlistem.

Únorové aktuality databáze XPlaylist

redakce 14.02.2021

Jak to vypadá na špici nejlépe hodnocených alb XPlaylistu? 87 % pro We Are Always Alone od Portrayal of Guilt. Co na to české desky?

Mooncloud #52: Bare Escape

redakce 13.02.2021

Bare Escape netřeba dlouho představovat, brněnská úderka vydala na sklonku roku druhé řadové album. Víte, jaké kapely jsou pro ně inspirací?

Full Moon #118: Poklona sousedům

redakce 01.02.2021

Únorový Full Moon je poklonou slovenské scéně, která zažívá nebývalý rozpuk a ohlas.

Mooncloud #51: Moimir Papalescu

redakce 30.01.2021

Laibach jedou Beatles, Residents Elvise, starej dobrej Johnny vybrousil Ježíše od Depeche Mode do krásnýho temnýho diamantu a co na to Depešáci?

Full Moon Coffee: ¡Colombia es pasión!

redakce 14.01.2021

Je libo kávu? *„Je naprosto absurdní, že existuje taková země a nechce zde bydlet každý,“* říkal o Kolumbii Anthony Bourdain, který rozhodně věděl, o čem mluví.

Full Moon #117 na Spotify

redakce 14.01.2021

Full Moon #117, to je Jarvis Cocker a ohlédnutí za rokem korony. Kde začít? Třeba playlistem k aktuálnímu číslu.

Full Moon #117 – Síla vyprávění

redakce 06.01.2021

Síla vyprávění někdejšího frontmana Pulp neslábne- Full Moon #117, Jarvis Cocker a ohlédnutí za rokem korony.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace