Články / Offtopic / / Komix

Prachy je to slovo nejkrásnější (Showman Killer)

Prachy je to slovo nejkrásnější (Showman Killer)

3DDI3 | Články / Offtopic / / Komix | 04.05.2021

Kdysi dávno v jedné předaleké galaxii... Mocichtivý stařec vytvořil dítě z DNA surového zabijáka a matky s nulovou mentální aktivitou. Dítě bez emocionální zátěže, vychované stroji a poháněného láskou pouze a jen ke zlatým kublarům. Dokonalého žoldáka s implantovanou superschopností, která jej dělá neporazitelným, navíc bez otravného morálního kompasu.

Speciálně vyšlechtěný zabiják známý jako Showman Killer patří k Jodorowského nejbizarnějším kreacím. Některé z příběhových zvratů si nezadají s šílenými veletoči seriálové Futuramy, okořeněné homosexuálním incestem, brutalitou, neuvěřitelným cynismem a špetkou humoru. Scenárista Alejandro Jodorowsky má už 91 let a proslavil se jako režisér i scenárista filmů a komiksů, ze kterých se povětšinou stala kultovní díla. Kasta Metabaronů (1992–2004), které se Showman Killer (2010) podobá asi nejvíce, je považován za jeden z pilířů komiksové sci-fi.

Očekávání byla na konci minulé dekády velká a Jodorowsky se rozhodl udělat si ze sebe tak trochu legraci. Oblíbená témata jako proroctví vyvoleného nebo fatální situace mírně shazuje, jen aby se o ně vzápětí znovu opřel, a potutelně se vysmívá všem, kteří něco takového nečekali. Vztahové veletoče působící na první pohled náhodně se ukazují jako přepečlivě plánované tahy šachového velmistra, který velmi dobře ví, co chce říci. Za průvodce a potenciálního spasitele lidské rasy zvolil přerostlé dítě, které motivuje pouze peníze a sex (ideálně sex na hromadě peněz), ale nenávidí/pohrdá všemi lidskými bytostmi. Hrozbu pak představuje neškodný šášula s tváří tuleně. Překvapivé? Ano, samozřejmě že ano.

Vizuální stránka je zase jednou dokonalá. O Jodorowském je známo, že spolupracuje s těmi nejlepšími výtvarníky. Milo Manara, Georges Bess, Juan Giménez, Jean-Claude Gal, Moebius či François Boucq, jde o legendy v komiksové tvorbě. Nutno říci že Nicolas Fructus za nimi nezaostává, uhrane akčními scénami i nádhernými scenériemi exotických planet. Bujará kresba hraje všemi barvami a vrcholnou scénou je souboj dvou měňavců, kteří se střídavě proměňují v kámen, nůžky nebo papír.

Showman Killer je vážně míněnou parodií a zábavným cvičením na poli space opery, jednohubkou, kterou budete obdivovat díky vizuální stránce i bulvárním zvratům. Je o nebezpečí snů i hrozbách reality, ale i o tom, že hrdinou se může stát i amorální svině, kterou nezajímá nic kromě peněz. Poučné.

Info

Alejandro Jodorowsky, Nicolas Fructus - Showman Killer (Crew, 2021)
web vydavatele

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

U Konce světa (Sandman: Konec světů)

3DDI3 20.11.2021

Mistrovská komiksová série z přeplněného stolu Neila Gaimana o vládci snů dostala v osmém pokračování interludia, v nichž se hlavní protagonista pouze mihne.

Tátové a dcery (Thanos: Svatyně nuly)

3DDI3 07.11.2021

Scenáristka předestírá klasickou story o původu, ale místo hrdinského eposu se zde z pokřiveného dítěte stává jedna z nejobávanějších vražedkyň vesmíru.

Praha - co víc si můžu přát (Batman: Svět)

3DDI3 07.11.2021

Oslovování tvůrců, scenáristů a výtvarníků ze zemí, kde se jednotlivé příběhy odehrávají, je velice osvěžující.

100 vteřin před půlnocí (Hodiny posledního soudu II.)

3DDI3 10.10.2021

Hodiny Posledního soudu se odehrávají sedm let poté, co se podařilo docílit míru a blahobytu pro všechny lidi všude. Bude dobře, bude nejhůř.

Divošství Conana z Cimmerie

3DDI3 02.10.2021

Stylová kresba nabízí to nejlepší z evropské školy a jako bonus je díky účasti Jae Kwanga Parse vizuální stylizace Lidí černého kruhu velice blízká manze.

Bledé tváře (Zelená krev 4 & 5)

3DDI3 25.09.2021

Patetické dialogy obou bratrů i vysvětlování očividného jsou mnohem běžnější pro japonskou mangu, stejně tak zběsilá akce.

Studená válka vře i v postapokalyptické budoucnosti (Soudce Dredd 4)

Martin Šinkovský 18.09.2021

Příběhy o Dreddovi, nejdrsnějším policistovi, soudci i vykonavateli rozsudku v jednom, patří k jedné z nejdéle zářících hvězd na komiksovém nebi.

Kdo se směje naposled (Batman: Tři Jokeři)

3DDI3 18.09.2021

Vizuální stránka ovšem bere dech: podobně jako ve zmíněných Hodinách posledního soudu se Johns mačká v úhledných obdélnících a vypráví vizuálně.

Ve světě Netvory se schyluje k totálnímu střetu

Martin Šinkovský 12.09.2021

Velkolepě pojatá fantasy sága Netvora se po dvouleté odmlce dočkala českého vydání čtvrtého svazku s podtitulem Vyvolená.

Pokleslá zábava (Lobo: Univerzální gladiátoři)

3DDI3 08.08.2021

Parodování olympiád a nejrůznějších soutěží dovedených ad absurdum doplňuje spousta bočních a pro příběh podružných nápadů.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace