Zprávy / Pozvánky

Přehlídka audiovizuálního umění Menu Laboratory podruhé

Přehlídka audiovizuálního umění Menu Laboratory podruhé

redakce | Zprávy / Pozvánky | 26.03.2015

Ve dnech 26. - 28. března se industriální prostory bývalé Pilnáčkovy továrny na mýdlo na Slezském předměstí v Hradci Králové promění v pomyslnou uměleckou laboratoř. Proběhne zde totiž druhý ročník interaktivní přehlídky audiovizuálního umění pod názvem MENU LABoratory. Třídenní program nabídne převážně bezplatné workshopy, koncerty, umělecké instalace, performance, přednášky, výstavy, filmové projekce, praktické showcase či diskuze nad různorodými podobami kultury. Původní, s výrobou spojený industriální prostor, se na krátkou dobu promění v jedinečné kulturní zařízení. Svým návštěvníkům nabídne příležitost pro sebeprezentaci, experimentování, rozvíjení svých zájmů, nabývání nových znalostí a zkušeností, ale také místo, kde lze příjemně strávit čas s přáteli při různorodých aktivitách nebo při setkáních se zúčastněnými umělci při jejich tvorbě.


Součástí programu tedy nebudou jen zvukové a obrazové instalace či performance (mj. Adéla Kudlová, Richard Janeček, Judita Levitnerová) nebo vystoupení předních českých a zahraničních experimentálních umělců či hudebníků (Laura Luna & Michal Kindernay, John Lake, Tarnovski, HRTL aj.), ale také volně přístupný prostor, ve kterém se návštěvníci mohou zapojovat do prozkoumávání audiovizuální tvorby pod vedením lektorů (umělecká fotografie, djing, zvukový hardware) či se seznámit se současným vývojem na poli umění a prezentace kultury (katedry FAMU, iniciativa Mlýny městu? aj.)


Mezi skutečně nejzajímavější body pestrého programu bude bezesporu patřit hudební vystoupení nestora polské progresivní umělecké scény Lukasze Dziedicze zvoucího se John Lake, mexické multimediální umělkyně Laury Luna de Castillo společně s Michalem Kindernayem, hudebního šamana skrývajícího se za zkratkou HRTL, zvukových experimentátorů Tarnovski či Obelisk of Light nebo elektronických projektů Tatratank, Foma či Goro White Dog. Interaktivní složku programu budou tvořit, kromě již zmíněných workshopů, audiovizuální a zvukové instalace z dílny Richarda Janečka, Adély Kudlové, Alexandry Cihánské Machové, Jana Kašpara nebo Jiřího Straky a Michala Adamovského. Speciální showcase a hudební jamy představí nejrůznější elektronické hudební nástroje včetně produkce brněnského kolektivu Bastl instruments. Na své si přijdou také příznivci filmu při projekcích klasických i studentských snímků FAMU. Výtvarnými pracemi se budou prezentovat mladí výtvarníci a svoje ideové principy a výstupy z výuky představí i katedra fotografie FAMU zastoupená její vedoucí Štěpánkou Šimlovou. Speciálním bodem programu bude zajisté i téma brownfields (nevyužitých industriálních ploch a objektů), prezentované v podobě záměru kulturního využití objektu původních Automatických mlýnů v Pardubicích zástupci iniciativy Mlýny městu? (Zdeněk Závodný, Šárka Zahálková) a následná představení stávající podoby fungování a revitalizace objektu Pilnáčkovy továrny, jedním z přímých potomků Josefa Pilnáčka, panem Filipem Řeháčkem.

Zájemci o tu část programu věnovanou volně přístupným workshopům umělecké fotografie a jejímu zpracování, djingu, zvukové produkci a hudební tvorbě či dalším tématům bez kterých se současné audiovizuální umění neobejde, se mohou informovat o účasti na uvedených kontaktech nebo bez obav zapojit přímo na místě v uvedené časy. V tomto přístupu tkví právě onen původní záměr realizace LABu.

Info

MENU LABoratory
26. - 28. 3. 2015
Pilnáčkova továrna, Hradec Králové

www.facebook.com/menumusic.cz
www.menumusic.cz

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Cinergy uvede přednášku se skladatelem Dustinem O'Halloranem

redakce 27.11.2020

O’Halloranova filmová kariéra začala v roce 2006 se snímek Marie Antoinetta od Sofie Coppoly.

Café Na půl cesty nabídne živý koncert v rámci týdne duševního zdraví

redakce 24.11.2020

Živý přenos koncertu Václava Havelky III proběhne v rámci sedmidenní výzvy #namouduši.

Místo opuštěných budov promění Pokoje 2020 soukromí mladých umělců

redakce 22.11.2020

Rozličné domovy se stanou místy k realizaci unikátních site-specific instalací, performativních vystoupení nebo videoartu.

Telemost propojí na devět hodin divadla po celé republice

redakce 20.11.2020

Téma letošního ročníku bylo již před vypuknutím pandemie zvoleno v návaznosti na sílící zájem o ekologii a tlak na udržitelnost života na Zemi.

KabLock v Kabinetu múz

redakce 18.11.2020

Svou tvorbu skupina KabLock koncipuje jako multimediální instalace nacházející se ve výlohách hudebního klubu.

Ghostemanovo turné zná nové pražské datum

redakce 17.11.2020

Eric Ghoste vytvořil postavu pojímající celý kánon extrémní hudby s prvky industriálu, hardcoru, jižanského phonk rapu i dalších žánrů.

Venuše ve Švehlovce uvádí další ročník festivalu sociálního umění

redakce 11.11.2020

Chystá se premiéra souboru Co čumíš, dokumentární podcast kolektivu Nun a Ví (Viah) a také benefiční koncert kapely Zvíře jménem.

Festival Alternativa ohlašuje program streamovaného Intermezza

redakce 09.11.2020

Organizátoři festivalu ale oznamují dvoudenní on-line událost Alternativa 2020: Intermezzo. Hudební vsuvka nabídne deset převážně českých projektů. Hutná hudba zazní letos u vás doma.

OneRepublic se vrací do Prahy

redakce 07.11.2020

Vzhledem ke stávající situaci s epidemií koronaviru SARS-CoV-2 byl termín koncertu přesunut.

Kolem světa s online programem Le Guess Who?

redakce 04.11.2020

Online televizní kanál bude přenášet filmy a dokumenty, vybrané vystupujícími na minulých ročnících festivalu.