Zprávy

Premiéra: Saca – He Said

Premiéra: Saca – He Said

redakce | Zprávy | 09.05.2022

Alternativně rocková formace Saca z Ostravy je na scéně od roku 2014. O tři léta později debutovala albem Temporary Thing, o rok později EPčkem, následovala řada singlů. Ten poslední, He Said, doprovází klip Petra Juračky. S ním natáčeli už loňské video Only Physically, což režisér rozvádí: „Po minulém projektu jsme si vybudovali důvěru, která se projevuje v naprosté volnosti. Kapela mě osloví s písní, já ji nosím třeba měsíc ve sluchátkách a následně jim představím scénář, který vychází z toho, jaký pocit ve mě píseň vyvolává. A zatím se nám nestalo, že bychom se neprotnuli. Díky tomu se pro mě videoklip následně stane srdcovým projektem.“

U příležitosti premiéry skladby He Said na Fullmoonzine.cz jsme se zeptali kapely na jejich aktuální situaci, i kam směřují: „Momentálně tvoříme celou druhou desku. Jestli se na ní singly objeví, to zatím netušíme, nahráváme zkrátka balík skladeb, ze kterého nakonec vytvoříme ucelenou kompilaci. A v půlce června vyjde remix He Said od Filipa Gemrotha, který zní, jako by nás produkovali Daft Punk.“

O nové písničce říkáte, že její text je „lehce obskurní“. Aniž bych se ptal, o čem, ať nespojlerujeme, uveďte mi pár „lehce obskurních“ věcí nebo momentů z Ostravy, kde žijete. Nejde mi o nějaké shazování města, to vůbec, spíš abychom se naladil na vaší citlivost nebo způsob přemýšlení…

Matěj: Obskurní jsem myslel ve smyslu „skrytý” nebo „zastřený” – chci tím vyjádřit, že není jednoznačný ve svém významu. Text jsem psal poměrně dlouho a každá sloka či refrén či bridge byly reprezentací malinko jiného období, nedělám to tak často, ale tady mi to funguje. Jsou tam střípky naděje, mezi melancholií.

Michael: Přijde mi, že texty nových písniček už celkově nejdou tak snadno rozklíčovat jako ty na prvním albu. Těžko říct, jak moc nás v tom ovlivňuje Ostrava, možná je to spíš věkem… Já se třeba čím dál raději procházím po Ostravě v sychravém počasí a užívám si tu melancholii. Oblíbil jsem si spoustu věcí, které jsem dřív považoval za druhořadé, protože i v nich bývá skryté něco hrozně hezkého.

Podruhé jste natáčeli se zlínským režisérem Petrem Juračkou, kterému dáváte volnost při interpretaci, z níž vymýšlí filmový příběh, vyhovuje vám to takhle? Jak a kde jste natáčeli, byli jste vůbec u toho všichni?

Matěj: Petr s námi scénář vždy konzultuje, než začne cokoliv chystat. Po prvním klipu však už víme, co Petr umí a jak vypráví příběhy, proto byla druhá konzultace jen formalitou. Petr povídá příběhy, které mají hloubku, člověk musí zpomalit, aby je ocenil, a my jsme moc rádi, že nás jeho práce může reprezentovat. Klip He Said se natáčel na polních cestách a v lesích kolem Zlína a také v samotném Zlíně. Na natáčení jsem byl pochopitelně já a pak Michael jako pomocná ruka a výkonný producent.

Michael: A taky řidič! Ale nejvíc toho s námi najezdil pán z místní odtahové služby, na jehož voze jsme měli naložené klipové auto. Petr společně s produkčním Karlem Turkem celé natáčení připravovali více než měsíc, a kromě ochotné odtahovky našli skvělé lokace a herce.

Vraťme se ještě do Ostravy, jak vidíte aktuální řekněme alternativní scénu? Asi bych řekl, že kapely, které vám mohly být blízké, jako třeba February nebo Places, jsou minimálně částečně pryč, ostatně odchody mladých hudebníků nebo obecně mladých jsou v tom regionu běžné. Kapely, kluby, místa pro feláky?

Matěj: Třeba Ellie Dandelion, která už dnes sice žije v Praze, ale pochází od nás z Ostravy. Kromě toho tady vzniká hodně nových projektů, které ještě nejsou vidět.

Michael: Přesně tak. A čím jsme starší, tím méně stíháme místní alternativní scénu sledovat. Takže největší přehled máme o projektech našich vrstevníků – to jsou například Silver Bliss, kteří, jak sami říkají, hrají alternativní mainstream. Doktor Schneberger jsou trochu jak ostravský Kittchen, Phil Lemon kombinují elektroniku s řeckou mytologií. A nedávno jsme si v Rock Hillu střihli skvělý dvojkoncert s postpunkovými 5KUR. Z klubů máme rádi Hudební bazar, Brno nebo poklidnější Starou Arénu a Dock. A někteří naši kamarádi sice odešli za prací do Prahy, ale díky tomu je můžeme zvát na naše pražské koncerty!

První desku jste vydali skoro před pěti lety, pak EP, několik singlů, dostanou se na další album? Které bude… kdy?

Michael: He Said je vlastně už sedmým singlem za poslední dva roky, což už dá skoro takové kratší album. Ale ty skladby byly navzájem hodně odlišné a na nějaké kompilaci by prostě nedržely pospolu. Bylo to navíc takové období hledání – zkoušeli jsme různé způsoby nahrávání, různé mixy, různou propagaci. Jestli se He Said objeví na druhém albu, to zatím nevíme. Zkoušíme a nahráváme, a jakmile z toho všeho vzejde třeba čtyřicet minut materiálu, který nás bude bavit a bude fungovat jako celek, tak nastane čas na desku. Jako správný časový optimista mám téměř vždy špatný odhad, ale věřím, že letos bude nahráno a příští rok vydáno!

Info

Saca
web

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Nová soulová diva Kovacs i zkušení Hooverphonic v Brně

redakce 23.05.2022

Naléhavý a melancholický nádech orchestrálních smyčců, downtempa a sebevědomého vokálu je i dnes zárukou silného a velkolepého koncertního zážitku.

Jaromír 99. Letní kapela je Mimosezóna

redakce 22.05.2022

Letní kapela s Jaromírem Švejdíkem (Jaromír 99) nabízí na debutovém albu rockový výlet za písničkou horským krajem rockové melancholie a nezčeřené vícehlasé pohody.

Ata Kak na festivale Sensorium

redakce 22.05.2022

Z jeho koncertov srší frenetická multikultúrna energia juhoafrického Shangaan electra, britského grime, ghanského highlife či dancehall.

JazzFestBrno: Christian Scott i Chief Xian aTunde Adjuah

redakce 22.05.2022

Experimentátor, objevitel, hudební filozof, uctívač tradic, bořitel hranic, stavitel mezikulturních mostů…

Nábor: Buď bedňák, buď Superhero

redakce 21.05.2022

Shameless aktuálně spouští náborovu akci pro ty, kteří stojí vždy nenápadně v pozadí, ale bez kterých by nevznikl ani jeden koncert či festival.

První klip Almost.artist. Cigarettes

redakce 20.05.2022

Čtveřice muzikantů v kouři podávané cigarety polemizuje o frustraci z nepohodlí i o jeho hořkém přijetí.

Olomoucká SF Mini slaví

redakce 20.05.2022

SF Mini je olomoucký DIY skate-punkový prostor, jehož existence je podstatně delší než pět let.

KoRn jsou zpět

redakce 20.05.2022

KoRn jsou často označováni za průkopníky nu-metalu, tedy stylu, jenž kombinuje metal s prvky jiných hudebních stylů.

Rock for People hlásí (téměř) vyprodáno

redakce 20.05.2022

Čtyřdenní vstupenky na festival zmizely z prodeje a jedinou možností, jak se zúčastnit festivalu, je zakoupení posledních jednodenních.

Novy singl z dílny Future Jiskří

redakce 19.05.2022

Nevinnost si ve své tvorbě vytváří únik z reality, safe space, nové já, it-girl, jakou v reálném světě nikdy nemohla být. Sebevědomější, asertivnější, spontánnější.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace