Zprávy / Úplňkové

Poslední XPLAYMIX roku 2015 je malou domů

redakce | Zprávy / Úplňkové | 03.01.2016

Piano Magic mají v jedné skladbě tenhle text: "Music won't save you from anything but silence/Not from heartbreak, not from violence. Za sebe k tomu dodávám, že samozřemě záleží na tom, s čím proti tomu tichu bojujete." Poslední letošní podcast je tak trochu malá domů - připravil ho totiž kurátor série XPLAYMIX Martin Zoul alias Blueskin.

"Když jsem byl malý, skládala se naše domácí diskotéka z magnetofonových pásek s nahrávkami písniček ze Včelích medvídků a také z několik desítek vinylů. Na většině z nich byla vážná hudba, kterou ale, co si pamatuju, nikdy nikdo neposlouchal. Z té menšiny si vzpomínám hlavně na tři desky: podivné pseudoklasické Variace Orchestru Josefa Vobruby, Waterloo od ABBY a bestofku Simona s Garfunkelem. Zejména ta poslední hrála zásadní roli v mém hudebním vývoji. Díky ní jsem si totiž poprvé naplno uvědomil, že hudba není samozřejmou součástí našeho světa, ale že je výtvorem nějakých konkrétních lidí. Dodnes mě u všeho, co slyším, zajímá, kde se ta konkrétní skladba vzala - kdo ji napsal, kdy a kde vyšla, jaké je její místo v hudebním vesmíru... Právě tyhle otázky mě později přivedly k hudební publicistice a vlastně veškerému mému obcování s hudbou, včetně kurátorování podcastové série XPLAYMIX."


"Můj mix je míněn jako poděkování všem, kteří do série přispěli od jejího startu v září 2014. Jeho základ (prvních šest skladeb) vznikl už v červenci, zbytek jsem domíchal teď v prosinci - doma ve Virtual DJi, bez kontrolleru, jen tak s myší. Protože mi na výsledku záleželo, slepil jsem nejlepší kousky v Acid Pro a celé jsem to zmasteroval tamtéž. Co se obsahu týče, vybíral jsem skladby z adresáře, který vzniknul právě k tomuhle účelu. Průběžně tam házím nové věci, jádro se ale poměrně stabilní - sestává z houseových a tech-houseových skladeb, které musí mít jednak dobrý groove a taky v nich musí být něco zapamatovatelného: melodie, vokál, sampl... Mám rád věci, které jsou chytlavé, ale ne podbízivé. Zpravidla se mi líbí skladby, které lze poslouchat i samostatně a u kterých se tak stírá rozdíl mezi "trackem" a "songem". Rád bych věřil, že se mi podařilo namíchat podcast právě z takových skladeb."

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Říjnové novinky na portále XPlaylist

redakce 13.10.2020

Říjnové hlasování patří kultovnímu osmdesátkovému metalu. Která kapela podle vás tenkrát vládla? Byli to Slayer, Iron Maiden, Judas Priest, Metallica, Anthrax nebo Megadeath?

Full Moon #114 na Spotify

redakce 11.10.2020

V hlavní roli tentokrát nestojí žádné konkrétní jméno, ale samotné spojení hudby a technologie, tedy i Spotify.

Full Moon #114 – Technologie v hlavní roli

redakce 01.10.2020

V hlavní roli tentokrát nestojí žádné konkrétní jméno, ale samotné spojení hudby a technologie, které je stejně staré jako touha člověka po hudební produkci.

Soundtrack: Uprostřed příběhu (Michal Pařízek)

redakce 15.09.2020

U příležitosti desátého výročí založení magazínu Full Moon vychází kniha Michala Pařízka Uprostřed příběhu. Dejte si soundtrack ke knize.

Full Moon #113 na Spotify

redakce 13.09.2020

K četbě nového čísla s Idles na obálce doporučujeme jako přílohu soundtrack na Spotify!

Uprostřed příběhu (nejen) Michala Pařízka

redakce 09.09.2020

U příležitosti desátého výročí založení magazínu Full Moon vychází kniha Michala Pařízka Uprostřed příběhu. Křest proběhne 23. září 2020 v pražském klubu Underdogs‘.

Full Moon #113 – Idles volí brutální upřímnost

redakce 02.09.2020

Zářijový Full Moon patří bristolské formaci Idles. Během pár let se vytáhli na samou špičku ostrovní scény a jejich novinka Ultra Mono patří mezi nejočekávanější desky letošního roku.

Full Moon #111-112 na Spotify

redakce 01.08.2020

Letní vydání je sice zasvěceno fotografii, ale to neznamená, že by hudební zaměření bylo potlačované, naopak. Ochutnávku hledejte v následujícím playlistu.

Mooncloud #48: Veselý Hroch: Všechny kočky jsou šedé

redakce 24.07.2020

Proč dnes zní populární hudba tak smutně, kde se vzaly deprese v rocku a dá se dnešních hitech vůbec slyšet nějaká naděje? Hudební publicisté Karel Veselý a Miloš Hroch nabízí…

Mooncloud #47: Malagelo

redakce 22.07.2020

Meg Janderová vystoupí v Mariánských Lázních coby DJka Malagelo a sdílí své srdcovky plné postpunku, synthpunku a dalších bizárů.