Mariia Smirnova | Články / Rozhovory | 14.08.2024
V půlce září se historické centrum města Písek zaplní festivalem Cool v plotě. „Budeme se snažit dodržovat základní kréda festivalu – zajímavá místa, neopakování interpretů, naprostá apolitičnost festivalu, nehudební interpreti, vyšší nároky na technické zabezpečení, projekci a organizaci,“ dodává dramaturg a spolupořadatel Ivo Voříšek. Zeptali jsme se ho na koncept sólového festivalu, vznik názvu a letošní úlovky. A na další podrobnůstky.
Nebála bych se hned začít otázkou na tělo, proč výhradně sólová vystoupení? Není to pro festival s tak širokým žánrovým záběrem omezující? Podporujete individuální tvorbu, protože jí více fandíte?
Sólová vystoupení byl vlastně takový okamžitý společný nápad s mým bývalým kolegou Michalem Grillem. Cítili jsme, že vystoupení jednotlivců vyžadují jistou dávku odvahy, talentu a velkého individuálního tvůrčího ducha.
Samozřejmě do jisté míry to svazující a omezující je, ale na druhou stranu je to zas poměrně originální, neboť festivalů takového typu je pramálo. Já osobně jinak individuální tvorbu nepreferuji ani nenadřazuji nad hudební skupiny, orchestry, tělesa.
Je za vznikem názvu nějaká historka?
Sám jako kůl v plotě - to říká vše. Chtěli jsme být zkrátka Cool. Už je to samozřejmě dávno, ale vzpomínám, když Michal název před zhruba šestnácti lety vymyslel, tak v téže době měl stejný název skladby Xindl X, takže proběhly nějaké dohady o tom, kdo byl první. V současnosti se s těmi Cooly roztrhl pytel.
V loňském krátkém rozhovoru na otázku týkající se sociálních sítích zmiňuješ, že jsi je v posledních letech vnímal jako zdroj špatného vlivu na lidi, současně jako nutnost pro práci v kultuře. Jak mezi tím balancuješ dnes?
Vlastně docela dobře, on totiž ten algoritmus není zase tak špatný, a to, o co se člověk zajímá a je mu blízké, se mu také velmi často zobrazuje. A když k tomu připočtu, že si nějaké hlouposti člověk zablokuje, tak se mu sítě pročistí. Takže se mi v současnosti zobrazují z velké části kulturní události, lidé, věci, o které se zajímám a kterých si vážím.
S tím souvisí i další otázka, když procházím vaše sociální sítě, mám pocit, že docela spí. Šíříte povědomí o festivalu i jinými cestami? Například využitím venkovních ploch, reklamou v rádiích, nebo nějak úplně jinak? Co se nejvíce osvědčilo?
Jelikož Cool v plotě je, dá se říci, dost specifický, možná i alternativní festival, šíříme marketing velkou škálou cest, tzn. sociální sítě, i klasický výlep, pozvánky tištěné i osobní, samozřejmě i reklamy v rádiích a tištěných médiích. Na to, co se nejvíce osvědčilo, nejsem úplně schopen relevantně odpovědět, i když si průzkumy děláme. Stále si myslím, že u těchto festivalů je osobní pozvání s tištěnou pozvánkou poměrně úspěšné.
Přinese jubilejní ročník nějaké programové nebo jiné novinky?
I v jubilejním 15. ročníku se budeme snažit dodržovat základní kréda festivalu - vystoupení jednotlivců, zajímavá místa, neopakování interpretů, naprostá apolitičnost festivalu: nehudební interpreti, vyšší nároky na technické zabezpečení, projekci a organizaci. Takže vlastně k žádné zásadní programové nebo jiné změně nedojde.
Na jaká jména se těšíš a co byl nejtěžší úlovek?
Nejtěžší úlovek byl ten, který jsme neulovili, jméno bych raději nesděloval. Dramaturgii dělám z velké části já s kolegou Milanem Špillerem a pravdou je, že poslední léta máme spíše velký přetlak umělců, kteří si nás najdou sami.
Já osobně se těším skoro na vše, i když toho na vlastní oči uvidím jen málo, takový je úděl. Velkou radost mám z Petry Hermanové, Anny Vaverkové, Davida Boultera a Pantha Du Prince, který je oblíbencem mým i mé manželky. Tímto bych chtěl také poděkovat Josefovi Sedloňovi, který nám s jeho bookingem pomohl. Těším se na Marii Kieslowski, Janu Kománkovou a další. Zkrátka a dobře, přijeďte v září do Písku a zažijte neobyčejnou atmosféru našeho festivalu Cool v plotě.
Abbé 03.10.2024
Parta ochmelků převrtá spousty vypitých piksel od piva na zbraně a brnění, aby srovnala účty s protivnými fantazáky, načež utrží jak černý rytíř v Monty Pythonovi a Svatém grálu spousty…
redakce 30.09.2024
Akce rovněž nabídne příležitosti pro networking mezi umělci a profesionály a představí veletrh s firmami z hudebního sektoru. Programový ředitel nám o tom řekl více.
Libor Galia 26.09.2024
Jeden z nových bookerů pražského Fuchs2 je DJ s více než dvacetiletou historií, který se před několika lety stal i producentem. Set v kolumbijském lochu?
Mariia Smirnova 24.09.2024
Dostal Sungazery do Česka. “Líbí se jim atmosféra Kampusu, rádi se sem vrací,” říká dramaturg hudební sekce Mikuláš Svoboda.
Libor Galia 05.09.2024
Jeden z dramaturgů klubu Fuchs2 se rozhodl přinést do pražské klubové scény svěží vítr, nové žánry a neotřelé hudební experimenty s pulzujícími rytmy Latinské Ameriky. Rozhovor.
Libor Galia 28.08.2024
Její radostné skladby s kořeny v hip hopu, RnB a funku a bezchybné přechody vás zaručeně rozhýbou. F2 opening.
Mariia Smirnova 22.08.2024
„Každý kout Šibeniku vypráví svůj vlastní příběh a stojí za podrobné prozkoumání,“ říká zakladatel festivalu Ship.
Mariia Smirnova 19.08.2024
O začátcích, o hranicích mezi vysněnou prací a životem a o zázracích, které se dají tvořit s podobně smýšlejícími lidmi kolem. Rozhovor.
Mariia Smirnova 12.08.2024
Pod pečlivým kurátorským vedením Natálie Plevákové se rezidenti ponořili do odkazu Smetany a přetavili ho do současného uměleckého vyjádření. Rozhovor.
Libor Galia 08.08.2024
Marek mimo jiné stál spolu s Dušanem Vlkem u zrodu undergroundové koncertní série UGOT, která se na Štvanici odehraje za pár dní.