Články / Recenze

Pověstná francouzská elegance (Halo Maud)

Pověstná francouzská elegance (Halo Maud)

Adam Zámečník | Články / Recenze | 30.08.2018

Více než rok po skvělém EP Du Pouvoir přichází francouzská zpěvačka Halo Maud se svým řadovým debutem. A přestože Je Suis Une île v mnohém pouze doplňuje motivy Du Pouvoir, dělá to s pověstnou francouzskou elegancí.

To nejzajímavější na hudbě Halo Maud je její nepředvídatelné kombinování francouzštiny s angličtinou. Hned v první písni Wherever střídá Maud s každou slokou jazyk a v refrénu je oba zkombinuje. Míchání jazyků zároveň podtrhuje výraznou zasněnost, jak je tomu v písni Du Pouvoir/Power, kde Maud nahodile střídá anglická slova s francouzskými a vše se pozvolna rozpíjí v melancholické melodii.

Zatímco EP Du Pouvoir představilo Maud jako variaci na dreampopové kapely typu Daughter, Je Suis Une île rozšiřuje svůj zvuk o výrazné melodie. Melancholické písně jako Baptism jsou doplněny popovějšími baladami jako Wherever, která umně kombinuje dreampopové kytarové linky s atmosférickými syntezátory a chytlavým rytmem. Zpěvem je však Maud mnohem podobnější francouzským ikonám typu Mylène Farmer či Corynne Charby než zpěvačce Daughter Eleně Tonře. I když se přirovnání k Farmer může zdát velkohubé, Maud velmi podobně využívá dynamiku svého hlasu. V tomto smyslu lze mnohé písně ze Je Suis Une île považovat spíše za pokračování tradice francouzského sofistikovaného popu.

Info

Halo Maud – Je Suis Une île (Heavenly, 2018)
facebook interpretky

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Dokument doby, který platí i dnes (Charlie Soukup)

Jiří Vladimír Matýsek 05.06.2021

Charlie Soukup není hlubokomyslný lyrik ani intelektuální kritik nepravostí. Je spíše pronikavým glosátorem, svérázem, který se s ironickým odstupem dívá na své okolí.

Hlasy tří generací (Femi Kuti & Made Kuti)

Akana 03.06.2021

V důrazu na silné politické a sociálně-kritické výpovědi táhnou otec i syn za jeden provaz.

Magie obnovených Plastiků

Jiří Vladimír Matýsek 29.05.2021

V kompletní, téměř osmdesátiminutové podobě zaznamenává koncert z Kopřivnice, který se konal v rámci prvního turné obnovených Plastiků.

Motorama: intimní postpunk o cestách i samotě

David Stoklas 27.05.2021

Nikdy se netajili zalíbením v minulosti, v soviet-wave hudbě, v šestnáctibitovém retru, ve vzpomínkách, které nikdy nezažili.

Temná ladění chladná i uhrančivá (Dark Tunes from Czech and Slovak Caves Vol II)

Dantez 20.05.2021

Pokračování Dark Tunes from Czech and Slovak Caves vybírá hudební projekty napříč žánry, produkčním umem i skladatalskými ostruhami.

Leonard Cohen v novom šate (First Aid Kit)

Mimi Filova 17.05.2021

V kategórii „tribute“ albumov patrí medzi tie kvalitnejšie – sestry sú skutočnými connoisseurs Cohenovej tvorby, a je to poznať.

Vedle mne jste všichni jenom básníci (Topinka vs. Rimbaud)

Valentýna Žišková 14.05.2021

Kniha představuje pozoruhodný případ díky své opoře v dobových textech a dokumentech i explicitně osobnímu a emocionálnímu pohledu na Rimabaudovu osobu.

Hledači věčné krásy (Kittchen)

Jiří Přivřel 13.05.2021

Kittchen se po šesti letech prodýchal k nové desce. Po čase stráveném ve vícehlavé smečce Zvíře jménem Podzim zase sólo.

Pornoučitelka a děti jako vězňové svých rodičů

Viktor Palák 13.05.2021

Smolný pich těží z pandemického období, během kterého byl natočen, nabízí ale víc než jen odraz neuróz, které tahle doba způsobila.

Morbidně zábavní, pochmurní, živější než kdy jindy (Arab Strap)

Veronika Jastrzembská 10.05.2021

Živá, surová, místy až hmatatelná hudba, doplněná o klávesy, smyčce a dechové nástroje připomíná soundtrack k reálnému, ovšem poněkud ponurému životu.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace