Zprávy / Pozvánky

Pražský JazzTime čeká souboj kontrabasistů

Pražský JazzTime čeká souboj kontrabasistů

Barka Fabiánová | Zprávy / Pozvánky | 12.03.2015

Věhlasní kontrabasisti David Friesen a Glen Moore (Oregon) už to spolu táhnou skoro 40 let. Jako duu ji vyšlo i několik alb. Mimo kontrabas však hrají oba na piano a tak občas jak David, tak Glen zasednou k pianu, zatímco ten druhý hraje na basu. Friesen a Moore už před lety překročili půl století a jejich vyzrálost je jim jen ku prospěchu. Všechna mladistvá fascinace a bezmezná energie je umocněná perspektivou mnohaletých zkušeností. Jejich hudba je stále napínavá a jde od srdce.

O Davidovi Friesenovi se říká, že k umění hry na basu přispěl stejně jako Pythagoras k pravidlu o trojúhelníkách. Na kontě má 75 alb jako kapelník na více než stovce dalších se objevil jako sideman. Hrál s kdekým a leckde. Jako Je jedním z mála hudebníků, kteří jsou schopni udržet posluchače sedět nehnutě během sólového koncertu na kontrabas. Podle nedávného průzkumu mezi 100 největších jazzových basistů všech dob. V roce 1997 byl nominován jako nejlepší jazzový basista v American Jazz Awards Ceremony v Los Angeles a v roce 2007 byl uveden do Oregonské hudební síně slávy.


Glen Moore bral od 13 let hodiny klasického klavíru, ve školním orchestru však hrál na kontrabas a experimentoval s jazzem a volnou improvizací. Vystupovat začal ve 14 letech s Young Oregonians v Portlandu, kde se setkal a hrál s Jimem Pepperem, americkým saxofonistou indiánského původu. Vystudoval dějepis a literaturu na Oregonské univerzitě, kde také studoval cello. Jeho formální basové vzdělání začalo po studiích u Jeroma Magila v Portlandu, Jamese Harnetta v Seattlu, Garryho Karra v New Yorku, Plougha Christensona v Kodani, Ludwiga Streichera ve Vídni a Francoise Rabbatha na Havaji. V posledních 30 letech hraje na Klotzovy basové housle vyrobené v Tyrolích asi v roce 1715, na kterých efektně využívá jedinečného ladění jak s nízkou tak s vysokou strunou C.

V roce 1970 spolu s Ralphem Townerem, Paulem McCandlessem a Collinem Walcottem založil dnes již legendární kapelu Oregon.

Jedinečný koncert dvou výjimečných kontrabasistů se koná 14. března v pražském klubu JazzTime.

Info

David Friesen + Glen Moore (USA)
21:00, 14.3. 2015,
Jazztime, Krakovská 19, Praha 1
Vstupné 280-350 Kč

www.jmw.cz/eshop.php?akce=kondetail&id=511

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Konektiv se blíží

redakce 04.12.2022

Tři nová hudební vystoupení, ve kterých se setkávají čeští hudebníci s hudebníky z řad přistěhovalců a národnostních menšin.

Brighter Death Now s Raison d’être v Underdogs'

redakce 03.12.2022

Celá Karmanikova tvorba, a hlavně živá vystoupení, jsou destilovanou anarchií, přehlídkou zkaženosti a vztyčeným prostředníkem celému lidstvu.

Luna poprvé v Praze

redakce 02.12.2022

Označení tvář ukrajinské hudební revoluce vymyslel magazín Vogue. Valná část kritiků říká, že elektronický zvuk projektu vychází z pop music 90' a 00' let.

Explicit zakončí sezónu zahraničním hostem

redakce 01.12.2022

Explicit : Connection To Collectivity bude poslední rave v září televizních obrazovek.

Dvě novinky HaDivadla v Arše

redakce 29.11.2022

HaDivadlo na začátku prosince zamíří do Prahy s další autorskou inscenací, na jejímž scénáři se podílel Bohdan Karásek.

Popmuseum zve (nejen) na online koncerty

redakce 28.11.2022

Speciální akustické a poloakustické sety umělců napříč žánry v komorním muzejním prostoru nabídne od listopadu na svém youtube kanálu.

Do Roxy na charitativní koncert pro dětské domovy

redakce 28.11.2022

Ve spolupráci s Organizací pro pomoc uprchlíkům vám Fource přináší charitativní koncert, jehož cílem je obdarovat děti z dětských domovů.

Zeal & Ardor přivezou gospel-metal

redakce 27.11.2022

Avantgardní uskupení nabízí hudební a vizuální zážitek, který hraničí s uvedením do transu.

Madhouse Express lákají klipem na koncert v Planetáriu

redakce 26.11.2022

Naživo skvěle fungující kooperace psychedelické tvorby Madhouse Express s 8K projekcemi převážně vesmírných motivů.

Závěr roku s Jednotou

redakce 24.11.2022

Netradiční přístupy k loutně, příčné flétně nebo bicím doplní třeba dekoloniální drone metal nebo surový death industrial.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace