Články / Offtopic / / Komix

Poslední z mužů

Poslední z mužů

Matouš Hrdina | Články / Offtopic / / Komix | 21.02.2015

Šikovnost spisovatele se často pozná podle toho, nakolik dokáže vybudovat z banální či nesmyslné zápletky kvalitní a originální příběh. Takovým talentem vládne i Brian Vaughan. Posuďte sami: co byste vydolovali ze situace, kdy na světě najednou zemřeli všichni muži až na jednoho amatérského kouzelníka a jeho cvičeného opičáka? Lacinou sexploataci? Existenciální drama? Sci-fi komedii? To v komiksu Y: Poslední z mužů nenajdete. Vaughanovi se místo toho v desetidílné sérii povedlo celkem úspěšně popsat, jak by taková událost skutečně probíhala, a nesklouznout přitom k žánrovým klišé nebo moralitám.

Yorick Brown je bezcílný loser, toužící hlavně po klidném životě se svou přítelkyní Beth a opičákem Ampersandem. Když se probere z počátečního šoku genderově nevyvážené apokalypsy a zjistí, že se z něj a jeho opice stali jediní muži a tím i nejdůležitější osoby na světě, rozhodne se pro jedinou rozumnou věc. Tedy nikoliv zachránit lidstvo, ale vydat se za svou holkou do Austrálie. Procestuje u toho půlku světa pronásledován izraelskými vojandami, tajnými agenty, okultisty, novodobými amazonkami i vlastní matkou.

Nejrůznější literární a filmová zpracování postapokalyptických témat často využívají globální katastrofu jen jako nelogickou výpomoc či jednoduchou alegorii – stačí se podívat na větší část současné vlny zombie horrorů. Vaughan ale klasické téma domýšlí do důsledků. Po vymření mužů se část žen zblázní, některé začnou budovat utopickou společnost, ale většina zkrátka pokračuje v životě a snaží se najít řešení. Lidská povaha nezávisí na pohlaví, a tak i v čistě ženském světě pokračuje nesmyslný kolotoč válek, násilí, boje o moc a přírodní zdroje. Z Izraele se díky jeho genderově vyvážené armádě stává globální velmoc, americkou prezidentkou je neznámá ministryně zemědělství, prostitutkám převlékajícím se za muže kvete živnost. A Yorick uprostřed toho všeho bojuje s pocitem viny, sebevražednými sklony a naprostou bezmocí celou situaci změnit.

Y: Poslední z mužů je příkladem, jak jde i v mainstreamovém komiksu nacházet originální témata a zároveň se držet žánru relativně nekomplikovaného dobrodružného příběhu – někdy je mi až líto, že jsem tyhle věci nečetl v šestnácti... Jedinou vadou na kráse je kvalitní, ale nepříliš tvůrčí kresba Pia Guerry a digitální kolorování Jose Marzana, pro které komiks působí laciněji.

Vaughan po vydání posledního dílu v roce 2008 svou řemeslnou zručnost projevil i v dalších projektech, ať už je to podíl na úspěšném TV seriálu Lost nebo dosud vycházející komiksová space opera Saga. S její první sérií se už nějakou dobu mohou seznámit i čeští čtenáři, byť v poněkud toporném překladu: nakladatelství BB/Art vloni na podzim vydalo předposlední díl s podtitulem Matka země a závěrečný svazek je na cestě.

Info

Brian K. Vaughan, Pia Guerra: Y: Poslední z mužů (BB/art, 2008 - 2013)
www.bbart.cz/autori.asp?id=1084

Text vyšel v magazínu Full Moon #34.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Šíleně smutná princezna (Wonder Woman: Mrtvá země)

3DDI3 15.05.2021

Edice Black Label, která na zavedené superhrdiny nahlíží novým (dospělejším) způsobem, byl od DC geniální tah.

Prachy je to slovo nejkrásnější (Showman Killer)

3DDI3 04.05.2021

Kdysi dávno v jedné předaleké galaxii... Mocichtivý stařec vytvořil dítě z DNA surového zabijáka a matky s nulovou mentální aktivitou.

Zlí elfové na Manhattanu (Válka říší)

3DDI3 24.04.2021

Vydavatelství Crew vyslyšelo volání fanoušků po vydávání velkých marvelovských událostí, které spojují vícero super hrdinských příběhů v jeden celek.

Mít z něčeho Nervy není konec světa

Martin Šinkovský 18.04.2021

Nervy mají ambici stát se jednou z nejdůležitějších knížek, kterou si dospívající přečtou.

Depresivní danse macabre v rytmu hodin domácí výroby – Brloh

Martin Šinkovský 11.04.2021

Zatímco finské thrillery zaplnily police knihkupectví a temné televizní seriály zhusta okupují obrazovky, u komiksů je průnik finských nájezdníků zatím skromný.

Vymývání mozků a ideje vedoucí ke zkáze (Čertův rypák a Tulipánek)

Martin Šinkovský 31.03.2021

Příběhy Čertův rypák a Tulipánek na sebe nijak nenavazují, přesto spolu ladí prostředím i některými tématy.

Táta míchá kartami… (Masasumi Kakizaki a Zelená krev)

3DDI3 28.03.2021

Série, jakkoliv poctivě vyprávěná, působí jako seriálový Deadwood přetřený japonským nátěrem. Nic extra originálního se v ní neděje, zato v ní není nouze o akci a nádherné obrazy.

Galactus symbolický (Silver Surfer: Podobenství)

3DDI3 17.03.2021

Hlavním tahákem díla je bezpochyby Moebiova kresba. Sám Giraud přiznal, že kresba Silver Surfera pro něj byla velkou výzvou.

Czech Control (Sebevražedný oddíl: Výchova a trest)

3DDI3 07.02.2021

Místo vězení nebo pobytu v Arkhamském ústavu musí bojovat proti obřím monstrům nebo anarchistům. To vše nyní pod kontrolou talentovaného českého scenáristy Aleše Kota.

Božské tělo (Wonder Woman: Tělo)

3DDI3 30.01.2021

Naivní a mizerně zrežírovaný příběh plný nelogických zvratů a děsivých poselství mohl naznačovat, že komiksový předobraz taky za moc nestojí. Není to tak.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace