Články / Offtopic / / Komix

Poslední z mužů

Poslední z mužů

Matouš Hrdina | Články / Offtopic / / Komix | 21.02.2015

Šikovnost spisovatele se často pozná podle toho, nakolik dokáže vybudovat z banální či nesmyslné zápletky kvalitní a originální příběh. Takovým talentem vládne i Brian Vaughan. Posuďte sami: co byste vydolovali ze situace, kdy na světě najednou zemřeli všichni muži až na jednoho amatérského kouzelníka a jeho cvičeného opičáka? Lacinou sexploataci? Existenciální drama? Sci-fi komedii? To v komiksu Y: Poslední z mužů nenajdete. Vaughanovi se místo toho v desetidílné sérii povedlo celkem úspěšně popsat, jak by taková událost skutečně probíhala, a nesklouznout přitom k žánrovým klišé nebo moralitám.

Yorick Brown je bezcílný loser, toužící hlavně po klidném životě se svou přítelkyní Beth a opičákem Ampersandem. Když se probere z počátečního šoku genderově nevyvážené apokalypsy a zjistí, že se z něj a jeho opice stali jediní muži a tím i nejdůležitější osoby na světě, rozhodne se pro jedinou rozumnou věc. Tedy nikoliv zachránit lidstvo, ale vydat se za svou holkou do Austrálie. Procestuje u toho půlku světa pronásledován izraelskými vojandami, tajnými agenty, okultisty, novodobými amazonkami i vlastní matkou.

Nejrůznější literární a filmová zpracování postapokalyptických témat často využívají globální katastrofu jen jako nelogickou výpomoc či jednoduchou alegorii – stačí se podívat na větší část současné vlny zombie horrorů. Vaughan ale klasické téma domýšlí do důsledků. Po vymření mužů se část žen zblázní, některé začnou budovat utopickou společnost, ale většina zkrátka pokračuje v životě a snaží se najít řešení. Lidská povaha nezávisí na pohlaví, a tak i v čistě ženském světě pokračuje nesmyslný kolotoč válek, násilí, boje o moc a přírodní zdroje. Z Izraele se díky jeho genderově vyvážené armádě stává globální velmoc, americkou prezidentkou je neznámá ministryně zemědělství, prostitutkám převlékajícím se za muže kvete živnost. A Yorick uprostřed toho všeho bojuje s pocitem viny, sebevražednými sklony a naprostou bezmocí celou situaci změnit.

Y: Poslední z mužů je příkladem, jak jde i v mainstreamovém komiksu nacházet originální témata a zároveň se držet žánru relativně nekomplikovaného dobrodružného příběhu – někdy je mi až líto, že jsem tyhle věci nečetl v šestnácti... Jedinou vadou na kráse je kvalitní, ale nepříliš tvůrčí kresba Pia Guerry a digitální kolorování Jose Marzana, pro které komiks působí laciněji.

Vaughan po vydání posledního dílu v roce 2008 svou řemeslnou zručnost projevil i v dalších projektech, ať už je to podíl na úspěšném TV seriálu Lost nebo dosud vycházející komiksová space opera Saga. S její první sérií se už nějakou dobu mohou seznámit i čeští čtenáři, byť v poněkud toporném překladu: nakladatelství BB/Art vloni na podzim vydalo předposlední díl s podtitulem Matka země a závěrečný svazek je na cestě.

Info

Brian K. Vaughan, Pia Guerra: Y: Poslední z mužů (BB/art, 2008 - 2013)
www.bbart.cz/autori.asp?id=1084

Text vyšel v magazínu Full Moon #34.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Hokus pokus (Doctor Strange: Krev v éteru)

redakce 19.05.2019

Obrovský úspěch velké marvelovské rozlučky vyšponoval likviditu svých brandů na maximum a protože je nejvyšší mág jedním z hlavních tahounů blížící se filmové čtyřky...

Čarodějova nevěsta se pouští do díla

redakce 27.04.2019

Čarodějova nevěsta se čtvrtým i pátým svazkem dostává do dějových obrátek, z nichž ve třetím svazku poněkud vypadla.

Život nenarozeného (Sága 8)

redakce 18.04.2019

Když se dva vojáci znepřátelených ras Alana a Marco do sebe zamilovali, bylo to špatné. Když si udělali malou Hazel, bylo to ještě horší.

Ježíš v zemi Mad Maxe (Alita)

redakce 13.04.2019

Alita je kyborgem, jehož křehký vzhled ukrývá zuřivou sílu a bojové schopnosti, které jsou pro samotnou titulní postavou záhadou. Stejně jako celá její minulost.

Viselec (Temná věž: Pistolník 1: Cesta začíná)

redakce 06.04.2019

Příběh působí roztříštěně a hlavní hrdina se nevyvíjí, jeho pojetí se navíc začíná lišit od předlohy. Chybí charakterová strohost a fanatismus.

Jeden za osmnáct a druhý bez dvou za dvacet (Spiderman/Deadpool: Bokovky)

redakce 02.04.2019

Deadpool v kinech nedávno znovupředstavil svůj druhý díl ve verzi pro děti a důchodce, tentokrát bez krve, hořících lidí a sprostých slov... Co na to komiks?

Netopýr po italsku (Batman: Můj Temný princ)

redakce 19.02.2019

DC Comics jsou pro každou „legraci“, takže se nebáli nezávislé speciální řady, v níž chtějí svěřit své superhrdiny ne-americkým tvůrcům a nakladatelům.

Možná přijde i kouzelník (Humr Johnson: Železný Prométheus)

redakce 18.01.2019

Mignola vytvořil pro Hellboyův svět právě takového Indyho Jonese, jen archeologa zkřížil s Batmanem.

Bez vzpomínek se žije líp (Deadpool: Prvotní hřích)

redakce 12.01.2019

Příběh temný jako první epizoda Teletubbies. Zastřelil by zabiják prezidenta? Anglickou královnu?

Abrakadabra (Doctor Strange: Poslední dny magie)

redakce 30.12.2018

Nyní ale přichází protivník, který převyšuje jeho schopnosti a nechce zabít jeho, nýbrž vymýtit magii ze světa. Ovšem co je čaroděj bez magie? Podvodník?