Zprávy / Pozvánky

Pragovka oslavila deset let existence

Pragovka oslavila deset let existence

redakce | Zprávy / Pozvánky | 28.05.2021

Osmý ročník úspěšné akce Kolben Open ani v kulturně nepříznivé době neztratilo dech a k desátému výročí svých narozenin si nadělilo nejen benefiční stream Kolben Open na podporu kultury, ale připravuje i obsáhlý katalog, který kromě shrnutí desetiletého života ateliérů na Pragovce nabídne sondu do historie areálu a ohlédnutí za veškerými rezidentskými výstavami Pragovky včetně té poslední Ko-laborace. Pro letošní stream organizátorky, Kateřina Lenzová a Lucie Nováčková, připravily kompaktní benefiční stream na podporu umělců a ohrožených profesí i udržení kultury jako takové.

Obsahově se diváci mohli těšit z náplně, která byla srovnatelná s “živou” variantou Kolben Open. Obsah a forma však byly svým rozvržením přizpůsobeny formátu streamu: Orámování, přirozeně dané hudebními vstupy kapely Nauzea Orchestra, DJe Jima Hatea a autorského setu Cyrila Kaplana vytvořily platformu pro rozhovory s umělci Pragovky v jejich ateliérech nejen o jejich tvorbě, ale také o tom, jak se jim na Pragovce žije a jak se za deset let uměleckých ateliérů proměnila.

Nechybělo ani zahájení velké rezidentské výstavy, tentokráte s názvem a tématem Ko-Laborace. Rezidentské výstavy se na Pragovce konají každé dva roky a letos poprvé se jejím kurátorem stal Petr Vaňous. V rámci streamu se konala krátká kurátorská prohlídka nově nainstalovanou výstavou. Výstava Ko-Laborace pod kurátorským vedením představuje na bezmála 2 000 metrech čtverečních díla 51 rezidentů Pragovky, mezi nimiž jmenujme například Filipa Černého, Matouše Hášu, Anežku Hoškovou, Annu Hulačovou, Jakuba Janovského, Jiřího Matějů, Vladimíra Mertu, Karímu Al- Mukhtarovou, Pastu Onera, Davida Pešata, Janu Prekovou, ale i Adama Štecha. Na nejkooperativnější část výstavy Kolaborace, kterou kurátor nazval „Studený bufet“, reagovala také taneční performance Lenky K. Bartůňkové a Petry Pellarové. Taneční performance odkázala zpět na ústřední instalaci výstavy Ko-Laborace, kde dal kurátor prostor k dialogu jednotlivých uměleckých děl.

Ve streamu nechyběl ani VJ na fasádu budovy ve večerních hodinách. Také nechyběla ani online vycházka do nepřístupných částí Pragovky s historikem architektury Lukášem Beranem.

Info

Pragovka
web galerie

foto © Marcel Rozhoň

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Zrní proti jadernému odpadu

redakce 22.06.2021

Věděli jste, že náš stát na svém území chystá výstavbu hlubinného úložiště jaderného odpadu (HÚJO)? Ne?! Přijeďte se dozvědět víc.

The Blue Stones i Aldous Harding vystoupí v Praze

redakce 21.06.2021

Aldous Harding je v mnoha ohledech mimořádný úkaz. Když vystupuje, nejde jenom o její zpěv, samotná její přítomnost na pódiu je neopakovatelně intenzivní.

Bert & Friends zahrají na střeše Radost, pak tour

redakce 16.06.2021

Vstupenky byly vyprodány během pár hodin, a proto se kapela rozhodla přidat ještě jeden koncert, který se odehraje hned následující den.

Kasárna Karlín zahajují léto. Bude i malá stage

redakce 15.06.2021

Oblíbený pražský kulturní spot, Kasárna Karlín, oznamuje letní program. Mezi červnem a zářím přivítá několik kapel. Na place přibude i malá stage.

Big Thief i Poets of the Fall přijedou příší rok

redakce 14.06.2021

Na své české fanoušky Big Thief nezapomněli a v rámci svého prvního evropského turné zahrají v klubu MeetFactory. V Roxy vystoupí finští Poets of the Fall.

Oslava narozenin vydavatelství Polí5

redakce 13.06.2021

Velký večer alternativní hudby po covidovém půstu. Načeva, Hm... a další zahrají svá „nová“ alba z labelu Polí5.

Los Bitchos přivezou nakažlivou směsku psychedelie a cumbie

redakce 11.06.2021

Co začalo jako studiový pokus o moderní verzi peruánské cumbie, je nyní plnohodnotnou kapelou s nevídaným drajvem. Nerozlijte si koktejly!

Potrvá otevírá koncertní sezónu

redakce 10.06.2021

Během června chystá dejvická kavárna tři vystoupení. Představí se Jiří Imlauf, Šimanský/Niesner a UKW.

Divočina karlínského brownfieldu aneb program Přístavu 18600

redakce 10.06.2021

Úterní večery v Přístavu 18600 jsou určeny přednáškám, středy divadlu, čtvrtky koncertům, pátky podvečerním DJ setům.

Filmaři lákají na rekordní počet českých filmů

redakce 10.06.2021

Jen do půlky letošního září se diváci mohou těšit na rekordní počet téměř dvaceti českých distribučních premiér celovečerních filmů. A k tomu jde do kin více než deset dokumentů.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace