Články / Recenze

Pověstná francouzská elegance (Halo Maud)

Pověstná francouzská elegance (Halo Maud)

Adam Zámečník | Články / Recenze | 30.08.2018

Více než rok po skvělém EP Du Pouvoir přichází francouzská zpěvačka Halo Maud se svým řadovým debutem. A přestože Je Suis Une île v mnohém pouze doplňuje motivy Du Pouvoir, dělá to s pověstnou francouzskou elegancí.

To nejzajímavější na hudbě Halo Maud je její nepředvídatelné kombinování francouzštiny s angličtinou. Hned v první písni Wherever střídá Maud s každou slokou jazyk a v refrénu je oba zkombinuje. Míchání jazyků zároveň podtrhuje výraznou zasněnost, jak je tomu v písni Du Pouvoir/Power, kde Maud nahodile střídá anglická slova s francouzskými a vše se pozvolna rozpíjí v melancholické melodii.

Zatímco EP Du Pouvoir představilo Maud jako variaci na dreampopové kapely typu Daughter, Je Suis Une île rozšiřuje svůj zvuk o výrazné melodie. Melancholické písně jako Baptism jsou doplněny popovějšími baladami jako Wherever, která umně kombinuje dreampopové kytarové linky s atmosférickými syntezátory a chytlavým rytmem. Zpěvem je však Maud mnohem podobnější francouzským ikonám typu Mylène Farmer či Corynne Charby než zpěvačce Daughter Eleně Tonře. I když se přirovnání k Farmer může zdát velkohubé, Maud velmi podobně využívá dynamiku svého hlasu. V tomto smyslu lze mnohé písně ze Je Suis Une île považovat spíše za pokračování tradice francouzského sofistikovaného popu.

Info

Halo Maud – Je Suis Une île (Heavenly, 2018)
facebook interpretky

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Divé vtáky so slzami na výšivkách (Edúv syn)

Kristína Valachová 28.09.2020

Po lyrickom úvode sa ťaživá atmosféra piesne Nekonečný príbeh stáva až morbídnou... Po tohtoročnom EP I. vzniklo v júni ďalšie s názvom Plakala.

Jízda kolem slunného pobřeží (Disheveled Cuss)

Ondřej Rudel 25.09.2020

Kytarista a pedálový kouzelník ze skupiny Tera Melos Nick Reinhart vyměnil složité a někdy až chaoticky znějící rytmy math rocku za grunge a power pop.

Snový trip Coals

Vojtěch Rakouš 22.09.2020

Docusoap imponuje atmosférou srovnatelnou s Beach House, ale progresivnější produkcí dělá z Coals osobité představitele současné indiepopové scény.

Sofistikovaný meditačný mood (Owen Pallett)

Matej Kráľ 18.09.2020

Ostrov je pre Palletta samota aj prázdnota, na ktorú vôbec netreba nahliadať výhradne negatívne. Objavujú sa v nej totiž obligátne úlomky svetla.

Omamnými bylinkami vyvoněná potní chýše (Fadex)

Vadim Petrov 16.09.2020

Fadex se dlouho utápěl v různých podobách dubstepu – pomalém, rychlém, smutném, veselém, sám poznal, že už stačilo.

Věčně pomíjivé pocity (Aiko)

Michaela Šedinová 14.09.2020

Album spojuje příjemné stránky popu s upřímnými texty, které odkrývají často bolestivé hledání sebe sama i k ostatním bytostem.

Pokoj na celé léto (Pottery)

Štěpán Sukdol 02.09.2020

Žánrově Pottery originálně přistupují k postpunku a art popu, nebojí se ale zapracovat i další stylotvorné prvky, například funky a groovy basové party.

Konců se nebojme, naopak je vítejme (Protomartyr)

Max Friedrich 31.08.2020

Ultimate Success Today je ucelené dílo, které demonstruje konečnost jako takovou, ať už je to, jak říká Casey, život kapely nebo život soukromý.

Izolace i nekonečná samota (Fur)

Ondřej Rudel 28.08.2020

Facing Home Mixtape obsahuje sedm skladeb připomínajících nostalgické melodie The Beatles, The Beach Boys a The Monkees.

Fantazijné podoby budúcnosti (Deerhoof)

Richard Michalik 24.08.2020

Motív apokalypsy zvukovo definuje roztržitosť jednotlivých skladieb. Deerhoof sa príliš neohliada za melódiou alebo harmóniou.